• Wycieczka do Białowieży

     • W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas 3 a, 3 b i 2 b zwiedzali Muzeum Przyrodnicze oraz Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży. Wyjazd wyjątkowy tym bardziej, że na terenie Białowieży obowiązuje stan wyjątkowy. Udało nam się jednak uzyskać pozwolenie na wjazd od komendanta Straży Granicznej, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

      Niezwykłe wystawy w Muzeum Przyrodniczym zachwyciły uczniów. Słychać było tylko stale: ooooo!, kiedy przechodziliśmy do kolejnych ekspozycji. Żubry, łosie, ptaki Puszczy Białowieskiej, a nawet mrówki i różne insekty (ogromne nad głowami!), a także możliwość zajrzenia do nory borsuka lub pod wodę do bobrowych żeremi były niezwykłym przeżyciem i ogromną dawką wiedzy.

      Po obiedzie w przepięknej i gościnnej restauracji „Stoczek” pojechaliśmy do Skansenu. Tutaj niezwykły przewodnik, pan Skiepko, opowiadał o tajnikach dawnego budownictwa, o zwyczajach, obrzędach i ciekawostkach związanych z życiem na wschodzie Polski.

      Niezwykły wyjazd, niezapomniany, wyjątkowy!

      Katarzyna Werstak

     • Misja: wiem więcej! Tym razem o zwierzętach w lesie

     • W ramach projektu „Dzieciaki ratują zwierzaki” klasa 3 b wzięła udział w cyklu zajęć na temat zwierząt polskich lasów. Uczniowie poznali zwyczaje i ciekawostki z życia wiewiórek i jeży, a efektem pracy były wiewiórki zamieszkujące recyklingowe drzewa na recyklingowych kartkach. Można powiedzieć, że to edukacja zoologiczna i ekologiczna w pigułce.

      Powstały przepiękne prace, a niezliczone pytania o poznawane zwierzęta świadczą o głodzie wiedzy naszych uczniów. Robimy wszystko, aby ten głód podsycać!

      Katarzyna Werstak

     • Zaprogramuj swoją przyszłość

     • CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. W minionym tygodniu odbył się w naszej szkole Europejski Tydzień Kodowania (Code Week) (18-22.10.2021). W trakcie Code Week, odbywającego się pod hasłem „Zaprogramuj swoją przyszłość”  uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w lekcjach i  warsztatach związanych z programowaniem.

       

      Wiesław Bukpaś

     • Kolejny etap Misji: Wiem więcej!

     • Uczniowie klasy 3 b poznali elementy kultury Chin i Japonii. Dowiedzieli się, że papier w Chinach był znany od II w. n.e. Jednym z wyjątkowych elementów kultury Chin i Japonii jest sztuka orgiami. Dzięki spotkaniu z ideą orgiami dzieci mówiły o figurach geometrycznych, a także poznały legendę o karpiach koi. Ich prace – hełm samuraja i karpie koi ozdobią salę i będą przypominały o cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Kolejnego dnia wielu uczniów przyniosło do szkoły samodzielnie wykonane prace. I to jest najważniejsze w naszej Misji: rozbudzenie ciekawości i potrzeby własnego rozwoju i pracy.

      Katarzyna Werstak

     • Nagrody Burmistrza z okazji DEN

     • Foto Z. Malinowski

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pan Karol Sobczak przyznał nagrody Burmistrza Miasta Olecko za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wyróżnione osoby ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku to: pani Iwona Narkiewicz-Bielska – Dyrektor szkoły, pani Małgorzata Żabicka-Bojar i pani Katarzyna Werstak.

      Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

      Społeczność SP Nr 2

     • Pierwszoklasiści ślubują

     • W październiku tradycyjnie odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych. 12. października głównymi bohaterami tej ważnej uroczystości byli uczniowie klas 1a (wych. p. Ewa Kosińska) i 1b (wych. p. Eligia Tokajuk). Towarzyszyli im rodzice , koledzy i koleżanki z przedszkola oraz klas drugich i trzecich. W tym dniu w szkole obchodzony był także Dzień Edukacji Narodowej. Pierwsze słowa do zgromadzonych w sali osób skierowała P.Dyrektor Iwona Narkiewicz- Bielska, która m.in. podziękowała nauczycielom za zaangażowanie i wspieranie uczniów.

      Następnie pierwszaki przedstawiły część artystyczną-śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po występach uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Dzieci otrzymały też ufundowane przez rodziców kuferki z pomocami szkolnymi. Będą one służyły im przez cały okres nauki w klasach 1-3.  

      Po zakończeniu uroczystości pierwszaki udały się do klas na spotkanie z wychowawcami.

       

      Elżbieta Josiewicz

     • Wiwat Profesores!

     • W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie szczególnie dziękują swoim nauczycielom  za ich trud, serce oraz wkład w  wychowanie i nauczanie. 12. października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Po krótkich wystąpieniach P. dyrektor Iwony Narkiewicz- Bielskiej i przewodniczącej Rady Rodziców p. Magdaleny Masianis- Zabłockiej uczniowie kl. 7b, 7a, 4a i 6a zaprezentowali część artystyczną. Miłym akcentem było wręczenie nagród za konkurs, w którym uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie rozpoznać nauczycieli z ich zdjęć z dzieciństwa.

       Uroczystość prowadziły przedstawicielki samorządu - Weronika Weisbrod i Amelia Cybulska oraz p. Wojciech Jegliński.

      Elżbieta Josiewicz

     • I ty możesz zostać „Orłem Matematycznym”

     • We środę 13 października 79 uczniów naszej szkoły zmierzyło się z zadaniami w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „Orzeł Matematyczny”.  Odbywał się on w czterech kategoriach wiekowych: kl.2, kl.3-4, kl.5-6 i kl.7-8. Zainteresowani uczniowie klas pierwszych też mogli wziąć  udział w tych zmaganiach. Zadania wymagały przede wszystkim umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni matematycznej. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów, więc z pewnością będzie kontynuowany w następnych latach.

       Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki.

      Elżbieta Josiewicz

     • Biegi przełajowe

     • 1 października 2021 r. na obiektach MOSiR w Olecku rozegrano Mistrzostwa Województwa Warmińsko Mazurskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych w kategorii - Igrzyska Dzieci i Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Do Olecka przyjechało 9 zespołów. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas IV-VIII.  W kategorii klas IV-VI dziewczęta zajęły V miejsce, chłopcy IV. W grupie kl. VII-VIII dziewczęta zajęły VIII miejsce a chłopcy wywalczyli BRĄZOWY MEDAL. Gratulacje i brawa dla wszystkich uczestników.

      Beata Kozłowska

     • Sadzenie krokusów

     • W słoneczny październikowy piątek uczniowie klas 3 a i 3 b zasadzili w miejskim parku 800 cebulek krokusów. Po przeszkoleniu każde dziecko wiedziało, że sadzimy czuprynką do góry! Niektórzy uczniowie pierwszy raz w życiu mieli okazję posadzić samodzielnie roślinę. Przeżycie ekscytujące i dające poczucie satysfakcji. Przy pomocy UM Olecko i pracowników TBS uczniowie mieli możliwość pozostawienia swojego pięknego śladu w naszym najbliższym otoczeniu.

      Dzięki tej pracy wiosną będziemy mogli podziwiać krokusową łąkę w centrum miasta. Nie możemy się doczekać!

      Katarzyna Werstak

     • Ognisko

     • W dniu 28 września 2021 r. uczniowie klas 3 a i 1 b spotkali się przy ognisku, by upiec smakowite kiełbaski i miło spędzić czas na świeżym powietrzu. Głównym celem spotkania była integracja. Słoneczna pogoda zachęciła dzieci do gier i radosnych zabaw. W dobrych humorach, zadowoleni, uśmiechnięci  i syci, uczniowie wrócili do szkoły.

      Alicja Suchocka

     • Dni języków obcych

     • We wrześniu obchodziliśmy w naszej szkole dni języków obcych. Z tej okazji uczniowie przygotowali plakaty z hasłami w języku angielskim, niemieckim i rosyjskim, dzięki którym dowiedzieliśmy się, co nas wszystkich łączy.

      Wielu z nas lubi jeździć na rowerze, oglądać kreskówki, grać w piłkę nożną lub w „Roblox”. Inni mają w domu zwierzęta, lubią rysować lub chcą być po prostu popularni. Niektórzy grają na instrumentach muzycznych, noszą okulary, kolekcjonują „Świeżaki” lub mieszkali kiedyś za granicą.

      Dzięki dniom języków obcych dowiedzieliśmy się, jak bardzo jesteśmy do siebie podobni.

      Małgorzata Żabicka-Bojar

     • XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

     • Nasi uczniowie po raz kolejny włączyli się w obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem: „Młodzi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają”.

      1 października wszyscy chętni członkowie społeczności szkolnej mogli pochwalić się znakomitą znajomością tematu, otrzymując w nagrodę odznakę Eksperta Tabliczki Mnożenia oraz Certyfikat z gratulacjami Dyrektora Szkoły. Rozdano około 60 nagród – blisko ¾ wszystkich uczestników. Zadbaliśmy również o słodycze. Przydały się na osłodę szczególnie tym uczniom, którzy nie do końca są „za pan brat” z tabliczką mnożenia. „Surowymi” egzaminatorami byli uczniowie klasy Va, a nad prawidłowym przebiegiem egzaminu  czuwali nauczyciele matematyki.

      Serdeczne podziękowania za zaangażowanie, inicjatywę i nowe pomysły na organizację przyszłorocznych obchodów.

                                                                    Koordynator szkolny

                                                                        Maria Kłosińska