• Władysław Żurowski
      • Władysław Żurowski

      • 10.02.2024 11:21
      •      


         
         
        Władysław Żurowski urodził się w 1914 roku na Wileńszczyźnie. Do Olecka przeniósł się w 1947 roku, pracując początkowo przez cztery lata jako instruktor wychowania fizycznego powiatu olecko-gołdapskiego, a od 1 września jako nauczyciel przy ulicy Słowiańskiej.Po raz pierwszy lodowisko przy Szkole Podstawowej nr 2 zostało wylane w roku szkolnym 1955/56. Od 1957 roku pieczę nad lodowiskiem sprawowała, założona w dniu 12 lutego tego roku spółdzielnia uczniowska ,,Jutrzenka” pod opieką Władysława Żurowskiego. W roku tym ulepiono na lodowisku bałwana wielkości sali gimnastycznej, a w środku powstała kawiarenka. W kawiarence można było napić się za drobną opłatą gorącej kawy, czy herbaty.O lodowisku ,,Bajka” było głośno w całej Polsce. Co roku w zimie przyjeżdżały największe gwiazdy polskiego łyżwiarstwa. W 1960 roku zorganizowano rewię na lodzie z udziałem łyżwiarzy i łyżwiarek Kadry Narodowej.
        Przy lodowisku istniał także zespół ,,Śnieżynki”, który co roku wystawiał przedstawienia. W skład zespołu wchodziły śnieżynki, paziowie i królowa śniegu.
        Władysław Żurowski odniósł wiele sukcesów jako nauczyciel wychowania fizycznego. Prowadzona przez niego młodzież w drużynach ,,Złotego Krążka’’ i ,,Błękitnej Sztafety” wielokrotnie triumfowała w zawodach wojewódzkich, a następnie z powodzeniem reprezentowała województwo na Ogólnopolskich Igrzyskach Harcerskich.
        W 1974 roku pan Władysław Żurowski odszedł na emeryturę, lecz nie przeszkodziło mu to nadal współpracować ze szkołą i udoskonalać lodowisko ,,Bajka”. W 1965 roku relację z lodowiska ,,Bajka” przeprowadził w ,,Kronice Filmowej” pochodzący z Olecka operator filmowy pan Jerzy Gościk. W 1981 roku ,,Bajka” wygrała feryjny konkurs na ,,Najpiękniejsze Lodowisko w Polsce”. Kilkakrotnie lodowisko odwiedzała ekipa telewizyjnego "Teleranka”.



        Fot. Wiesław Bukpaś


        Fot. Zbigniew Malinowski
         

        1 września 2022 roku to bardzo ważny dzień w naszej szkole. Gminna inauguracja roku szkolnego obfitowała w szczególne wydarzenia, którymi było otwarcie długo wyczekiwanego wielozadaniowego boiska oraz odsłonięcie tablicy upamiętniającej  p. Władysława Żurowskiego –„Legendę Dwójki”.
            Uroczystość odbyła się na nowym boisku. Swoją obecnością zaszczycili nas liczni goście, m.in. Burmistrz Olecka p. Karol Sobczak, Z-ca Burmistrza p. Sylwia Wieloch, Wizytator Kuratorium Oświaty p. Anna Krysztopa, Ks. Prałat Lech Janowicz, Komendant Powiatowy Policji p. Jerzy Kuprewicz, Z-ca Komendanta Państwowej Straży Pożarnej W Olecku p. Jerzy Owłasiuk, Nadleśniczy p. Zbigniew Poniatowski, Sekretarz Gminy p. Sławomir Hatalski, Kierownik Wydziału Edukacji p. Anna Mitin, p. Alicja Stefanowska-Przewodnicząca Rady Miejskiej i inni jej  członkowie , a także Prezes Koła Związku Sybiraków p. Eugenia Derencz i Przewodniczący Związku Emerytów p. Tadeusz Brodowski, Zarząd Rady Rodziców, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych oraz instytucji Gminy Olecko. Obecne były córki p. Żurowskiego –Ewa Dębowska i Zofia Żurowska oraz jego wnuczęta i prawnuczęta. Uroczystość obserwowało wielu rodziców oraz przyjaciół i sympatyków naszej szkoły.
            Krótkie przemówienia wygłosili: p. Dyrektor Iwona Narkiewicz- Bielska, Burmistrz p. Karol Sobczak oraz Wizytator Kuratorium Oświaty p. Anna Krysztopa.
            Minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich poległych w czasie II wojny światowej.
            Po odczytaniu biografii p. Władysława Żurowskiego dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej tego wybitnego człowieka i nauczyciela.
            Następnie p. dyrektor wraz z Burmistrzem oraz przedstawicielami rodziców i uczniów dokonali symbolicznego otwarcia boiska szkolnego poprzez przecięcie wstęgi. Ks. Prałat Lech Janowicz poświęcił obiekt sportowy.
            Po wyprowadzeniu sztandarów uczniowie klasy 2a (op. p.Ewa Kosińska) zaprezentowali taniec z obręczami, a uczennice z klas 8a i 8b( przyg. p. Alina Kalinowska) taniec z szarfami. Układ z pomponami zaprezentowały uczennice kl. 6a przygotowane przez p. Beatę Kozłowską.
            Uroczystość prowadzili p. Karolina Rynkun i p. Wojciech Jeglinski.
            Po zakończeniu inauguracji goście mogli obejrzeć wystawę poświęconą p. Władysławowi Żurowskiemu oraz wpisać się do pamiątkowej księgi. Uczniowie spotkali się z wychowawcami w salach lekcyjnych. 
        „Dwójka jest gotowa do podejmowania wyzwań ( nie tylko sportowych) w nowym roku szkolnym."


                                                                                                        Elżbieta Josiewicz

         


        Fotorelacja  >>> Facebook


         








         
        Biografia - zurowski_2.mp3  
        czytają: mgr Wiesław Bukpaś, mgr Wojciech Jegliński

         
                         
         



        Foto z Archiwum  >>>





        1 Memoriał
      • Wróć do listy artykułów