• Tydzień Edukacji Globalnej 2023

• 20.11.2023 12:16

•

Tydzień Edukacji Globalnej to ogólnoświatowa kampania realizowana przez Centrum Północ-Południe Rady Europy i Sieć Edukacji Globalnej w ramach iLEGEND III, wspólnego programu Unii Europejskiej i Rady Europy, współfinansowanego przez Unię Europejską i Radę Europy. Jego celem jest podnoszenie świadomości na temat edukacji globalnej jako narzędzia budowania solidarności i zmiany oraz przyczynianie się do bardziej zrównoważonego, pokojowego i sprawiedliwego świata.
          Katarzyna Werstak
        •  AUSTRALIA – społeczeństwo wielokulturowe.
        • AUSTRALIA – społeczeństwo wielokulturowe.

• 19.11.2022 15:50
        • W ramach szkolnych obchodów Tygodnia Edukacji Globalnej 14 listopada uczniowie klasy siódmej spotkali się na lekcji geografii z oleckim podróżnikiem Andrzejem Malinowskim. Tegoroczna edycja TEG przebiega pod hasłem „Solidarnie ponad granicami!”, a słowa określające kierunek działań to: Ludzie. Współpraca. Pokój. Pan Andrzej Malinowski jest nauczycielem w Szkole Podstawowej w Judzikach, a w czasie wolnym od pracy podróżuje i poznaje różne zakątki świata. Spośród istniejących 197 państw świata odwiedził 121, a jednym z nich była Australia. Nasz gość w bardzo ciekawy i barwny sposób opowiedział  o swoich wrażeniach ze spotkań z wielokulturowymi mieszkańcami Australii. Jako ciekawostkę podał fakt, iż od kilkunastu lat Australia zajmuje czołowe miejsce w międzynarodowym rankingu najszczęśliwszych krajów świata.  Warto poznać świat, ten bliski i ten daleki!

• Spotkanie z lasem i alpakami

• 19.11.2022 16:10
        • W środę 16 listopada 2022 r. uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wyjeździe do szkółki leśnej Nadleśnictwa Olecko oraz gospodarstwa agroturystycznego państwa Makarewicz „Alpaki w Sobolach”. Cele wyprawy obejmowały edukację ekologiczną oraz integrację uczniów. Szkółka leśna położona jest w Leśnictwie Kłosowo w Szeszkach k. Olecka. Spacer po terenie prowadził pan Dariusz Sadowski, inżynier nadzoru Nadleśnictwa Olecko. Pan leśnik przekazał mnóstwo ważnych informacji dotyczących zrównoważonej gospodarki leśnej oraz roli lasów w zachowaniu równowagi klimatycznej świata. Poznawaliśmy sadzonki różnych gatunków drzew (świerk, sosna, dąb, olsza, brzoza, modrzew oraz drzew owocowych i krzewów), których szkółka leśna produkuje każdego roku około 1,3 mln sztuk. Zapoznaliśmy się z infrastrukturą techniczną: dołolodownią do przechowywania sadzonek; deszczownią; pryzmą kompostową  z torfem; zapleczem socjalnym pracowników leśnych; dawnymi i współczesnymi narzędziami wykorzystywanymi w lesie.
          Kolejnym etapem wyjazdu była wizyta w gospodarstwie agroturystycznym „Alpaki   w Sobolach” u państwa Makarewicz. Gościnni gospodarze przygotowali wspaniałą możliwość karmienia, dotykania, głaskania zwierząt gospodarskich takich, jak alpaki (zwierzęta pochodzą z Chile w Ameryce Południowej), konie, kozy, krowy, owce, osiołek, króliki. Dodatkowe atrakcje obejmowały przejażdżkę konną bryczką, zjazd tubingowy, skoki na trampolinie, turniej w rzucie kaloszem na odległość (wygrała klasa 6a) oraz ognisko z ciepłą herbatą. Grom i zabawom nie było końca! Na pamiątkę odwiedzin gospodarstwa otrzymaliśmy alpaczy magnes na lodówkę.

Opiekę nad uczniami sprawowali nauczyciele p. Beata Kozłowska, p. Paweł Karandziej i p. Wojciech Jegliński.

• Tydzień Edukacji Globalnej 14 - 18.11.2022

• 29.10.2022 19:24

• Tekst „Ody do radości”, hymnu Unii Europejskiej

O Radości, iskro bogów, kwiecie elizejskich pól
          święta, na twym świętym progu staje nasz natchniony chór
          Jasność twoja wszystko zaćmi, złączy, co rozdzielił los.
          Wszyscy ludzie będą braćmi tam, gdzie twój przemówi głos.

Patrz, patrz: wielkie słońce światem biegnie, sypiąc złote skry,
          jak zwycięzca, i bohater – biegnij, bracie, tak i ty.
          Radość tryska z piersi ziemi, Radość pije cały świat.
          Dziś wchodzimy, wstępujemy na Radości złoty ślad.

Ona w sercu, w zbożu, w śpiewie, ona w splocie ludzkich rąk
          Z niej najlichszy robak czerpie, w niej największy nieba krąg.
          Wstańcie ludzie, wstańcie wszędzie, ja nowinę niosę wam:
          Na gwiaździstym firmamencie bliska radość błyszczy nam.

Od 14 do 18 listopada w szkole będziemy obchodzili Tydzień Edukacji Globalnej. Jednym z zadań na ten czas jest nauka hymnu Unii Europejskiej, który wykonamy wspólnie 18 listopada.