• Bookcrossing - wymień się książką

• 19.11.2022 15:59
        • Nie wyrzucaj, oddaj lub wymień się! 18 listopada o 12.30 i 13.30 w auli szkoły możesz wymienić się książkami, które już są przeczytane, a potrzebujesz nowej lektury. Przynieś stare książki i daj im nowe życie. Zapraszamy!

Katarzyna Werstak

• TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 15 – 19 listopada 2021 r.

• 23.11.2021 20:46
        • Tegoroczne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej były inne niż poprzednie. Przebiegały w czasie, gdy świat wstrzymuje oddech w obliczu pandemii. Tym bardziej ważne są hasła zapisane jako Cele Zrównoważonego Rozwoju.

Uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach „Opowieści z zielonego parku”  prowadzonych przez Panią Agnieszkę Makarewicz – lidera Edukacji Globalnej. Celem zajęć było rozwijanie  świadomej  proekologicznej postawy, takiej jak codzienne  właściwe nawyki, np.  świadome minimalizowanie  produkcji odpadów w gospodarstwie domowym oraz ich  segregowanie, a także sposoby oszczędzania zasobów wody, mądry konsumpcjonizm. Dzieci wzięły udział w aktywizujących ćwiczeniach, a pracę podsumowało obejrzenie inscenizacji teatrzyku kamishibai.

Uczniowie problemem związanym z wodą na świecie i wokół nas  zajmowali się cały tydzień. Zapoznali się ze sposobem funkcjonowania miejskich wodociągów, oczyszczalni ścieków, a przede wszystkim rozmawiali o wpływie naszych nawyków na gospodarkę wodą.

Klasy starsze pracowały nad zapoznaniem się z problemem związanym z wybranym Celem Zrównoważonego Rozwoju poprzez dyskusje i zapoznanie z materiałami prezentowanymi przez wychowawców klas.

Klasa 6 a przygotowała obszerną prezentację na temat edukacji globalnej, w której odkreśliła najważniejsze według uczniów problemy świata: segregacji śmieci i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

Serdecznie dziękuję uczniom zaangażowanym w dyskusję o świecie i jego problemach, a także nauczycielom wspomagającym wychowanków w pracy nad kształceniem świadomości uczniów oraz pani Agnieszce Makarewicz za ciekawe i inspirujące zajęcia.

• Tydzień Edukacji Globalnej

• 16.10.2021 21:37
        •

Uczniowie młodszych klas 1 a, 2 a, 3 a i 3 b  biorą udział w akcji „Dzieciaki ratują zwierzaki”. To przedsięwzięcie, którego patronem jest fundacja TupTupTup CultureLab, a jej działania wpisują się w Edukację Globalną. Aktywność w tym zakresie prowadzimy w naszej szkole już od wielu lat organizując Tydzień Edukacji Globalnej, prowadząc zajęcia związane z tematyką działań na rzecz rozszerzenia zakresu kształcenia obywatelskiego i wychowania.

Tegoroczny program Edukacji Globalnej funkcjonuje pod hasłem: Działajmy razem! Działajmy, by wprowadzić w życie Cele Zrównoważonego Rozwoju, aby Ziemia i jej mieszkańcy mogli istnieć w przyjaznym i zdrowym środowisku.

Celem Fundacji TupTupTup CultureLab jest zwiększenie wśród dzieci szacunku dla środowiska i drugiego człowieka i zachęcenie do rozpoczęcia aktywnych działań w swoim lokalnym społeczeństwie. Cieszymy się, że dołączyliśmy do tej aktywnej społeczności.

Katarzyna Werstak

• TO NASZ WSPÓLNY ŚWIAT. DZIAŁAJMY RAZEM!

• 22.10.2021 12:21
        •

Tegoroczne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej to przede wszystkim konkurs „Z klimatem dla przyszłości Planety”.

Zespół chętnych uczniów opracuje projekt działań realizowanych na rzecz klimatu w środowisku lokalnym. Postaramy się rozpoznać problemy i zaproponować rozwiązania promujące postawy odpowiedzialności za przyszłość naszej planety.

Na chętnych do udziału w pracach zespołu czekamy do 27 października. Proszę zgłaszać się do p. Katarzyny Werstak.

Zapraszam do zapoznania się z regulaminem konkursu.