UWAGA, UWAGA !!!
Szanowni Rodzice, kochane Dzieci,
w naszej szkole od wtorku 3 grudnia rozpocznie się mikołajkowy czas pod hasłem: „Mikołajki: małe gesty, Wielkie Serca!”, który będzie trwał do 6 grudnia. W związku z tym, na dolnym korytarzu pojawi się dekoracja mikołajkowa oraz skrzyneczka na listy do Świętego Mikołaja. Zachęcamy do pisania listów i dzielenia się dobrym słowem każdego dnia (dodatkowe informacje będą na gazetce).
A teraz propozycja dla Rodziców…
Spróbujmy wrócić do starego, dawnego zwyczaju, którym było wspólne z dziećmi robienie mikołajkowych pierniczków a potem ozdabianie i dzielenie się nimi z innymi…
Zachęcamy zatem do wspólnych wypieków wielu, wielu, wielu pierniczków, by dzieci mogły zabrać je do szkoły już w piątek i obdarować koleżanki oraz kolegów. Będziemy uczyć się szczodrze, bezinteresownie obdarzać się nawzajem, jak robił to Święty Mikołaj.
Poniżej przesyłam przepis na pierniczki z książki „Rytuał rodzinny” (ks. J. Wysocki) z 1981 r., możecie także wykorzystać swój własny, sprawdzony przepis.
„Pierniczki mikołajowe"
Składniki:
1,5 kg mąki pszennej (0,5 kg może być mąki razowej)
0,5 kg miodu
0,5 kg cukru
4 jajka
125 g tłuszczu
50-70 g kakao
1 łyżeczka amoniaku w proszku
20 g sody oczyszczonej
3 łyżki rumu
Cynamon, przyprawy korzenne.
Cukier z tłuszczem i miodem zagrzać i wlać do mąki, dodać przyprawy korzenne, cynamon. Po ostudzeniu wbić do masy całe jajka. Sodę oczyszczoną rozpuścić w wodzie. Wsypać środki spulchniające, wyrobić i zostawić ciasto na 2 dni. Jeśli ciasto zbyt stwardnieje, po 2 dniach przed wykrawaniem pierniczków, trochę je rozgrzać. Pierniczki wstawić do gorącego pieca na 10-15 min. Nie bardzo rosną. Po upieczeniu lukrować, ozdabiać. Zamknąć w puszce. Część zużywamy na św. Mikołaja, a resztę zostawiamy na Boże Narodzenie.
Mam nadzieję, że w Waszych domach a także w naszej szkole będzie roznosił się zapach cynamonu oraz pierników, a wszystko przyprawione miłością i radością wspólnie spędzonych chwil...
Iwona Nowak