• Misja: wiem więcej!

     •  

      Klasa 3 b realizuje innowację pedagogiczną pod tytułem: Misja: wiem więcej! W czasie codziennych zajęć uczniowie poszerzają i utrwalają wiedzę z zakresu geografii, historii, matematyki w formach i metodami nieco różniącymi się od zwykłych lekcji. Świetnie radzą sobie z określaniem położenia kontynentów: mapa świata jest ostatnio ulubioną pomocą naukową! Dziś mieliśmy temat łączący zagadnienia z wielu dziedzin – przyroda, fizyka, chemia, historia… Po dyskusji ilustrowanej  prezentacją i filmem Uniwersytetu Dzieci „Skąd się bierze drewno?” uczniowie przeprowadzili badania nad przewodnictwem cieplnym drewna, wypornością, badali twardość, wagę, barwę różnych gatunków drewna. Wprowadzali wyniki na karty badających, a następnie zapisali wnioski z wyników eksperymentu. Zaciekawienie, zachwyt i chęć poznania na twarzach uczniów: bezcenne!

      Katarzyna Werstak

     • Konkurs Gdy myślę misje ...

     • W ubiegłym roku szkolnym, pod opieką S. Marzeny Śliwowskiej, uczniowie naszej szkoły brali udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Gdy myślę misje...” pod hasłem „Misje czasu pandemii”, organizowanego przez Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pienicznie. Głównym celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży faktu, że nawet w tak trudnej sytuacji jak pandemia koronawirusa, misjonarze i misjonarki dalej głoszą Ewangelię i nie opuszczają ludzi, wśród których pracują. Organizatorzy przesłali okolicznościowe upominki dzieciom, które brały udział w konkursie.Serdecznie gratulujemy!

      Iwona Nowak

       

     • Lekcja o Funduszach Europejskich VI

     • Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
      Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

      Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

       

      Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

       

      Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

       

      Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
      Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

     • Sprzątanie Świata

     • W dniach 17-19 września 2021 roku odbył się w Polsce 28 finał akcji Sprzątanie Świata opatrzony hasłem :Myślę, więc nie śmiecę.

      W piątek 18 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w tej akcji. Zaopatrzeni w worki i rękawice ruszyli w wyznaczone rejony. Młodsze klasy sprzątały teren nad jeziorem Oleckie Wielkie w pobliżu plenerowej siłowni, Skate-parku i tzw. zamku. Starsi uczniowie porządkowali Wiewiórczą Ścieżkę aż do Szyjki.

      Pracy nie brakowało. Ogółem zebrano około 650 kg śmieci. Uczniowie SP2 mają nadzieję, że w przyszłym roku wrócą do szkoły z pustymi workami. Dbajmy o środowisko. Wygląd otoczenia w naszym pięknym Olecku świadczy o nas.

      Elżbieta Josiewicz

     • Narodowy Spis Powszechny


     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Dane są zbierane według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00.Udział w spisie jest obowiązkowy.

       

      Jak jest przeprowadzany?

      Obowiązkowym sposobem przekazania danych w spisie jest samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl

      W przypadku braku dostępu do Internetu można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach 8:00–20:00, także w sobotę i niedzielę. Dodatkowo w każdym urzędzie gminy dostępne są stanowiska do samospisu.

      Dane są także zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. Czas na samospis jest tylko do momentu, kiedy nie skontaktuje się rachmistrz!

       

      Cele NSP 2021:

      • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
      • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011–2021;
      • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
      • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
      • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

       

      Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?

      • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
      • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
      • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

       

      Bezpieczeństwo danych

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

       

      Masz pytania? Skontaktuj się:

      Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).

                wew. 1 – „Spisz się przez telefon”

                wew. 2 – Pomoc i informacje o NSP 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu dzieci odkrywają swoje talenty, poznają mocne strony, pobudzają wyobraźnię i wspólnie się bawią. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. Było kolorowo, radośnie i twórczo. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna? Zastanawialiśmy się po obejrzeniu filmu „The dot”.  Następnie dzieci szukały kropek ukrytych w sali, kodowały, klasyfikowały, układały sudoku.  Wspólnie stworzyliśmy listę dodającą otuchy,  zawierającą komunikaty, które mogą udzielić wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości. Zabawy zachęcały dzieci do działania i rozwijania kreatywności. 

      Relację ze stawiania kropek można obejrzeć w galerii zdjęć. Zapraszamy!

                                                                                                                             Ewa Kosińska

     • Wystawa "Dwie okupacje"

     • W naszej szkole 15 i 16 września mieliśmy możliwość uczestniczenia w wystawie – „Dwie okupacje”. Jak wszystkim wiadomo 1 września 1939 r. zostaliśmy zaatakowani przez III Rzeszę , a 17 września przez ZSRR, te państwa okupowały nasz kraj do zakończenia II wojny światowej.

      Wystawę otworzył pan Jacek Rutkowski (jej autor), który podzielił się z nami ciekawostkami na temat dokumentów w niej zgromadzonych. Dowiedzieliśmy się jak żyło się polskiemu społeczeństwu pod niemiecką i radziecką okupacją, poznaliśmy losy niektórych osób związanych z materiałami prezentowanymi na wystawie. Jednocześnie uświadomiliśmy sobie jak dobrze jest żyć w wolnym państwie i posługiwać się ojczystym językiem.

                                                                                                                                                             mgr Anna Kaczor

     • Spotkanie z policjantką

     • Dzisiaj (15.09.2021r.) uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność spotkać się z policjantką Anią Wąsowicz. Dzielnicowa przypomniała zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Wyjaśniła, jak należy rozumieć nowe przepisy dotyczące zakazu korzystania z telefonów komórkowych i słuchawek podczas przechodzenia przez jezdnię. Omówiła też zagrożenia, które mogą wynikać z nierozsądnego korzystania z portali społecznościowych. Odpowiadała także na pytania zadawane przez uczniów.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

      Elżbieta Josiewicz

     • Bezpłatny wykład dla rodziców i nauczycieli, wykład dla młodzieży - 22 września 2021

     • Fundacja DBAM O MÓJ ZASIĘG w środę 22.09.2021 realizuje bezpłatny webinar dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
      Wykład dla młodzieży: 22 września godzina 17:00 - 18:00
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-mlodziezy

      Wykład dla rodziców i nauczycieli: 22 września godzina 19:00 - 20:30
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli

      Platforma Clickmeeting.  Serdecznie zapraszamy oczekując sporej frekwencji. 

     • Kampania profilaktyczna - Otwórz się na pomoc

     • Gmina Olecko wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyłączyły się do kampanii „Otwórz się na pomoc” - interaktywnego projektu o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu od Internetu. To działanie skierowane do młodzieży oraz rodziców i opiekunów.

      Projekt pomoże zmierzyć się ze słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Młode osoby nie tylko w łatwy sposób uzależniają się od komputera czy smartfona, doświadczając bardzo często w świecie wirtualnym takich zjawisk jak hejt czy przemoc słowna.

      Uzależnienie od Internetu powoduje poważne problemy psychiczne i ma wpływ na życie całych rodzin, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jak czas lockdownu.

      Projekt „Otwórz się na pomoc” to interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu.

      Pokieruj losami 12-letniego Dominika w interaktywnym filmie, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami, zatapiając się w świecie cyfrowego uzależnienia.

      To jak zakończy się jego historia zależy tylko od Ciebie.

      Kliknij i otwórz się na pomoc:

     • Wolontariusze Oleckiej 13-stki

     •       W dniu 4 września 2021 roku wolontariusze naszej szkoły pod kierunkiem p. Aliny Kalinowskiej  i p. Tomasza Borowskiego po raz kolejny wspierali na stadionie oraz trasie przebieg VIII Oleckiej 13-stki, biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Wolontariuszami akcji byli uczniowie: Fabian Borowski 3b, Jakub Kowalczyk 7b, Amelia Cybulska 7b, Sandra Syperowicz 7b, Iwona Baran 7b, Maja Wijas 8b, Amelia  Brodowska 8b.

          Wojciech Jegliński, prezes Olecko Biega, składa serdeczne podziękowania wolontariuszom i nauczycielom zaangażowanym w akcję.

      Wojciech Jegliński

     • Narodowe Czytanie

     • Dnia  4 września 2021 r. (sobota) w oleckim amfiteatrze „Podzamcze” w godzinach  11.00 – 13.00 odbyła się X edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Celem akcji , nieprzerwanie od 2012 roku, jest ,,popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury”. Tym razem zgromadzeni w pięknych okolicznościach przyrody przedstawiciele władz miasta, instytucji,  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie miejskich oraz gminnych szkół musieli się zmierzyć z „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W gronie czytających uczniów znalazły się także nasze uczennice: Kinga Walentowicz( kl. VIIa) w roli Meli, Julia Szymulewska (kl.VIIb) jako Hesia i Weronika Weisbrod w roli służącej Hanki. Dziewczęta, czytając z podziałem na role ten uniwersalny utwór, znakomicie oddały charakter swoich postaci, dobrze się przy tym bawiąc niełatwym, ale pełnym ironii językiem młodopolskiej pisarki.                  

       Organizatorzy tegorocznego Narodowego Czytania: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku, Zespół Szkół Technicznych oraz Urząd Miasta w Olecku, wsparcie techniczne - Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.

      Renata Kołdys