• Wycieczka łączników bibliotecznych do Muzeum Marii Konopnickiej w Suwałkach

          • 1 marca 2024 r. łącznicy biblioteczni z nauczycielkami bibliotekarkami wyruszyli szlakiem poetów do Suwałk, tj. do Muzeum Marii Konopnickiej. Kustosz muzeum, Zbigniew Fałtynowicz zaprosił na obejrzenia wystawy poświęconej naszemu nobliście - Czesławowi Miłoszowi. Następnie młodzież wzięła udział w warsztatach dziennikarskich i spotkaniu autorskim z poetą, dziennikarzem, regionalistą dr Mirosławem Słapikiem. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzenie muzeum i wystawy stałej ukazującej życie i twórczość Marii Konopnickiej. Na zakończenie zapoznaliśmy się z pracą i działalnością Miejskiej Biblioteki Publicznej w Suwałkach. 
            Z głowami pełnymi informacji łącznicy wrócili szczęśliwi do szkoły.

            Anna Buraczewska Dorota Włodarska

          • Szkolny Konkurs Fotograficzny

          • Regulamin konkursu  >>> plik PDF  (360KB)

             

            Regulamin Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Nadbiebrzańska migawka” w ramach realizacji w Szkole Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku projektu z zakresu działalności ekologicznej pt. „Powitanie wiosny w Biebrzańskim Parku Narodowym” w roku szkolnym 2023/2024 

            I. Cele konkursu:
            🌿 wyrobienie wśród młodzieży potrzeby obcowania z przyrodą oraz promowanie postaw ekologicznych;
            🌿 rozwijanie osobistych zainteresowań młodzieży, ich wrażliwości estetycznej oraz indywidualnych zdolności twórczych;
            🌿 prezentacja twórczego spojrzenia młodego pokolenia na przyrodę i dziedzictwo kulturowe regionu, możliwość zapre-zentowania swojego dorobku;
            🌿 rozbudzenie aktywności młodzieży oraz integracja społeczności szkolnej;

            II. Temat konkursu: „Nadbiebrzańska migawka”
            Zdjęcia powinny przedstawiać przyrodę lub dziedzictwo kulturowe Biebrzańskiego Parku Narodowego. Interpretacja tematu zależy od fotografującego.

            III. Uczestnicy konkursu:
            🌿 Konkurs adresowany jest do uczestników zajęć ekologiczno – geograficznych w Biebrzańskim Parku Narodowym w dniu 22.03.2024 r.
            🌿 Prace muszą być wykonane samodzielnie – nie oceniamy prac grupowych.

            IV. Warunki uczestnictwa:
            1. Uczestnik konkursu powinien:
            - dostarczyć maksymalnie 3 zdjęcia w wersji tradycyjnych odbitek papierowych (w formacie 13 x 18 cm) przedstawiają-cych przyrodę lub dziedzictwo kulturowe w dniu wykonania zdjęć, czyli 16.04.2016 r., wraz z ich wersją elektroniczną - zapis w formacie plików JPEG, o rozdzielczości 300 dpi (ok.1800x1300 pikseli, lub wyższej);
            - podać imię i nazwisko oraz tytuł pracy na odwrocie każdego zdjęcia;
            - dołączyć czytelnie wypełniony druk zgłoszenia;
            2. Do Konkursu nie zostaną dopuszczone prace będące efektem obróbki cyfrowej (komputerowe zmiany, opracowania, fotomontaż),
            3. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej prezentacji prac w prasie oraz na stronach Internetu. Zgłoszone prace po ocenie i wystawie pokonkursowej nie podlegają zwrotowi.
            4. Dane osobowe uczestników będą wykorzystane wyłącznie w celu wyłonienia zwycięzców i ewentualnego przyznania nagród.
            5. Przystąpienie do konkursu oznacza akceptację jego wszystkich warunków.

            V. Termin i warunki dostarczania prac: 

            🌿 Prace należy dostarczyć osobiście do p. Wojciecha Jeglińskiego oraz w formie elektronicznej na adres wojciech.jeglinski@sp2.olecko.edu.pl w terminie do 15 kwietnia 2024 r.
            🌿 Prace zgłoszone po terminie nie będą oceniane.

            VI. Zasady przyznawania nagród:
            🌿 O wyłonieniu zwycięzców konkursu decyduje powołana w tym celu Komisja Konkursowa i jej decyzja jest ostateczna.
            🌿 Prace fotograficzne nie spełniające warunków regulaminu nie będą klasyfikowane przez Komisję Konkursową.
            🌿 W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość przyznania specjalnych wyróżnień.
            🌿 W miarę możliwości oprócz dyplomów zostaną przyznane nagrody niespodzianki.
            🌿 Lista nagrodzonych uczestników zostanie opublikowana na stronie www szkoły.

             

            Wojciech Jegliński, koordynator konkursu

          • V Ogólnopolski Konkurs dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym

          • Regulamin  >>> Plik PDF (200 KB)

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego serdecznie zaprasza dzieci rolników do udziału w V Ogólnopolskim Konkursie dla Dzieci na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

            Konkurs odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministra Edukacji Narodowej Barbary Nowackiej.Do udziału w Konkursie zapraszamy dzieci urodzone w latach 2009-2013, których przynajmniej jeden rodzic/ opiekun prawny podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników  w okresie przyjmowania zgłoszeń do Konkursu. 

            Zadanie konkursowe polega na ułożeniu rymowanki (min. 4 wersy, max. 30), popularyzującej zasady ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym oraz wiedzę o zagrożeniach wypadkowych przy wykorzystaniu treści i przekazu kampanii prewencyjnych KRUS:
            1.     „Rola rolnika, by upadku unikał”;
            2.    „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz";
            3.    „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”;
            4.    „Rolniku, nie daj się kleszczom!”;
            5.    „Kości i stawy też rolnika sprawy”;
            6.    „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”,  odbywających się w ramach projektu „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”. 

            Przy tworzeniu konkursowych rymowanek dzieci powinny pamiętać  o wykorzystaniu przynajmniej sześciu słów, spośród: zdrowie, życie, projekt, wieś, rolnik, wypadek, choroba, profilaktyka, przyczyna, maszyna, bezpieczeństwo, rodzina.

            Kompletne zgłoszenie (rymowankę oraz wypełniony formularz zgłoszeniowy) należy przesłać w terminie do dnia 22.03.2024 r. pocztą tradycyjną (liczy się data stempla pocztowego) lub elektroniczną na adres oddziału regionalnego KRUS, w którym ubezpieczeniu podlega rodzic/ opiekun prawny dziecka

            .
            Autorzy 3 najlepszych prac etapu wojewódzkiego otrzymają nagrody rzeczowe o wartości ok. 500 zł brutto, a ich rymowanki zostaną poddane ocenie na etapie centralnym. 


            Z 48 rymowanek, które wejdą do finału Konkursu, Centralna Komisja Konkursowa wybierze 20 najlepszych. Dla autorów tych prac przewidziano nagrody rzeczowe o wartości ok. 1 000 zł brutto. 


            Gala podsumowująca konkurs zaplanowana jest na czerwiec 2024 roku.

          • Podziękowanie za udział i promowanie odnawialnych źródeł energii

          • W dniu 4 marca 2024r. otrzymaliśmy fantastyczną wiadomość. Odebraliśmy podziękowanie za aktywny udział w konkursie „Korzystam z OZE każdego dnia” organizowanym przez firmę WP Energy. Za zaangażowanie oraz promowanie zrównoważonego rozwoju i odnawialnych źródeł energii został również przekazany szkole voucher o wartości 5000 złotych na zakup produktów, których producentem jest organizator konkursu. Jesteśmy wdzięczni za wsparcie działań ekologicznych realizowanych na terenie szkoły.

             

            Iwona Narkiewicz – Bielska
            Dyrektor szkoły

          • XIV Ogólnopolski Konkurs Plastyczny dla Dzieci

          • Regulamin >>> plik PDF  (200KB)

            Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego dr Aleksandra Hadzik serdecznie zaprasza dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIV Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.

            Zadaniem konkursowym jest wykonanie dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.

            Pracę konkursową wraz z formularzem zgłoszeniowym należy przekazać do właściwego dla miejsca zamieszkania Oddziału Regionalnego KRUS w nieprzekraczalnym terminie do dnia 5 kwietnia 2024 roku (decyduje data wpływu pracy do Oddziału). Szczegółowe warunki uczestnictwa określa regulamin.

            Autorzy najciekawszych prac na każdym etapie konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, współorganizatorów oraz patronów konkursu. Prace laureatów będą publikowane również w materiałach popularyzatorskich Kasy.

            Konkurs jest jednym z działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Celem konkursu kierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich jest promowanie pozytywnych zachowań związanych  z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Wydarzenie przebiega pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a współorganizatorami są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Państwowa Inspekcja Pracy, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Partnerem strategicznym Konkursu jest Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych – Agro Ubezpieczenia. 

            Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego prowadzi sześć kampanii prewencyjnych, których założenia powinny znaleźć odzwierciedlenie w pracach plastycznych biorących udział w XIV edycji konkursu:
            • „Rola rolnika, by upadku unikał”
            • „Mądrze postępujesz, wypadku nie spowodujesz"
            • „Nie ryzykujesz, gdy znasz i szanujesz”
            • „Rolniku, nie daj się kleszczom!”
            • „Kości i stawy też rolnika sprawy”
            • „Bezpiecznie z niebezpiecznymi substancjami”.

             

            Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać we właściwej dla miejsca zamieszkania jednostce terenowej KRUS Olecko
             

          • Mistrzostwa Powiatu Oleckiego- piłka nożna dziewcząt

          • W dniu 08.03.2024r. w hali Lega w Olecku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego w piłce nożnej dziewcząt. Naszą Szkołę reprezentowały : Sara Ż., Martyna P., Agata A., Martyna W., Oliwia W., Julita G., - klasa 7a, Wiktoria B., Wiktoria M., Natalia M., Nadia G., - klasa 7b, Blanka D.  - klasa 8a, Lena G. - klasa 5b,
            Po zaciętych meczach i dobrej grze naszej drużyny dziewczęta zajęły: III miejsce.


            Wyniki naszego zespołu:
            SP Wieliczki : SP 2 Olecko 4:1
            SP 2 Olecko : SP 1 Olecko 0:1 
            SP 2 Olecko : SP Babki Oleckie 2:1 


            Ariel Tusznio

             
             

          • Zawody sportowe

          • 1 marca 2024r. w hali Szkoły Podstawowej w Wieliczkach odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS - Igrzyska Dzieci w mini koszykówce dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali chłopcy z  klas 5 i 6. Rywale wykazali się lepszymi umiejętnościami dlatego zajęliśmy IV miejsce. 11 marca 2024r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku rozegrano Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS – Igrzyska Młodzieży Szkolnej w koszykówce dziewcząt i chłopców. Dziewczęta klas 7,8  zajęły I miejsce natomiast chłopcy IV. Przed nami czas refleksji i  pracy. Nie poddajemy się i rywalizujemy w jak największej ilości zawodach. 

             

            Beata Kozłowska

          • Konkurs recytatorski ” Las w poezji i prozie”

          •  Regulamin konkursu  >>> plik PDF

            1. Nazwa konkursu:  
                                 Regulamin Szkolnego Konkursu Recytatorskiego” Las w poezji i prozie”

            2. Cele konkursu:

                Popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci.
                Rozbudzanie wrażliwości na piękno przyrody w poezji i prozie,
                Upowszechnianie kultury żywego słowa,
                Kształtowanie języka, wyobraźni i wrażliwości,
                Zainteresowanie uczniów poezją i prozą  polskich autorów,
                Rozwijanie umiejętności występów publicznych i prezentacji na scenie.

            3. Zasady uczestnictwa i przebieg konkursu:

                 Konkurs przeznaczony jest dla dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniów klas 1-8. 
                 Zakres obejmuje recytację wierszy i prozy tematycznie związanymi z lasem.
                 Eliminacje klasowe - wszyscy chętni uczniowie przygotowują wybrany tekst :
            - oddziały/klasy 0-5 - recytacja jednego wiersza o tematyce las,
            - uczniowie klas: 6 -8 – recytacja fragment prozy o tematyce las ( do 3 minut maksymalnie);
                Z Każdej klasy /oddziału należy wyłonić w eliminacjach klasowych po dwóch uczniów             do 20 marca 2024 r. (dane ucznia, tytuł utworu, powinny zostać przekazane nauczycielowi bibliotekarzowi).
                Kategorie:
            - kategoria pierwsza: klasa I i oddziały przedszkolne
            - kategoria druga: klasy II i III
            - kategoria trzecia: klasy IV i V
            - kategoria czwarta : Klasy 6 - 8 
                 Uczniowie prezentują wybrany przez siebie utwór w finale konkursu, który odbędzie się 27.03.2024 r. o godz. 8.15 w bibliotece szkolnej. 
                Obowiązuje strój galowy.

            4. Kryteria oceny

                Jury dokona oceny prezentacji wg następujących kryteriów:
            a) dobór repertuaru,
            b) interpretacja utworu,
            c) kultura słowa,
            d) ogólny wyraz artystyczny.


            5. Nagrody :
                Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez Nadleśnictwo Olecko.
                Każdy z uczestników otrzyma dyplom.
            Wyniki zostaną ogłoszone 27 marca 2024 r. po przesłuchaniu wszystkich uczestników.

                   6. Nauczyciele odpowiedzialni za organizację i przebieg konkursu: 
            Zuzanna Bitowska, Ewelina Giełazis, Dorota Włodarska

                   7. Skład Jury:
                       Iwona Narkiewicz-Bielska, przedstawiciel Nadleśnictwa w Olecku, Emilia Prosowska – PCWE/Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku
             

          • I Powiatowy Konkurs Układania Kostki Rubika

          • „Kostka Rubika, to jest łatwe!” 

            Regulamin:
            1.Cele konkursu:
            - rozwijanie zainteresowań i zdolności matematycznych uczniów, 
            - kształtowanie umiejętności logicznego myślenia oraz wyobraźni przestrzennej, 
            - stwarzanie możliwości współzawodnictwa w rozwijaniu zainteresowań.
            2.Organizatorem konkursu jest Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku
            3.Termin konkursu: 10 kwietnia 2024 r., godz. 10.00. 
            4.Miejsce i czas przebiegu konkursu: 
             sala konferencyjna Internatu przy Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, ul. Gołdapska 27; czas trwania konkursu zależny jest od ilości startujących zawodników.
            5.Adresat konkursu: 
            konkurs adresowany jest do chętnych uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu oleckiego, z podziałem na kategorie klasowe/ wiekowe:
            • Klasy I-III szkół podstawowych,
            • Klasy IV – VI szkół podstawowych,
            • Klasy VII – VIII szkół podstawowych oraz I klasa szkoły ponadpodstawowej,
            • Klasy II-V szkół ponadpodstawowych.
            6.Warunki uczestnictwa:
             • warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie udziału w zawodach drogą mailową lub dostarczenie zgłoszenia osobiście do sekretariatu szkoły do ZSLiZ w Olecku do dnia 05.04.2024 r. 
            7.Uczestnik może wziąć udział tylko w 2 wybranych przez siebie kategoriach konkursowych. 
            8.Kategorie:
            - ułożenie kostki Rubika 2x2x2 w jak najkrótszym czasie, 
            - ułożenie kostki Rubika 3x3x3 w jak najkrótszym czasie,
            - ułożenie kostki Rubika Mirror 3x3x3 w jak najkrótszym czasie.
            9.Każdy zawodnik będzie miał możliwość obejrzeć kostkę przez 15 sekund przed rozpoczęciem ułożenia. 
            10.Każdy z zawodników ma po 3 szanse ułożenia kostki.
            11.Limitem czasowym na ułożenie kostki zależny jest od kategorii wiekowej oraz kategorii kostki :
            • Klasy I-III szkół podstawowych: kostka  2x2x2 – 7 min., kostka 3x3x3 -9 min., kostka Mirror 3x3x3 -12 min.
            • Klasy IV – VI szkół podstawowych: kostka 2x2x2 – 4 min., kostka 3x3x3- 5 min., kostka Mirror 3x3x3 -10 min.
            • Klasy VII – VIII szkół podstawowych oraz I klasa szkoły ponadpodstawowej: : kostka 2x2x2 – 3 min., kostka 3x3x3- 4 min., kostka Mirror 3x3x3 -10 min.
             
            • Klasy II-V szkół ponadpodstawowych: kostka 2x2x2 – 3 min., kostka 3x3x3- 4 min., kostka Mirror 3x3x3 -10 min.


            Jednak po przekroczeniu tego czasu następuje dyskwalifikacja ułożenia.

            12. Do rywalizacji uczniowie przystąpią w kolejności wylosowanego przez siebie numeru w dniu zawodów.
            13. Uczestnicy zawodów mogą używać podczas konkursu swoich kostek, jeżeli dostarczą je do sekretariatu ZSLiZ w Olecku do dnia 5 kwietnia 2024 r. do godziny 14.30. Kostki muszą być podpisane. 
            14.Jeżeli uczestnik nie dostarczy przedmiotu do wyznaczonego czasu będzie miał możliwość układania na kostce zaproponowanej przez organizatora.
            15. Zadania konkursowe polega na:
            - ułożeniu kostki w jak najkrótszym czasie, 
            - zabronione jest rozkładanie kostki na fragmenty,
            - zabronione jest przekręcanie rogów, 
            - zawodnik czeka, aż zostanie wezwany do startu, a po skończonym ułożeniu dostarcza sędziemu kostkę do ponownego pomieszania, 
            - każde świadome przekręcenie/wyjmowanie elementów spowoduje dyskwalifikację 
            -jeżeli choć 1 ścianka kostki będzie źle obrócona (w innym kierunku) to do czasu ułożenia doliczamy 5 s 
            - czas inspekcji (15 sekund) sędziowie liczą od razu po odkryciu kostki, po upływie tego czasu doliczamy 5s w przypadku nie dostosowania się do regulaminu,
            - jeżeli zdarzy się uszkodzenie kostki podczas ułożenia, zawodnik może naprawić uszkodzenie i kontynuować układanie (czas naprawy wliczany jest do czasu układania kostki), 
            - sędzia informuje zawodnika o uzyskanym czasie i zapisuje go na karcie wyników, 
            - czas liczony jest od wydania komendy START przez sędziego do momentu odłożenia kostki na stolik przez zawodnika
            16.O miejscu w klasyfikacji zdecyduje najlepszy, czyli najkrótszy czas uzyskany ze wszystkich prób danego zawodnika.
             

          • II edycja Plebiscytu „Muzyczne Wyzwanie Chrumasa"!

          • Aby zgłosić się do uczestnictwa w  zabawie, należy przesłać autorski utwór promujący zdrowe nawyki żywieniowe, spożywanie owoców, warzyw oraz produktów mlecznych w terminie do 1 kwietnia 2024
            r. za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie:
            https://www.wyzwaniechrumasa.org/formularz/ [1]

            Autorzy sześciu najlepszych piosenek będą mieli możliwość współpracy z profesjonalnymi twórcami: trenerem wokalnym i producentem muzycznym, w trakcie nagrań w studiu telewizyjnym, a zwycięzcę - wyłonionego w drodze głosowania online - poznamy 12 czerwca br. podczas premiery w Warszawie. Przewidziane jest także wyróżnienie za najlepszy tekst utworu.

            Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z  regulaminem plebiscytu:

            https://www.wyzwaniechrumasa.org/regulamin/ [2]

            i zachęcamy do zapoznania się z utworami Laureatów z 2023 roku: https://www.wyzwaniechrumasa.org/odcinki/odcinki-2023/ [3]

            Serdecznie zapraszamy do udziału i czekamy na zgłoszenia!


            Z wyrazami szacunku
            Joanna Lewarowska
            Główny Specjalista
            Wydział Rozwoju Rynków Rolnych


             

          • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

          • W dniu 1 marca 2024r. upamiętniliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych składając kwiaty oraz udostępniając na terenie szkoły gazetkę. Jest to wyraz szacunku żołnierzom antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.

            Musimy pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.

            Iwona Narkiewicz - Bielska

          • Setna lekcja matematyki w klasie 4 a

          • Uczniowie klasy 4 a w dniu dzisiejszym – 29 lutego 2024r., świętowali z nauczycielką matematyki wyjątkowy dzień – Setną lekcję matematyki. Były świeczki, życzenia i smaczny piernik.
            Poznaliśmy alfabet MORSE’A, jeden z najbardziej popularnych systemów kodowania znaków. Został on wymyślony w 1838r. i opracowany przez amerykańskiego wynalazcę Samuela Morse'a. 
            Alfabet Morse'a był wykorzystywany głównie do komunikacji na odległość. Umożliwiał przekazywanie informacji na wiele sposobów, m.in. przez telegraf, znaki świetlne czy dźwiękowe. Obecnie największą popularnością kod Morse'a cieszy się wśród radioamatorów – jest to dla nich jeden ze sposobów porozumiewania się.
            Podczas zajęć kodowaliśmy i odczytywaliśmy słowa za pomocą alfabetu Morse'a oraz sprawdziliśmy swoją umiejętność korzystania z drzewa kodowań.

            Pomysłodawcą tematu lekcji był Filip Moroz z klasy 4a, który przygotował własnoręcznie napisaną książkę na temat alfabetu Morse'a.

            Iwona Narkiewicz - Bielska

          • Program MSiT - Sportowe Talenty

          • Od roku szkolnego 2023 / 2024 bierzemy udział w programie Sportowe Talenty realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.Jego celem jest diagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl - udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.

            W Polsce od trzech dekad obserwowany jest dramatyczny spadek poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wprowadzenie do szkół monitorowania zmian kondycji fizycznej stwarza możliwość uzyskiwania w prosty sposób wiarygodnych informacji o stanie ich zdrowia.
            Młode pokolenia będą mogły dzięki badaniu i ocenianiu kondycji fizycznej kształtować w sobie postawy troski o zdrowie, tężyznę fizyczną, wydolność i urodę własnego ciała, a także wspierać dążenia do realizacji sportowych marzeń. Zmiana trybu życia, złe nawyki żywieniowe, zmniejszona aktywność fizyczna mają negatywny wpływ na obecny stan zdrowia dzieci i młodzieży. Z badań prowadzonych przez jednostki naukowe wynika, że coraz większa liczba dzieci i młodzieży w Polsce ma problem z niewłaściwą masą ciała. Obniżona sprawność fizyczna u dzieci i młodzieży wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie w dorosłym życiu.
            W celu oceny poziomu sprawności uczestników programu zostaną przeprowadzone badania sprawności. Badane będą przejawy szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Pomiary będą wykonane podczas zajęć wychowania fizycznego w wystandaryzowanych próbach sprawności, zgodnie z dostarczonymi instrukcjami.
            Wyboru prób dokonano uwzględniając kryteria wiarygodności pomiarów oraz możliwości ich oceny poprzez standaryzację dla populacji ogólnopolskiej (osobno dla obu płci).

            W zakres badania rozwoju somatycznego i sprawności fizycznej wejdą:
            1)pomiar wysokości ciała,
            2)pomiar masy ciała,
            3)bieg 10x5 m,
            4)beep–test – 20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany wg protokołu dla testu Eurofit,
            5)podpór leżąc przodem na przedramionach, plank („deska”),
            6)skok w dal z miejsca.

            Realizacja Programu Sportowe Talenty niesie za sobą korzyści:
            1)dla ucznia:
            a)pozna swoje możliwości,
            b)za rok, po kolejnym badaniu, sprawdzi, czy rośnie w optymalny sposób a jego motoryczność rozwija się na miarę możliwości,
            c)nauczyciel wprowadzi wszystkie wyniki do systemu, a Ty będziesz mógł śledzić swoje postępy, 
            d)wyniki Twoich badań zostaną anonimowo udostępnione związkom i klubom sportowym. Jeżeli okaże się, że masz wyjątkowy talent, dysponujesz potencjałem do bycia wybitnym sportowcem, klub będzie mógł skontaktować się z Twoją szkołą i zaproponować trenowanie dyscypliny, w której będziesz naprawdę dobry i w przyszłości będziesz mógł zostać reprezentantem Polski.
            2)    dla rodzica / opiekuna:
            Brak przygotowania Państwa dzieci do troski o kondycję fizyczną i zdrowie  może wywołać zagrożenia dla jakości ich dorosłego życia. Sprawić, że zmniejszą one swoje szanse na powodzenie, sukces i samorealizację. Wsparciem w tym zakresie będzie Program Sportowe Talenty. 
            Gromadzone w nim wyniki pomiarów somatycznych i prób sprawności trafiają do systemu informatycznego, gdzie w pełni bezpieczne będą dostępne dla rodziców / opiekunów i ich nauczycieli. Będą obrazować przebieg rozwoju somatycznego i motorycznego dziecka.
            Dostęp do wyników (anonimowo!) uzyskają też związki i kluby sportowe. Jeżeli okaże się, że Państwa dzieci mają szczególne zdolności i wyjątkowy sportowy talent, klub będzie mógł skontaktować się ze szkołą i poprosić o kontakt z Państwem. To Państwo zdecydują, czy taka oferta Was interesuje i czy Państwa dziecko będzie wyczynowo uprawiać sport. 
            Nasz cel to podpowiedzieć, jaki sportowy talent ma Państwa dziecko.

            Iwona Narkiewicz – Bielska
            Dyrektor szkoły

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone każdego roku 21 lutego. Jego celem jest ochrona różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. To dla nas, Polaków, ważne wydarzenie. Podkreśla ono wyjątkowość oraz  piękno języka ojczystego. Należy więc go pielęgnować, a Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego jest do tego znakomitą okazją.  

            W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym święcie. W związku z tym przygotowaliśmy każdej z klas kilka poleceń o charakterze językowym. Były to: „Łamańce językowe”, „5 sekund”, „Puzzle ortograficzne”, „Przysłowia w kalamburach” oraz „Zagadki frazeologiczne”. Uczniowie wszystkich klas biorących udział w językowej zabawie znakomicie poradzili sobie z zadaniami. Największą wiedzą na temat języka ojczystego wykazały się klasy: Va, VIIb i VIIIa. Prowadzącymi to wydarzenie byli uczniowie z oddziału VIIb: Wiktoria Bielska, Jan Gościcki, Mikołaj Iszkuło i Piotr Zieliński oraz VIa – Maria Osochocka-Karolak. O wyjątkowym charakterze tego dnia świadczył ich biało-czerwony strój oraz opaski z wyrazami z trudnością ortograficzną. Zwycięskim klasom gratulujemy. Wszystkim uczniom i nauczycielom dziękujemy za udział w zabawie.

            Renata Kołdys

          • Konkursy matematyczne

          • W najbliższym czasie odbędą się w naszej szkole konkursy matematyczne:

            1) 14 marca 2024r.
            Etap szkolny VIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Puchacz Piotr, w którym wezmą udział uczniowie klas 2-3.
            Koordynatorem konkursu jest p. Iwona Truchan.

            2) 21 marca 2024r.
            XXXIII edycja Międzynarodowego Konkursu KANGUR MATEMATYCZNY, w którym wezmą udział uczniowie klas 2 - 8.
            Koordynatorem konkursu jest p. Paweł Karandziej.

            Uczestnikom konkursów życzę powodzenia i trzymam kciuki.

             

            Iwona Narkiewicz - Bielska
            Dyrektor szkoły

          • Jak dbać o siebie i swoje zdrowie?

          • Dziękujemy p. Emilii Naruszewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Olecku za nieocenione wsparcie i uświadomienie uczniom klas 1 i 2, co to znaczy: 💚dbać o siebie i swoje zdrowie, 💚zdrowo się odżywiać,  💚świadomie wybierać produkty, które jemy.

            Czasami, mniej, więcej, zamieniaj to określenia znane dzieciom ze Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Używaliśmy ich w rozmowie o tym, co warto jeść i robić dla dobrego samopoczucia i rozwoju organizmu.

            PS. Uczniowie klas 1 i 2 doskonale wynajdywali punkty wspólne na obrazku namalowanym na naszych puzzlach wielkoformatowych i w zaleceniach Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej #WiedzaToZdrowie

             

            Źródło: PSS-E w Olecku   https://www.facebook.com/SPdwojka