• Finał wojewódzki SZS w drużynowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców

          • Mistrzostwa Województwa Warmińsko Mazurskiego Szkolnego Związku Sportowego w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców odbyły się 13.04.2023r. na trasach biegowych MOSiR-u w Olecku. Nasza szkoła wystawiła reprezentacje we wszystkich kategoriach wiekowych. Pozytywnych emocji nie brakowało, chociaż nogi niektórym zawodnikom odmawiały posłuszeństwa na ostatnich metrach przed metą. W końcowej rywalizacji najlepiej wypadli chłopcy  z klas 7 -8 zajmując III miejsce, dziewczętom z klas 7- 8 przypadło IV miejsce. Młodsi zawodnicy i zawodniczki z klas 4- 5- 6 uplasowali się na ogólnym V miejscu w swoich kategoriach, w tym chłopcy z klasy 4 byli na II miejscu, a dziewczynki z klasy 4 na III miejscu. Po zmaganiach sportowych czekając na podsumowanie wyników i dekorację zwycięzców uczestnicy delektowali się gorącą herbatką i pysznymi kiełbaskami. Ogromne gratulacje !

            Alina Kalinowska

          • Turniej Czytelniczy - "Lekturomaniaczek"

          • Od 15 do 31 marca uczniowie klas 1-3 realizowali zadania turnieju czytelniczego Lekturomaniaczek. Praca z lekturą stanowi inspirację do rozwijania własnych umiejętności i kreatywności, dlatego działania przebiegały wielopłaszczyznowo. Uczniowie redagowali zaproszenia, projektowali afisze lub lapbooki z wybranych lektur oraz wykonywali kukiełki.
            Aktorskie umiejętności klasy 2b mieli okazję podziwiać uczniowie pozostałych klas w przedstawieniu pt: Czerwony Kapturek. Klasa 1a zaprosiła dzieci z oddziałów przedszkolnych na przedstawienie pt: Śniadanie Grzesia.
            Podsumowaniem działań czytelniczych były spotkania w Bibliotece Pedagogicznej, za co serdecznie dziękujemy jej pracownikom.


            Eligia Tokajuk, Iwona Truchan, Dorota Włodarska

          • Szkolny Turniej Czytelniczy "Lekturomaniacy"

          • Regulamin PDF  >>>     

            I. ORGANIZATOR:

             Nauczyciele języka polskiego Szkoła Podstawowa  Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku
            Osoby odpowiedzialne: Justyna Jeżewska, Renata Kołdys, Katarzyna Werstak. 

            II. CELE KONKURSU:

            • rozbudzanie pasji czytelniczych uczniów oraz zamiłowania do literatury;
            • motywowanie dzieci  do czytania i rozwijania umiejętności odbioru dzieł literackich;
            • popularyzowanie wartościowej literatury ;
            • promowanie uczniów uzdolnionych humanistycznie;
            • pogłębianie wiedzy z zakresu literatury;
            • kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem;
            • doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat przeczytanych lektur;
            • kształtowanie kreatywnych postaw  uczniów.

            III. TERMIN KONKURSU:
            W dniach: 17-21 kwietnia 2023 r., na godzinie języka polskiego, zgodnie z planem lekcji klas IV-VIII

            IV. MIEJSCE PRZEPROWADZENIA KONKURSU:
            Szkoła Podstawowa  Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku

            V. ADRESACI KONKURSU: 

            Uczniowie klas czwartych, piątej, szóstych, siódmych, ósmych Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.

             

            Więcej  >>> :Lekturomaniacy-regulamin.docx
             

          • 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

          • 80 lat temu świat dowiedział się o Zbrodni Katyńskiej. 13 kwietnia 1943 r. Niemcy okupujący terytoria ZSRR ogłosili informację o odkryciu w lesie pod Katyniem masowych grobów polskich oficerów. Do tego dnia los ok. 22 tys. obywateli polskich uwięzionych przez NKWD po wkroczeniu armii sowieckiej do Polski pozostawał nieznany.

            13 kwietnia 1943 r. stało się jasne, że przedstawiciele elity II Rzeczypospolitej – żołnierze, policjanci, urzędnicy, profesorowie, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy – zostali zamordowani. Ich śmierć wiosną 1940 r. była skutkiem decyzji podjętej 5 marca tego roku przez władze ZSRR. Polscy jeńcy osadzeni w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz przetrzymywani w więzieniach NKWD mieli zostać rozstrzelani. Miejscami ich kaźni, oprócz lasu katyńskiego, były także Charków, Miednoje, Piatichatki, Bykownia i inne miejsca na terytorium Związku Sowieckiego. Zostali zabici strzałem w tył głowy i pochowani w masowych grobach, a prawda o ich losie miała nigdy nie wyjść na jaw. Wśród ofiar zbrodni byli także parlamentarzyści II RP: Jerzy Machlejd - poseł V kadencji, Henryk Trębicki - poseł V kadencji, Władysław Szczypa - poseł IV kadencji, Jan Slaski - poseł IV kadencji oraz senator V kadencji i Józef Sowa - poseł V kadencji.

            Gdy odkryto groby katyńskie, Sowieci winą za śmierć polskich jeńców obarczyli Niemców. Kłamstwo katyńskie trwało pół wieku, stając się jednym z fundamentów zniewolonej po 1945 r., rządzonej przez komunistów pod sowieckim nadzorem, Polski Ludowej. Prawda o mordzie i jego sprawcach oraz pamięć o ofiarach jednak przetrwały i zwyciężyły. Walczyły o nie rodziny poległych, odważni i niezależni historycy, nauczyciele, wydawcy i autorzy podziemnych publikacji, opozycjoniści czasów PRL. Sowieci do zbrodni przyznali się dopiero w 1990 r. – pół wieku po jej popełnieniu.

            W listopadzie 2007 r. Sejm przez aklamację podjął uchwałę, w której ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej „w hołdzie ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.”

             

            Źródło: https://sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/komunikat.xsp,  

            https://www.gov.pl/web/kultura/80-rocznica

            Admin

          • Wizyta w Jednostce Wojskowej 4808 – 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego

          •  Dnia 4 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy 0c i 2a pod opieką wychowawców i rodziców udali się do Jednostki Wojskowej 4808 – 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego. Dzieci przywitał  i oprowadził po obiekcie rzecznik prasowy - pan mjr Sylwester Czaplicki.    

            Celem wycieczki było poznanie historii jednostki, jej zadań oraz wyposażenia. Uczniowie między innymi wysłuchali informacji o specyfice zawodu żołnierza oraz obejrzeli specjalistyczny sprzęt, z którego korzystają wojskowi w czasie wyjazdów na poligony oraz dzięki któremu wykrywają i zwalczają cele powietrzne. Dzieci miały okazję zobaczyć z bliska: armatę przeciwlotniczą, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy ,,POPRAD”, ręczną wyrzutnię „GROM” do niszczenia celów powietrznych oraz  jednostkę przeciwpożarową Wojskowej Staży Pożarnej.      
            Atrakcją wycieczki był również pobyt w Sali Tradycji. Tam pan mjr Czaplicki opowiedział o historii powstania jednostki oraz jej dowódcach. Uczniowie mogli wziąć do rąk narzędzia walki i przez chwilę wczuć się w rolę żołnierza. Wojskowi stworzyli bardzo miłą atmosferę, dzięki której uczniowie śmiało zadawali pytania oraz podziwiali sprzęt wojskowy. Wizyta w Jednostce Wojskowej 4808 – 15 Gołdapskiego Pułku Przeciwlotniczego dostarczyła dzieciom niezapomnianych wrażeń. 
                                                                                                          

            Ewa Kosińska, Anna Bagińska

          • Warsztaty w piekarni "Młyn" Olecko

          • Preorientacja zawodowa to istotny element edukacji wczesnoszkolnej. 31 marca 2023r. uczniowie klasy 1a mieli przyjemność uczestniczyć w warsztatach w piekarni "Młyn" i poznać specyfikę pracy piekarza. Dzieci samodzielnie przygotowały żytni chleb na zakwasie oraz kruche rogaliki. Było ciekawie i bardzo smacznie.

            Iwona Truchan

          • Misterium Wielkopostne - wigilia paschalna

          • W Wielką Środę 5 kwietnia 2023r. odbył się w naszej szkole apel z okazji zbliżających się świąt Wielkanocnych. Uczniowie z klas 8a i 8b odegrali dwie scenki: Pierwsza zatytułowana Ludzkie krzyże. Miała na celu uświadomić nam wartość niesienia własnego życiowego krzyża. Druga natomiast scenka Koszyk wielkanocny przybliżyła tradycję święconki. Powyższe spotkanie było okazją do refleksji i wejścia w atmosferę świąt Zmartwychwstania Pańskiego.


            Ks. Paweł Zaskowski

          • Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych w oddziale 0c

          • W okresie oczekiwania na Święta Wielkanocne wiele się działo w oddziale 0c. Był to czas, w którym dzieci poznawały zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych. Jedną z tradycji jest malowanie jajek. Nie zabrakło też siania owsa, warsztatów z rodzicami, poszukiwań wielkanocnego zajączka oraz prac plastycznych. Wszystkie powstałe wytwory dzieci zabrały do domu, aby przystroić stół wielkanocny.


                                                                                                      Anna Bagińska

             

          • Ogólnopolski program "Ekopracownia - zielone serce szkoły"

          • Nasza szkoła stara się o dofinansowanie na rozwój infrastruktury edukacyjnej. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków w konkursie "Ekopracownia", którego celem jest stworzenie przyjaznych miejsc dla uczniów do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych. 
            Uczniowie klasy 7a, pod opieką p.Reginy Rynkiewicz, wicedyrektora szkoły, nagrali filmik, który weźmie udział w tym konkursie. 
            Projekt budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach, realizowany jest przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej, który ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwiększenie świadomości ekologicznej młodego pokolenia w zakresie: przeciwdziałania emisjom, odnawialnych źródeł energii i niskoemisyjnego transportu, zrównoważonego rozwoju, ochrony środowiska i gospodarki wodnej. 

             

            Regina Rynkiewicz

             

             

          • Konkurs „Piątka z narodowych”

          • „Piątka z narodowych” to pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych, w którym udział zgłosiła nasza szkoła. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury. Jego celem jest szerzenie wiedzy na temat polskich tańców narodowych i przybliżenie unikalnych zjawisk kulturowych różnych środowisk i regionów.
            Pilotażowa edycja konkursu poświęcona jest krakowiakowi, a tegoroczne zadanie konkursowe polega na wykonaniu przez uczniów szkoły „Suity krakowskiej” w ustawieniu na 6, 8 lub 10 par mieszanych w oparciu o przygotowane filmy instruktażowe, materiały graficzne oraz podkłady muzyczne w wersji instrumentalnej lub wokalno - instrumentalnej.
            Zadania konkursowego podjęła się klasa II a z wychowawcą. Pani Ewa Kosińska uczestniczyła w dwudniowych warsztatach edukacyjnych w Otrębusach – siedzibie Zespołu Mazowsze. Nieocenionym wsparciem dla małych tancerzy była również pani Iwona Nowak, która wprowadziła dzieci w tajniki krakowiaka. Suita krakowska nie należy do najłatwiejszych tańców polskich. Dzieci stopniowo opanowywały  elementy tańca: położenia  rąk, ujęcia w parze, kroki taneczne, a następnie poznały figury taneczne i komponenty choreografii. Suita krakowska łączy się również ze śpiewem solistów i całego zespołu. Wykorzystywana jest tu melodia ludowa „Hej! Na Krakowskim Rynku” oraz „Wisło moja”. Wykonawcami partii solowych jest Emilia Sosnowska i Dominik Domuradzki. Dopełnieniem choreografii są stroje ludowe oraz elementy garderoby, o które zadbali rodzice.
            Serdecznie zapraszamy do obejrzenia tańca w wykonaniu klasy II a.


            Ewa Kosińska

          • Aktywni Błękitni. Jezioro Oleckie Wielkie i rzeka Lega – jak o nie dbać?


          • 4 kwietnia 2023 r., w ramach realizacji programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” odbyły się wspólne, z uczniami Szkoły Podstawowej w Judzikach (realizującej ten sam program) zajęcia terenowe, których tematem była fizykochemiczna analiza wód Jeziora Oleckiego Wielkiego i rzeki Legi oraz obserwacja środowiska przyrodniczego tych akwenów. Uczniowie doskonalili umiejętności dokonywania badań i pomiarów. Wypełniali karty pracy, które obejmowały wybrane elementy badanych zbiorników wodnych m.in.: kolor wody, jej skład chemiczny, czystość, zapach, przejrzystość, świat roślinny i zwierzęcy. Uczestnicy programu poznali budowę jeziora i rzeki, ich klasyfikacje, rodzaje, znaczenie gospodarcze, rozkład geograficzny i sposoby ochrony wód. Posprzątali także teren przybrzeżny w miejscu pomiarów i obserwacji. 
            Uczestnicy zajęć z naszej szkoły: Hubert Gościcki, Natalia Gutowska, Maria Osochocka-Karolak, Jan Gościcki, Jan Kirszling, Bartosz Krzyżek, Dominik Krzyżek, Piotr Zieliński, Stanislav Mykhailenko, Oleksandr Vereshchahin. 

            Wojciech Jegliński, Andrzej Malinowski, Iwona Zaborowska.