• Program MSiT - Sportowe Talenty

• 01.03.2024 12:55
        • O roku szkolnego 2023 / 2024 bierzemy udział w programie Sportowe Talenty realizowanym przez Ministerstwo Sportu i Turystyki we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.Jego celem jest diagnozowanie poziomu kondycji fizycznej dzieci w polskich szkołach oraz wyszukiwanie najbardziej utalentowanych sportowo uczniów. Fundamentem programu jest koncepcja sprawności fizycznej warunkującej zdrowie (Health Related Fitness), zaś narzędziem pozwalającym na operacjonalizację działań platforma informatyczna SportoweTalenty.pl - udostępniona nauczycielom w celu wprowadzania i monitorowania wyników pomiarów somatycznych i badań sprawnościowych przeprowadzanych podczas lekcji wychowania fizycznego.

W Polsce od trzech dekad obserwowany jest dramatyczny spadek poziomu sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wprowadzenie do szkół monitorowania zmian kondycji fizycznej stwarza możliwość uzyskiwania w prosty sposób wiarygodnych informacji o stanie ich zdrowia.
          Młode pokolenia będą mogły dzięki badaniu i ocenianiu kondycji fizycznej kształtować w sobie postawy troski o zdrowie, tężyznę fizyczną, wydolność i urodę własnego ciała, a także wspierać dążenia do realizacji sportowych marzeń. Zmiana trybu życia, złe nawyki żywieniowe, zmniejszona aktywność fizyczna mają negatywny wpływ na obecny stan zdrowia dzieci i młodzieży. Z badań prowadzonych przez jednostki naukowe wynika, że coraz większa liczba dzieci i młodzieży w Polsce ma problem z niewłaściwą masą ciała. Obniżona sprawność fizyczna u dzieci i młodzieży wpływa negatywnie na ich funkcjonowanie w dorosłym życiu.
          W celu oceny poziomu sprawności uczestników programu zostaną przeprowadzone badania sprawności. Badane będą przejawy szybkościowych, siłowych oraz wytrzymałościowych zdolności motorycznych. Pomiary będą wykonane podczas zajęć wychowania fizycznego w wystandaryzowanych próbach sprawności, zgodnie z dostarczonymi instrukcjami.
          Wyboru prób dokonano uwzględniając kryteria wiarygodności pomiarów oraz możliwości ich oceny poprzez standaryzację dla populacji ogólnopolskiej (osobno dla obu płci).

W zakres badania rozwoju somatycznego i sprawności fizycznej wejdą:
          1)pomiar wysokości ciała,
          2)pomiar masy ciała,
          3)bieg 10x5 m,
          4)beep–test – 20-sto metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy wykonywany wg protokołu dla testu Eurofit,
          5)podpór leżąc przodem na przedramionach, plank („deska”),
          6)skok w dal z miejsca.

Realizacja Programu Sportowe Talenty niesie za sobą korzyści:
          1)dla ucznia:
          a)pozna swoje możliwości,
          b)za rok, po kolejnym badaniu, sprawdzi, czy rośnie w optymalny sposób a jego motoryczność rozwija się na miarę możliwości,
          c)nauczyciel wprowadzi wszystkie wyniki do systemu, a Ty będziesz mógł śledzić swoje postępy,
          d)wyniki Twoich badań zostaną anonimowo udostępnione związkom i klubom sportowym. Jeżeli okaże się, że masz wyjątkowy talent, dysponujesz potencjałem do bycia wybitnym sportowcem, klub będzie mógł skontaktować się z Twoją szkołą i zaproponować trenowanie dyscypliny, w której będziesz naprawdę dobry i w przyszłości będziesz mógł zostać reprezentantem Polski.
          2)    dla rodzica / opiekuna:
          Brak przygotowania Państwa dzieci do troski o kondycję fizyczną i zdrowie  może wywołać zagrożenia dla jakości ich dorosłego życia. Sprawić, że zmniejszą one swoje szanse na powodzenie, sukces i samorealizację. Wsparciem w tym zakresie będzie Program Sportowe Talenty.
          Gromadzone w nim wyniki pomiarów somatycznych i prób sprawności trafiają do systemu informatycznego, gdzie w pełni bezpieczne będą dostępne dla rodziców / opiekunów i ich nauczycieli. Będą obrazować przebieg rozwoju somatycznego i motorycznego dziecka.
          Dostęp do wyników (anonimowo!) uzyskają też związki i kluby sportowe. Jeżeli okaże się, że Państwa dzieci mają szczególne zdolności i wyjątkowy sportowy talent, klub będzie mógł skontaktować się ze szkołą i poprosić o kontakt z Państwem. To Państwo zdecydują, czy taka oferta Was interesuje i czy Państwa dziecko będzie wyczynowo uprawiać sport.
          Nasz cel to podpowiedzieć, jaki sportowy talent ma Państwa dziecko.

Iwona Narkiewicz – Bielska