• Narodowy Spis Powszechny


     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Dane są zbierane według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00.Udział w spisie jest obowiązkowy.

       

      Jak jest przeprowadzany?

      Obowiązkowym sposobem przekazania danych w spisie jest samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl

      W przypadku braku dostępu do Internetu można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach 8:00–20:00, także w sobotę i niedzielę. Dodatkowo w każdym urzędzie gminy dostępne są stanowiska do samospisu.

      Dane są także zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. Czas na samospis jest tylko do momentu, kiedy nie skontaktuje się rachmistrz!

       

      Cele NSP 2021:

      • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
      • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011–2021;
      • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
      • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
      • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

       

      Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?

      • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
      • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
      • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

       

      Bezpieczeństwo danych

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

       

      Masz pytania? Skontaktuj się:

      Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).

                wew. 1 – „Spisz się przez telefon”

                wew. 2 – Pomoc i informacje o NSP 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu dzieci odkrywają swoje talenty, poznają mocne strony, pobudzają wyobraźnię i wspólnie się bawią. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. Było kolorowo, radośnie i twórczo. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna? Zastanawialiśmy się po obejrzeniu filmu „The dot”.  Następnie dzieci szukały kropek ukrytych w sali, kodowały, klasyfikowały, układały sudoku.  Wspólnie stworzyliśmy listę dodającą otuchy,  zawierającą komunikaty, które mogą udzielić wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości. Zabawy zachęcały dzieci do działania i rozwijania kreatywności. 

      Relację ze stawiania kropek można obejrzeć w galerii zdjęć. Zapraszamy!

                                                                                                                             Ewa Kosińska

     • Wystawa "Dwie okupacje"

     • W naszej szkole 15 i 16 września mieliśmy możliwość uczestniczenia w wystawie – „Dwie okupacje”. Jak wszystkim wiadomo 1 września 1939 r. zostaliśmy zaatakowani przez III Rzeszę , a 17 września przez ZSRR, te państwa okupowały nasz kraj do zakończenia II wojny światowej.

      Wystawę otworzył pan Jacek Rutkowski (jej autor), który podzielił się z nami ciekawostkami na temat dokumentów w niej zgromadzonych. Dowiedzieliśmy się jak żyło się polskiemu społeczeństwu pod niemiecką i radziecką okupacją, poznaliśmy losy niektórych osób związanych z materiałami prezentowanymi na wystawie. Jednocześnie uświadomiliśmy sobie jak dobrze jest żyć w wolnym państwie i posługiwać się ojczystym językiem.

                                                                                                                                                             mgr Anna Kaczor

     • Spotkanie z policjantką

     • Dzisiaj (15.09.2021r.) uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność spotkać się z policjantką Anią Wąsowicz. Dzielnicowa przypomniała zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Wyjaśniła, jak należy rozumieć nowe przepisy dotyczące zakazu korzystania z telefonów komórkowych i słuchawek podczas przechodzenia przez jezdnię. Omówiła też zagrożenia, które mogą wynikać z nierozsądnego korzystania z portali społecznościowych. Odpowiadała także na pytania zadawane przez uczniów.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

      Elżbieta Josiewicz

     • Bezpłatny wykład dla rodziców i nauczycieli, wykład dla młodzieży - 22 września 2021

     • Fundacja DBAM O MÓJ ZASIĘG w środę 22.09.2021 realizuje bezpłatny webinar dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
      Wykład dla młodzieży: 22 września godzina 17:00 - 18:00
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-mlodziezy

      Wykład dla rodziców i nauczycieli: 22 września godzina 19:00 - 20:30
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli

      Platforma Clickmeeting.  Serdecznie zapraszamy oczekując sporej frekwencji. 

     • Kampania profilaktyczna - Otwórz się na pomoc

     • Gmina Olecko wraz z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przyłączyły się do kampanii „Otwórz się na pomoc” - interaktywnego projektu o zdrowiu psychicznym i uzależnieniu od Internetu. To działanie skierowane do młodzieży oraz rodziców i opiekunów.

      Projekt pomoże zmierzyć się ze słabościami i uzależnieniem od gier komputerowych. Młode osoby nie tylko w łatwy sposób uzależniają się od komputera czy smartfona, doświadczając bardzo często w świecie wirtualnym takich zjawisk jak hejt czy przemoc słowna.

      Uzależnienie od Internetu powoduje poważne problemy psychiczne i ma wpływ na życie całych rodzin, zwłaszcza w tak trudnym okresie, jak czas lockdownu.

      Projekt „Otwórz się na pomoc” to interaktywny film poświęcony problemowi uzależnienia dzieci od komputera i Internetu.

      Pokieruj losami 12-letniego Dominika w interaktywnym filmie, który musi zmierzyć się z własnymi słabościami, zatapiając się w świecie cyfrowego uzależnienia.

      To jak zakończy się jego historia zależy tylko od Ciebie.

      Kliknij i otwórz się na pomoc:

     • Wolontariusze Oleckiej 13-stki

     •       W dniu 4 września 2021 roku wolontariusze naszej szkoły pod kierunkiem p. Aliny Kalinowskiej  i p. Tomasza Borowskiego po raz kolejny wspierali na stadionie oraz trasie przebieg VIII Oleckiej 13-stki, biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Wolontariuszami akcji byli uczniowie: Fabian Borowski 3b, Jakub Kowalczyk 7b, Amelia Cybulska 7b, Sandra Syperowicz 7b, Iwona Baran 7b, Maja Wijas 8b, Amelia  Brodowska 8b.

          Wojciech Jegliński, prezes Olecko Biega, składa serdeczne podziękowania wolontariuszom i nauczycielom zaangażowanym w akcję.

      Wojciech Jegliński

     • Narodowe Czytanie

     • Dnia  4 września 2021 r. (sobota) w oleckim amfiteatrze „Podzamcze” w godzinach  11.00 – 13.00 odbyła się X edycja Narodowego Czytania pod patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy. Celem akcji , nieprzerwanie od 2012 roku, jest ,,popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości narodowej poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury”. Tym razem zgromadzeni w pięknych okolicznościach przyrody przedstawiciele władz miasta, instytucji,  dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie miejskich oraz gminnych szkół musieli się zmierzyć z „Moralnością pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W gronie czytających uczniów znalazły się także nasze uczennice: Kinga Walentowicz( kl. VIIa) w roli Meli, Julia Szymulewska (kl.VIIb) jako Hesia i Weronika Weisbrod w roli służącej Hanki. Dziewczęta, czytając z podziałem na role ten uniwersalny utwór, znakomicie oddały charakter swoich postaci, dobrze się przy tym bawiąc niełatwym, ale pełnym ironii językiem młodopolskiej pisarki.                  

       Organizatorzy tegorocznego Narodowego Czytania: Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku, Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji – Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku, Zespół Szkół Technicznych oraz Urząd Miasta w Olecku, wsparcie techniczne - Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” w Olecku.

      Renata Kołdys

     • Witaj szkoło!

     • Serdecznie zapraszamy w nowym roku szkolnym 2021/2022

      Serdecznie zapraszamy na rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Szkole Podstawowej
      Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, które odbędzie się 1 września 2021 r. 

      Godz. 9.00 - dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klas pierwszych – spotkanie w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły oraz wychowawcą klasy. Po spotkaniu uczniowie udają się z wychowawcami do wyznaczonych klas. Rodzice uczniów mogą być obecni w szkole.

      0a – 214                   1a - 101

      0b – 215                   1b - 102

      Godz. 9.00 – klasy II – III spotkania z wychowawcami w salach.

      2a – 109                   3a – 107

      2b – 115                   3b - 105

       

      Godz. 10.00 klasy IV – spotkanie w sali gimnastycznej z dyrektorem szkoły oraz wychowawcą klasy.
      Po spotkaniu uczniowie udają się z wychowawcami do wyznaczonych klas. Rodzice uczniów mogą być obecni w szkole.

      Godz. 10.00 – klasy V – VIII, spotkania z wychowawcami w salach.

      4a - 204             5a - 201          6a - 306         7a - 202            8a - 203

      4b - 301             5b - 206                                7b - 205            8b - 207

                                                                                                       8c - 110

       

      Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne uczniowie spotykają się w szkole

      z zachowaniem dystansu, pamiętając o dezynfekcji rąk oraz zakrywaniu ust i nosa.

       

      Rozkład jazdy autobusów uczniom dojeżdżającym

      Poranny kurs zgodny z rozkładem jazdy na przystanku autobusowym w miejscowości zamieszkania

      Przewidywany powrót  - wyjazd autobusu około godziny 11.00