• Dąb Pamięci

• 21.01.2022 12:15
        • Bolesław Deszert

Bolesław Deszert, urodzony w 1901r. w Dużych Cieplewiczach na Wołyniu.
          Rotmistrz był uczestnikiem wojny polsko-bolszewickiej( 14 Pułk Ułanów), a następnie służył (od 1921 r.) w 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.
          W czasie kampanii wrześniowej jego pułk wchodził w skład Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Brał udział min. w bitwach pod Mokrą, Mińskiem Mazowieckim w II Bitwie Tomaszowskiej. Por. Bolesław Deszert w 21 p. uŁ. od 1924 roku, KW. Od marca 1925 w szwadronie k.masz., w 1926 członek Oficerskiego Sądu Honorowego Pułku. W 1927 r przechodzi do 1 szw. W 1928 przyznany Medal Dziesięciolecia Odzyskania Niepodległości, także 2 w tym roku był krótko dowódcą pułkowej szkoły podoficerskiej, w 1929 roku przeniesiony do 4 szw (młodszy oficer szwadronu), w 1930 ponownie przeniesiony do szwadronu k. masz. 1933 - dowódca brygadowej szkoły ckm (podoficerskiej) powołany na kurs dowódców szwadronów ckm w Rembertowie, po powrocie obejmuje dowództwo 3 szw. W 1934 r - dow. szw. k. masz. 1937 - rtm. Deszert 5 - cio mies. kurs dow. szwadronów w CWK w Grudziadzu, po powrocie do pułku ranny w czasie ćwiczeń na rzutni ostrymi granatami (twarz). 1938 - dow. podoficerskiej szkoły ckm Brygady, W sierpniu 1939 r - dowódca 3 szw. i z tym przydziałem wyruszył na wojnę.

1 września 1939 roku rotmistrz Deszert zajął stanowisko ogniowe na wzgórzu 263, które określane jest jako Góra Opatowska. Znajduje się ono między miejscowościami Opatów i Wilkowiecko. Było to najbardziej wysunięte stanowisko Wołyńskiej Brygady Kawalerii. Rotmistrz około godziny 7 rano jako pierwszy nawiązał kontakt ogniowy z niemiecką kolumną czołgów z 4 dywizji pancernej gen. Georga-Hansa Reinharda. Skuteczna kanonada rotmistrza z działka 37 mm zniszczyła pierwszy niemiecki czołg w bitwie pod Mokrą!!! Aresztowany przez Rosjan i rozstrzelany na wiosnę 1940 w Katyniu.

Na pamiątkę dokonań -  17 czerwca 2010 roku, odbyła się uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przy Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.