• Zwrot książek i podręczników do biblioteki szkolnej

          • 1.Nauczyciele zbierają od klas podręczniki do swoich przedmiotów, kontrolują stan i ilość książek:
            - wykreślają numery zwracanych podręczników na Protokole wypożyczenia podręczników danej klasy i wypełniają Kartę rozliczeń (protokoły i karty odbierają z biblioteki łącznicy);
            - po zebraniu kompletu podręczników na bieżąco przekazują je do biblioteki Proszę nie przynosić pojedynczych egzemplarzy i nie wysyłać w tym celu uczniów.
            2.W przypadku nieobecności nauczyciela przedmiotu za zebranie podręczników odpowiedzialny jest nauczyciel zastępujący, a w przypadku braku zastępstwa, wychowawca klasy.    

                         
            Katarzyna Kozłowska

            Żródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • What is Cyberbulling? - zajęcia w Olympus Education. Na górze Olimp

          • Kolejnego dnia (31 maja) wybraliśmy się do centrum OES w Platamonas, gdzie przygotowano dla nas prezentację, która wyjaśniła, na czym polega cyberbullying (cyberprzemoc). Zajęcia odbyły się w języku angielskim, a prowadzący opowiadał nam, w jaki sposób możemy zapobiec temu zjawisku.

            Późnym popołudniem udaliśmy się do wioski o nazwie  Stary Pantaleimon.  Jest ona położona na zboczach Olimpu, a wjeżdżając krętą szosą w jej kierunku, można podziwiać urokliwą Zatokę Termajską, stanowiącą część Morza Egejskiego.  Po dotarciu na miejsce urzekła nas uroda kamiennej zabudowy miejscowości i panorama okolicy. Wstąpiliśmy do kilku sklepików, które oferowały regionalne wyroby, takie jak mydełka i balsamy na bazie oliwy z oliwek i koziego mleka, miód oraz pamiątki. Były to lokalne produkty, którymi wielu z nas postanowiło obdarować bliskich po powrocie do Polski.
             Oprócz tego wykonaliśmy jedno z zadań projektowych, które polegało na odszukaniu i sfotografowaniu przedmiotów, które otrzymały „drugie życie”

                                                                                                                        Martyna Padlikowska, klasa 6a

          • Jak zostać Mistrzem greckiej kuchni? Na straganie w dzień targowy...

          • Pobyt naszych uczniów w Grecji wiąże się z doskonaleniem u nich umiejętności w zakresie:
            - prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, szczególnie w przestrzeni tzw. nowych mediów,
            - podniesienia kompetencji językowych,
            - rozwinięcia kompetencji społecznych oraz samodzielności.

            Pierwsze zajęcia wyglądały i przebiegały zupełnie inaczej niż w tradycyjnej szkole. Uczniowie 30 maja zostali podzieleni na pięcioosobowe grupy i mieli zdobyć informacje  na temat nazwy i składników potrawy ze zdjęcia. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wszystkie wiadomości miały pochodzić od lokalnych sprzedawców i producentów artykułów spożywczych oraz ich nabywców. 
            W tym celu udaliśmy się na targ w miejscowości Leptokaria, gdzie można było porozmawiać z mieszkańcami tej pięknej okolicy. Była to okazja do wykorzystania swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz do poznania elementów tradycji kulinarnej Greków. 

                                        Justyna Jeżewska

          • Podróż na Rivierę Olimpijską w Grecji w ramach programu Erasmus+

          • Rozpoczynamy realizację projektu „Cyber – świadomi uczniowie SP Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku”, „Cyber-conscious students of the Nicalaus Copernicus Primary School No. 2 in Olecko” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+. Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000075734. Realizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Organizacją przyjmującą jest Kek Lidia z siedzibą w miejscowości Katerini, województwo Kentriki Makedonia w Grecji, adres strony internetowej www.keklidia.gr Celem głównym projektu jest: podniesienie kompetencji uczniów z języka angielskiego, nabycie umiejętności prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów, wzrost kompetencji cyfrowych i w zakresie uczenia się, wzrost kompetencji osobistych i społecznych uczestników projektu.

             Riviera Olimpijska oferuje piękne plaże, kameralne kurorty i opiekę olimpijskich bogów. Na jej terenie leży bowiem mityczny Olimp z najwyższym szczytem Mytikas. Wizyta w regionie to obietnica czerpania pełnymi garściami z tego, co Grecja ma najlepszego do zaoferowania: słońca, złotego wybrzeża Morza Egejskiego, górskich szlaków, smacznej kuchni i antycznych zabytków.

            R. Rynkiewicz, J. Jeżewska, A. Kowalewska, J. Najechalski, W. Bukpaś

          • Pszczele ciekawostki

          • Taki temat realizował dzisiaj nasz ksiądz katecheta Paweł Zaskowski na lekcji otwartej. 
            Mówił o swojej pasji, jaką jest pszczelarstwo. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy o:
            🐝życiu pszczół
            🐝 pracy pszczelarza
            🐝 bezpieczeństwie w kontakcie z pszczołami
            🐝 znaczeniu pszczół w przyrodzie
            🐝stroju i pracy pszczelarza
            🐝 miodach, pierzdze, pyłku kwiatowym, propolisie i świecy woskowej
            Mieliśmy możliwość podejrzeć pszczoły podczas pracy.

             

            Żródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • Budowa naszego Ekologicznego Ogródka

          • Cudownych RODZICÓW  mamy👩‍❤️‍👨 Dziękujemy Państwu Annie i Florianowi Wolf oraz przedsiębiorstwu SILVAN z.o.o Olecko za przekazanie drewnianych donic.To początek budowy naszego Ekologicznego Ogródka,  którym będą opiekowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1 i 2.

            Żródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • Dzień Rodziny w grupie 0c

          • Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki, a miesiąc później Dzień Ojca. W tym roku,24 maja połączyliśmy te święta, organizując Dzień Rodziny na Polu namiotowym MOSiR. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym ogniskiem, grami i zabawami na świeżym powietrzu.Tego szczególnego dnia nie zabrakło również pięknych słów ukrytych w piosenkach płynących prosto z serc dzieci. Jako prezent uczniowie wręczyli dla swoich rodziców własnoręcznie malowane doniczki, w których posadzili wyhodowane przez siebie aksamitki. To był naprawdę wyjątkowy dzień, który niesamowicie integrował i umacniał rodzinę, ale również był okazją   do wspólnego spędzania czasu.

                                                                                                                 Anna Bagińska

          • Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie w Sądzie Rejonowym w Olecku

          • 26 maja pojechaliśmy (dzięki wsparciu Pana Burmistrza Karola Sobczaka) komunikacją miejską do Sądu Rejonowego w Olecku. Na miejscu czekał na nas Pan Sędzia Adam Kowalczyk, który był naszym przewodnikiem i wyjaśniał jak funkcjonuje system sądownictwa w Rzeczypospolitej Polskiej.Następnie na sali rozpraw Pan Sędzia zainicjował proces o zakłócanie przebiegu rozprawy sądowej przez osoby siedzące na widowni.Sąd pierwszej instancji uznał oskarżonych za winnych, wymierzył karę grzywny w wysokości 30 zł i 10 lat prac społecznych. Oskarżeni odwołali się od wyroku i sąd drugiej instancji, po rozpatrzeniu sprawy, uniewinnił oskarżonych z powodu braku dowodów w sprawie.Dowiedzieliśmy się też, że każdy oskarżony jest niewinny do momentu zakończenia procesu (jest to zasada domniemania niewinności). Na koniec zamknięto nas w areszcie (na naszą prośbę). Wszyscy dobrze bawiliśmy się, ale wiemy, że do sądu trafiają osoby, które źle postępują i prawdziwa wizyta w sądzie na pewno nie należy do przyjemnych.Dziękujemy Panu Sędziemu Adamowi Kowalczykowi za zaproszenie i przekazanie trudnych wiadomości w bardzo wesoły i przystępny sposób.

            Anna Kaczor

          • „Aktywni Błękitni” zwiedzali obiekty hydrotechniczne w Olecku

          • 24.05.2023 r., w ramach realizacji programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” uczniowie naszej szkoły i Szkoły Podstawowej w Judzikach (współpraca   w realizacji tego samego programu) zwiedzali dwa obiekty hydrotechniczne  w Olecku: wieżę ciśnień i stację uzdatniania wody. Uczniowie poznali rodzaje budowli i budynków hydrotechnicznych; budowę, przeznaczenie i funkcjonowanie wieży ciśnień; strukturę oraz funkcjonowanie stacji uzdatniania wody. Dowiedzieli się ponadto o historii powstania Wieży Ciśnień w Olecku (1908 r.) i dostarczania do niej wody.
            Naszym przewodnikiem i prowadzącym zajęcia był pan Paweł Konarzewski – prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olecku. 
            ● Wieża ciśnień – budynek w formie wieży, na którego szczycie znajduje się zbiornik na wodę, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik zawsze musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych. Wyróżniamy wieże wodociągowe (miejskie), kolejowe i zakładowe. 
            Zadaniem stacji jest uzdatnienie wód gruntowych. Uzdatniona woda dostarczana jest do odbiorców systemem wodnokanalizacyjnym.
            Uczestnicy zajęć terenowych z naszej szkoły: Maria Osochocka-Karolak 5a, Natalia Gutowska 5a, Bartosz Krzyżek 6b, Dominik Krzyżek 6b, Jan Kirszling 7a, Julia Szymulewska 8b.
            Organizacja przedsięwzięcia: Wojciech Jegliński (SP nr 2 w Olecku) oraz Andrzej Malinowski, Iwona Zaborowska (SP w Judzikach) 
            Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Konarzewskiemu za bardzo ciekawe prowadzenie zajęć.

            Wojciech Jegliński, Andrzej Malinowski

          • Wolontariusze i zawodnicy naszej szkoły w Oleckiej 13

          • W niedzielę 21 maja 2023 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Jubileuszowej Oleckiej Trzynastce, czyli biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Pani Marta Kamińska z uczennicami klasy 8a Kingą Walentowicz i Magdaleną Sieniawską czuwały nad sprawną dystrybucją wody zawodnikom na trasie biegu.Z kolei pani Alina Kalinowska wspierała pracę sędziów na mecie zawodów oraz udzielała wskazówek biegnącym uczniom, którymi byli: Kornelia Nehring 4a, Aleksandra Wojciechowska 5a, Igor Dubrowny 5b, Zofia Kuszewska, 7a oraz Blanka Dubrowna 7a. Wielkie brawa ! 

            Wojciech Jegliński

          • Język obcy nowożytny - dzień trzeci E8

          • Arkusz z Języka angielskiego  >>> plik PDF

            Nagranie dźwiękowe  >>> mp 3

            Odpowiedzi  >>> gazetaprawna.pl

            Trzeciego dnia w sesji egzaminu ósmoklasisty 2023 przyszedł czas na język obcy nowożytny. Sprawdzian rozpoczął  się tak samo jak w poprzednie dni o godz. 9:00 i trwał 90 minut.  Największa grupa ósmoklasistów zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego.

            Żródło: Więcej: Interia

          • Matematyka - dzień drugi E8

          • Arkusz E 8  Matematyka  >>> plik PDF

            Odpowiedzi  >>> gazetaprawna.pl 

            Egzamin z matematyki rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa równe 100 minut (w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków czas może zostać wydłużony o 50 minut). W arkuszu znajdzie się od 19 do 23 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich będzie można uzyskać maksymalnie 25 punktów. Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty z matematyki 2023? Zgodnie z wytycznymi CKE: pióro lub długopis z czarnym atramentem i linijkę. W przeciwieństwie do maturzystów ósmoklasiści nie mogą korzystać z kalkulatorów. Do sali egzaminacyjnej nie można również wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, jak np. telefon komórkowy, smartwatch. 

            Żródło: Więcej: Interia 

          • Język polski - dzień pierwszy Egzaminu Ósmoklasisty

          • Arkusz Język Polski  >>> plik PDF

            Odpowiedzi  >>> Nowa ERA

            Odpowiedzi  >>> Gazeta prawna

             

            Dzisiaj, 23.05.2023r. o godz. 9:00 uczniowie klas ósmych otrzymali arkusze egzaminacyjne CKE i rozpoczęli ich rozwiązywanie. Egzamin ósmoklasisty z polskiego potrwa 120 minut. W przypadku egzaminu z polskiego zdający mogą wnieść na salę pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem. Warto na wszelki wypadek wziąć ze sobą dwa długopisy, gdyby jeden z nich odmówił posłuszeństwa. Uczniowie mogą też zabrać butelkę wody.Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań na egzaminie z polskiego można zdobyć łącznie 45 punktów. W pierwszej części arkusza CKE znajdą się zadania oparte na dwóch tekstach, druga część to wypracowanie na jeden z dwóch zadanych tematów."W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie  umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii.  Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich  (np. rozumienia sensu utworów), kulturowych (np. interpretacji plakatu), językowych (np.  świadomego korzystania z różnych środków językowych)" - zaznacza CKE. W arkuszu egzaminacyjnym CKE znajdą się także zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych.

            Egzamin ósmoklasisty 2023- WYNIKI 
            Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

            Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.  


            Żródło: Więcej: Interia 

             

          • Wycieczka do „Zjawiskolandu”.

          • W piątek 19.05.2023 klasa 0c i 1a brała udział w wycieczce do „Zjawiskolandu”. Główną atrakcją tego miejsca był dom stojący do góry nogami. W Polsce jest kilka podobnych obiektów, jednak to właśnie  w Reglu k. Ełku powstał pierwszy interaktywny dom z ruchomym wyposażeniem wnętrza. W domu można było zobaczyć między innymi: prawdziwe akwarium do góry nogami, palący się kominek, prawdziwą wodę wlewającą się do wanny czy też ruchome zabawki w pokoju dziecięcym. Na terenie obiektu znajdował się również tunel grawitacyjny, salon gier, sklep z pamiątkami, plac zabaw oraz trampolina i mini domki. Dużą atrakcją były także zwierzęta takie jak: alpaki, kucyki, króliki, kozy miniaturki czy świnki morskie, które można pogłaskać oraz nakarmić. Każdy znalazł tu coś dla siebie. Dzieci spędzały czas na grach zręcznościowych i zabawach. W kawiarnio-ciastkarni każdy znalazł swoje ulubione przekąski. Po zabawie na dzieci czekało ognisko przygotowane przez właściciela obiektu. Na koniec uczniowie wykorzystali wolny czas na zakup okolicznościowych pamiątek. Po ponad trzygodzinnej zabawie szczęśliwie powrócili do szkoły. Wycieczka była bardzo udana, dostarczyła wielu ciekawych przeżyć.

                                                                                                                                 Anna Bagińska

          • Wycieczka do Warszawy

          • Dnia 12 maja 2023 roku odbyła się wycieczka klasy IVa, IVb oraz VIIIa (5 uczniów). Celem naszej podróży była stolica Polski - Warszawa. Już o 5.30 wyruszyliśmy na spotkanie z warszawską Syrenką. Pierwszym punktem programu był Teatr Capitol i  musical „Friends”. Niesamowity, energetyczny, roztańczony, pełen emocji i wzruszających piosenek spektakl w wykonaniu młodych artystów. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy przedstawienie mówiące o tym, jak ważna jest miłość, przyjaźń, tolerancja. Po spektaklu mieliśmy okazję porozmawiać również z aktorami,  a nawet zrobić z nimi selfie.                        

             Następnie udaliśmy się do Zamku Królewskiego, niezwykłego miejsca, w którym znajduje się mnóstwo eksponatów związanych z panowaniem królów Rzeczypospolitej. Wnętrza zwiedzaliśmy z przewodnikami, którzy oprowadzili nas po bogato zdobionych komnatach  i w fascynujący sposób opowiedzieli o życiu władców Polski.  Naszą uwagę przede wszystkim zwróciły Komnaty Królewskie, a szczególnie Sala Tronowa i Wielka. Podziwialiśmy również dzieła Rembrandta, Canaletta i Matejki. Była to wspaniała lekcja historii. Mieliśmy też czas na to, by pospacerować pięknymi uliczkami Starego Miasta, kupić pamiątki i zrobić zdjęcie przy Kolumnie Zygmunta.                                                
                 W dalszej kolejności  udaliśmy się  do Centrum Nauki Kopernik. To interaktywne miejsce, którego misją jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Mieliśmy okazję wykonać tam wiele doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania organizmu człowieka, przeróżnych urządzeń, Wszechświata. „Rozmawialiśmy” również z naszym patronem – Mikołajem Kopernikiem. To robot humanoidalny, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi dyskutowaćna różne tematy i udzielać odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania.Nie możemy nie wspomnieć o niezwykłej sytuacji. Otóż wracając z Centrum Nauki Kopernik do autokaru, spotkaliśmy znanego youtubera i tiktokera, z którym chwilę porozmawialiśmy, a nawet zaśpiewaliśmy piosenkę. Co za emocje!
                 Ostatnim punktem programu był spacer wokół Pałacu Kultury i Nauki.Wędrując Placem Defilad, usłyszeliśmy ciekawe historie i anegdoty związane z tym legendarnym zabytkiem i okolicą.  Dowiedzieliśmy się, że po 65 latach stracił on tytuł najwyższego budynku w Polsce. Jest nim obecnie wieżowiec Varso Tower, który ma wysokość 310 m wraz z 80-metrową iglicą.Podczas drogi powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory. Śpiewały piosenki, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki  i z niecierpliwością oczekiwały przyjazdu do Olecka, by móc bliskim opowiedzieć o podróży. Na szczęście pogoda nam dopisała  i miło oraz ciekawie spędziliśmy czas. 

             

            Renata Kołdys