• Kolejny etap Misji: Wiem więcej!

     • Uczniowie klasy 3 b poznali elementy kultury Chin i Japonii. Dowiedzieli się, że papier w Chinach był znany od II w. n.e. Jednym z wyjątkowych elementów kultury Chin i Japonii jest sztuka orgiami. Dzięki spotkaniu z ideą orgiami dzieci mówiły o figurach geometrycznych, a także poznały legendę o karpiach koi. Ich prace – hełm samuraja i karpie koi ozdobią salę i będą przypominały o cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Kolejnego dnia wielu uczniów przyniosło do szkoły samodzielnie wykonane prace. I to jest najważniejsze w naszej Misji: rozbudzenie ciekawości i potrzeby własnego rozwoju i pracy.

      Katarzyna Werstak

     • Nagrody Burmistrza z okazji DEN

     • Foto Z. Malinowski

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pan Karol Sobczak przyznał nagrody Burmistrza Miasta Olecko za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wyróżnione osoby ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku to: pani Iwona Narkiewicz-Bielska – Dyrektor szkoły, pani Małgorzata Żabicka-Bojar i pani Katarzyna Werstak.

      Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

      Społeczność SP Nr 2

     • Pierwszoklasiści ślubują

     • W październiku tradycyjnie odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych. 12. października głównymi bohaterami tej ważnej uroczystości byli uczniowie klas 1a (wych. p. Ewa Kosińska) i 1b (wych. p. Eligia Tokajuk). Towarzyszyli im rodzice , koledzy i koleżanki z przedszkola oraz klas drugich i trzecich. W tym dniu w szkole obchodzony był także Dzień Edukacji Narodowej. Pierwsze słowa do zgromadzonych w sali osób skierowała P.Dyrektor Iwona Narkiewicz- Bielska, która m.in. podziękowała nauczycielom za zaangażowanie i wspieranie uczniów.

      Następnie pierwszaki przedstawiły część artystyczną-śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po występach uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Dzieci otrzymały też ufundowane przez rodziców kuferki z pomocami szkolnymi. Będą one służyły im przez cały okres nauki w klasach 1-3.  

      Po zakończeniu uroczystości pierwszaki udały się do klas na spotkanie z wychowawcami.

       

      Elżbieta Josiewicz

     • Wiwat Profesores!

     • W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie szczególnie dziękują swoim nauczycielom  za ich trud, serce oraz wkład w  wychowanie i nauczanie. 12. października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Po krótkich wystąpieniach P. dyrektor Iwony Narkiewicz- Bielskiej i przewodniczącej Rady Rodziców p. Magdaleny Masianis- Zabłockiej uczniowie kl. 7b, 7a, 4a i 6a zaprezentowali część artystyczną. Miłym akcentem było wręczenie nagród za konkurs, w którym uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie rozpoznać nauczycieli z ich zdjęć z dzieciństwa.

       Uroczystość prowadziły przedstawicielki samorządu - Weronika Weisbrod i Amelia Cybulska oraz p. Wojciech Jegliński.

      Elżbieta Josiewicz

     • I ty możesz zostać „Orłem Matematycznym”

     • We środę 13 października 79 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”.  Odbywał się on w czterech kategoriach wiekowych: kl.2, kl.3-4, kl.5-6 i kl.7-8. Zainteresowani uczniowie klas pierwszych też mogli wziąć  udział w tych zmaganiach. Zadania wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni matematycznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, więc z pewnością będzie kontynuowany w następnych latach.

       Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

      Elżbieta Josiewicz

     • Biegi przełajowe

     • 1 października 2021 r. na obiektach MOSiR w Olecku rozegrano Mistrzostwa Województwa Warmińsko Mazurskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w kategorii - Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Do Olecka przyjechało 9 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VIII.  W kategorii klas IV-VI dziewczęta zajęły V miejsce, chłopcy IV. W grupie kl. VII-VIII dziewczęta zajęły VIII miejsce a chłopcy wywalczyli BRĄZOWY MEDAL. Gratulacje i brawa dla wszystkich uczestników.

      Beata Kozłowska

     • Sadzenie krokusów

     • W słoneczny październikowy piątek uczniowie klas 3 a i 3 b zasadzili w miejskim parku 800 cebulek krokusów. Po przeszkoleniu każde dziecko wiedziało, że sadzimy czuprynką do góry! Niektórzy uczniowie pierwszy raz w życiu mieli okazję posadzić samodzielnie roślinę. Przeżycie ekscytujące i dające poczucie satysfakcji. Przy pomocy UM Olecko i pracowników TBS uczniowie mieli możliwość pozostawienia swojego pięknego śladu w naszym najbliższym otoczeniu.

      Dzięki tej pracy wiosną będziemy mogli podziwiać krokusową łąkę w centrum miasta. Nie możemy się doczekać!

      Katarzyna Werstak

     • Ognisko

     • W dniu 28 września 2021 r. uczniowie klas 3 a i 1 b spotkali się przy ognisku, by upiec smakowite kiełbaski i miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Głównym celem spotkania była integracja. Słoneczna pogoda zachęciła dzieci do gier i radosnych zabaw. W dobrych humorach, zadowoleni, uśmiechnięci  i syci, uczniowie wrócili do szkoły.

      Alicja Suchocka

     • Dni języków obcych

     • We wrześniu obchodziliśmy w naszej szkole dni języków obcych. Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty z hasłami w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, dzięki którym dowiedzieliśmy się, co nas wszystkich łączy.

      Wielu z nas lubi jeździć na rowerze, oglądać kreskówki, grać w piłkę nożną lub w „Roblox”. Inni mają w domu zwierzęta, lubią rysować lub chcą być po prostu popularni. Niektórzy grają na instrumentach muzycznych, noszą okulary, kolekcjonują „Świeżaki” lub mieszkali kiedyś za granicą.

      Dzięki dniom języków obcych dowiedzieliśmy się, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni.

      Małgorzata Żabicka-Bojar

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Nasi uczniowie po raz kolejny włączyli się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

      1 października wszyscy chętni członkowie społeczności szkolnej mogli pochwalić się znakomitą znajomością tematu, otrzymując w nagrodę odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz Certyfikat z gratulacjami Dyrektora Szkoły. Rozdano około 60 nagród – blisko ¾ wszystkich uczestników. Zadbaliśmy również o słodycze. Przydały się na osłodę szczególnie tym uczniom, którzy nie do końca są „za pan brat” z tabliczką mnożenia. „Surowymi” egzaminatorami byli uczniowie klasy Va, a nad prawidłowym przebiegiem egzaminu  czuwali nauczyciele matematyki.

      Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, inicjatywę i nowe pomysły na organizację przyszłorocznych obchodów.

                                                                    Koordynator szkolny

                                                                        Maria Kłosińska

     • Misja: wiem więcej!

     •  

      Klasa 3 b realizuje innowację pedagogiczną pod tytułem: Misja: wiem więcej! W czasie codziennych zajęć uczniowie poszerzają i utrwalają wiedzę z zakresu geografii, historii, matematyki w formach i metodami nieco różniącymi się od zwykłych lekcji. Świetnie radzą sobie z określaniem położenia kontynentów: mapa świata jest ostatnio ulubioną pomocą naukową! Dziś mieliśmy temat łączący zagadnienia z wielu dziedzin – przyroda, fizyka, chemia, historia… Po dyskusji ilustrowanej  prezentacją i filmem Uniwersytetu Dzieci „Skąd się bierze drewno?” uczniowie przeprowadzili badania nad przewodnictwem cieplnym drewna, wypornością, badali twardość, wagę, barwę różnych gatunków drewna. Wprowadzali wyniki na karty badających, a następnie zapisali wnioski z wyników eksperymentu. Zaciekawienie, zachwyt i chęć poznania na twarzach uczniów: bezcenne!

      Katarzyna Werstak

     • Konkurs Gdy myślę misje ...

     • W ubiegłym roku szkolnym, pod opieką S. Marzeny Śliwowskiej, uczniowie naszej szkoły brali udział w VIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,Gdy myślę misje...” pod hasłem „Misje czasu pandemii”, organizowanego przez Muzeum Misyjno-Etnograficzne Księży Werbistów w Pienicznie. Głównym celem konkursu było uświadomienie dzieciom i młodzieży faktu, że nawet w tak trudnej sytuacji jak pandemia koronawirusa, misjonarze i misjonarki dalej głoszą Ewangelię i nie opuszczają ludzi, wśród których pracują. Organizatorzy przesłali okolicznościowe upominki dzieciom, które brały udział w konkursie.Serdecznie gratulujemy!

      Iwona Nowak

       

     • Lekcja o Funduszach Europejskich VI

     • Nasza szkoła przystąpiła do akcji edukacyjnej „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” organizowanej przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Ten bezpłatny projekt skierowany jest do uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych klas 6-8 z pięciu województw Polski Wschodniej.
      Jego cel to przybliżanie wiedzy o Funduszach Europejskich.

      Tegoroczna „Lekcja o Funduszach Europejskich VI” jest poświęcona rozwojowi lokalnemu. Uczniowie biorący udział w zajęciach dowiedzą się, dlaczego ich miejscowości powinny rozwijać się w sposób zrównoważony oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego. Poznają możliwości zaangażowania mieszkańców w rozwój lokalny oraz źródła finansowania zmian w swoich miejscowościach. Omówiona zostanie także rola Funduszy Europejskich w procesie rozwoju lokalnego.

       

      Nasza szkoła otrzymała bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych: gotowy scenariusz lekcji, edukacyjne gry planszowe „PROJEKT: MIASTO!”, film animowany oraz broszury i gadżety dla wszystkich uczniów uczestniczących w zajęciach.

       

      Dodatkowo nauczyciele wraz z uczniami po przeprowadzeniu zajęć będą mogli wziąć udział w konkursie „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w najbliższym otoczeniu. Autorzy najlepszych prac otrzymają wartościowe nagrody wspierające nauczanie w szkołach.

       

      Do udziału w akcji zostało zakwalifikowanych 500 klas z pięciu województw Polski Wschodniej.
      Więcej informacji o projekcie na: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja.

     • Sprzątanie Świata

     • W dniach 17-19 września 2021 roku odbył się w Polsce 28 finał akcji Sprzątanie Świata opatrzony hasłem :Myślę, więc nie śmiecę.

      W piątek 18 września wszyscy uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami wzięli udział w tej akcji. Zaopatrzeni w worki i rękawice ruszyli w wyznaczone rejony. Młodsze klasy sprzątały teren nad jeziorem Oleckie Wielkie w pobliżu plenerowej siłowni, Skate-parku i tzw. zamku. Starsi uczniowie porządkowali Wiewiórczą Ścieżkę aż do Szyjki.

      Pracy nie brakowało. Ogółem zebrano około 650 kg śmieci. Uczniowie SP2 mają nadzieję, że w przyszłym roku wrócą do szkoły z pustymi workami. Dbajmy o środowisko. Wygląd otoczenia w naszym pięknym Olecku świadczy o nas.

      Elżbieta Josiewicz

     • Narodowy Spis Powszechny


     • Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 potrwa do 30 września. Dane są zbierane według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24:00.Udział w spisie jest obowiązkowy.

       

      Jak jest przeprowadzany?

      Obowiązkowym sposobem przekazania danych w spisie jest samospis internetowy przeprowadzany za pośrednictwem interaktywnej aplikacji formularzowej dostępnej na stronie Głównego Urzędu Statystycznego pod adresem https://nsp2021.spis.gov.pl

      W przypadku braku dostępu do Internetu można spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99. Infolinia jest czynna codziennie w godzinach 8:00–20:00, także w sobotę i niedzielę. Dodatkowo w każdym urzędzie gminy dostępne są stanowiska do samospisu.

      Dane są także zbierane przez rachmistrzów w drodze wywiadu telefonicznego lub bezpośredniego. Czas na samospis jest tylko do momentu, kiedy nie skontaktuje się rachmistrz!

       

      Cele NSP 2021:

      • zebranie informacji o liczbie ludności, jej terytorialnym rozmieszczeniu, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o społeczno-ekonomicznej charakterystyce gospodarstw domowych i rodzin oraz ich zasobach i warunkach mieszkaniowych na wszystkich szczeblach podziału terytorialnego kraju: ogólnokrajowym, regionalnym i lokalnym;
      • analiza zmian, jakie zaszły w procesach demograficzno-społecznych i ekonomicznych w zakresie: ludności, stanu mieszkań i budynków oraz gospodarstw domowych i rodzin w powiązaniu z warunkami mieszkaniowymi na przestrzeni lat 2011–2021;
      • dostarczenie informacji w zakresie i terminach określonych przez Komisję Europejską;
      • wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby innych niż EUROSTAT organizacji międzynarodowych (m.in.: FAO, OECD);
      • aktualizacja operatu do różnotematycznych badań reprezentacyjnych prowadzonych na próbie gospodarstw domowych (w latach następnych).

       

      Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?

      • osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami;
      • osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;
      • mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania oraz zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

       

      Bezpieczeństwo danych

      Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Dane osobowe od momentu ich zebrania stają się danymi statystycznymi i objęte są tajemnicą statystyczną. Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia.

       

      Masz pytania? Skontaktuj się:

      Infolinia spisowa: 22 279 99 99 (opłata za połączenie zgodna z taryfą operatora).

                wew. 1 – „Spisz się przez telefon”

                wew. 2 – Pomoc i informacje o NSP 2021 oraz weryfikacja rachmistrza

     • Międzynarodowy Dzień Kropki

     • Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy. W tym dniu dzieci odkrywają swoje talenty, poznają mocne strony, pobudzają wyobraźnię i wspólnie się bawią. Każdy próbował swoich sił podczas kropkowania. Rozmawialiśmy o talentach i rozwijaniu skrzydeł. Było kolorowo, radośnie i twórczo. Dlaczego ta maleńka kropka jest tak ważna? Zastanawialiśmy się po obejrzeniu filmu „The dot”.  Następnie dzieci szukały kropek ukrytych w sali, kodowały, klasyfikowały, układały sudoku.  Wspólnie stworzyliśmy listę dodającą otuchy,  zawierającą komunikaty, które mogą udzielić wsparcia koledze, gdy brak mu wiary we własne możliwości. Zabawy zachęcały dzieci do działania i rozwijania kreatywności. 

      Relację ze stawiania kropek można obejrzeć w galerii zdjęć. Zapraszamy!

                                                                                                                             Ewa Kosińska

     • Wystawa "Dwie okupacje"

     • W naszej szkole 15 i 16 września mieliśmy możliwość uczestniczenia w wystawie – „Dwie okupacje”. Jak wszystkim wiadomo 1 września 1939 r. zostaliśmy zaatakowani przez III Rzeszę , a 17 września przez ZSRR, te państwa okupowały nasz kraj do zakończenia II wojny światowej.

      Wystawę otworzył pan Jacek Rutkowski (jej autor), który podzielił się z nami ciekawostkami na temat dokumentów w niej zgromadzonych. Dowiedzieliśmy się jak żyło się polskiemu społeczeństwu pod niemiecką i radziecką okupacją, poznaliśmy losy niektórych osób związanych z materiałami prezentowanymi na wystawie. Jednocześnie uświadomiliśmy sobie jak dobrze jest żyć w wolnym państwie i posługiwać się ojczystym językiem.

                                                                                                                                                             mgr Anna Kaczor

     • Spotkanie z policjantką

     • Dzisiaj (15.09.2021r.) uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność spotkać się z policjantką Anią Wąsowicz. Dzielnicowa przypomniała zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym. Wyjaśniła, jak należy rozumieć nowe przepisy dotyczące zakazu korzystania z telefonów komórkowych i słuchawek podczas przechodzenia przez jezdnię. Omówiła też zagrożenia, które mogą wynikać z nierozsądnego korzystania z portali społecznościowych. Odpowiadała także na pytania zadawane przez uczniów.  Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze.

      Elżbieta Josiewicz

     • Bezpłatny wykład dla rodziców i nauczycieli, wykład dla młodzieży - 22 września 2021

     • Fundacja DBAM O MÓJ ZASIĘG w środę 22.09.2021 realizuje bezpłatny webinar dla rodziców, nauczycieli i uczniów.
      Wykład dla młodzieży: 22 września godzina 17:00 - 18:00
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-mlodziezy

      Wykład dla rodziców i nauczycieli: 22 września godzina 19:00 - 20:30
      https://fundacjadbamomojzasieg.clickmeeting.com/mlodziez-w-swiecie-gier-cyfrowych-wyklad-dla-rodzicow-i-nauczycieli

      Platforma Clickmeeting.  Serdecznie zapraszamy oczekując sporej frekwencji.