1. Dzień - język polski
2. Dzień - matematyka
3. Dzień - język obcy
Logiczny Escape Room
Rozwijanie umiejętności logicznego myślenia jest niezbędne do prawidłowego rozwoju i sprawnego funkcjonowania dzieci. Pozwala podejmować właściwe decyzje, analizować, wyciągać wnioski i rozwiązywać problemy. Pomaga młodym ludziom w komunikowaniu się, w pracy zespołowej oraz wywiera istotny wpływ na jakość i efektywność uczenia się. W pierwszej połowie maja uczniowie klas I – VIII wzięli udział w grze Escape Room. Podróżując w zespołach klasowych po Polsce i Europie rozwiązywali liczne zadania, zagadki i łamigłówki. Uczniowie chętnie angażowali się w grę i rozwiązywanie zawiłości pojawiających się w trakcie przejazdu. Logiczne myślenie ułatwia dzieciom głębsze postrzegania świata i mobilizuje do twórczego działania.
Marta Kamińska i Wojciech Jegliński
Wolontariusze w akcji
W sobotę 21 maja 2021 roku wolontariusze naszej szkoły pod kierunkiem p. Aliny Kalinowskiej i p. Marty Kamińskiej tradycyjnie wspierali przebieg IX Oleckiej Trzynastki, biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Pomimo padającego deszczu dzielnymi wolontariuszami akcji byli uczniowie: Weronika Weisbrod 8a, Maja Muster 8a, Nikola Drażba 8a, Maja Ordowska 8b, Maja Wijas 8b, Klaudia Nowosadko 8c. Wielkie brawa !
Wojciech Jegliński
Tydzień Bibliotek - działo się ...
Zapraszamy do obejrzenia krótkiego podsumowania naszych działań w postaci filmiku na Facebook SP Nr 2.
Katarzyna Kozłowska
Włącz się w kampanię PRZYTUL się do DRZEWA!
Wiosna to czas kiedy w lasach pojawiają się pierwsze alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar lasu. W 2022 roku w tygodniu dobrych uczynków dla lasu organizujemy ogólnopolską kampanię PRZYTUL się do DRZEWA. Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Zachęcamy wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe do włączenia się do akcji i PRZYTULENIA DRZEWA! Wyjdźcie na dwór i przytulcie się do drzewa, otoczcie je swoją miłością! Zróbcie przy tej akcji zdjęcia i oznaczcie #straznicylasow. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Pokażmy, że kochamy nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.
Info #straznicylasow Wiesław Bukpaś
Zamkowe przedpołudnie
W środę 19 maja uczniowie klas ósmych wzięli udział w zmaganiach „Zamkowi Pogromcy Duchów” przygotowanych przez społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Zabawa była świetnie zorganizowana. Mogliśmy poznać historię, legendy o duchach i architekturę „Zamku”. Obliczaliśmy podatek winny Zakonowi Krzyżackiemu, poznaliśmy monety obowiązujące w tamtych czasach oraz wykonywaliśmy matematyczne działania na liczydłach. W legendarnym budynku funkcjonuje dziś szkoła zawodowa oraz technikum, przygotowujące do wykonywania wielu zawodów. Zamkowe przedpołudnie było bardzo udane.
Wojciech Jegliński
Zmagania lekkoatletów
11 .05.2022r. na miejskim stadionie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Trójboju i Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Zawodnicy naszej szkoły dzielnie walczyli w konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal i rzut piłeczką palantową, a starsi pokonywali jeszcze dystans 600m dziewczęta i 1000 m chłopcy. W końcowej klasyfikacji trójboju, dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy VII miejsce. Indywidualnie najlepiej zaprezentowała się Ola Wojciechowska z klasy 4a, stając dwa razy na najwyższym stopniu podium uzyskując świetne wyniki w biegu na 60m i skoku w dal. W czwórboju natomiast chłopcy uplasowali się drużynowo na IV miejscu, a dziewczęta na V miejscu. Z chłopców najlepiej zaprezentował się Sebastian Borkowski z klasy 6a w skoku w dal. Dla niektórych były to pierwsze zawody, więc emocji i przeżyć nie brakowało. Brawo, wszystkim gratulujemy!
Alina Kalinowska
Wielki Maraton Czytelniczy
Wielki_Maraton_Czytelniczy-sprawozdanie_1_ab.pdf
Z przyjemnością informujemy, że dwie uczennice z naszej szkoły: Agata Derman – klasa IIb oraz Zofia Kirszling – klasa VIIa otrzymały wyróżnienie w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Przez 7 miesięcy, od października 2021 r. do kwietnia 2022 r., uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczestniczyli w X edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego. To ogólnopolski konkurs przeznaczony dla klas 2-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich. Jego cele: 1. Popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci (beletrystyka, biografia, literatura popularnonaukowa) i młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu). 2. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.3. Budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury. W ramach dwóch grup wiekowych: „Spotkacie nowych przyjaciół" – klasy 2-3 szkół podstawowych i „W lustrze książki" – klasy 7-8 szkół podstawowych uczniowie musieli przeczytać 7 książek. Na początku każdego miesiąca nauczyciele informowali swoich podopiecznych, jaki utwór należy przeczytać, a następnie uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość jego treści oraz rozumienie problematyki.Gratulujemy Agacie i Zosi wyróżnienia, a pozostałym uczniom wytrwałości oraz chęci podróżowania po fascynującym świecie książek. Gratulujemy opiekunom: p. Elżbiecie Josiewicz (IIa) i p. Agnieszce Kowalewskiej (kl. IIb).
Uczniowie biorący udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym:
Klasa IIa
Iwo Masianis
Aleksander Pęcak
Sebastian Randzio
Klasa IIb
Maksymilian Adamczyk
Alicja Bomber
Agata Derman
Kacper Dyczewski
Gabriela Frydrych
Wiktoria Frydrych
Franciszek Jałowski
Igor Judycki
Dawid Kozicki
Liliana Kozubowska
Nikola Kurmiłowicz
Kacper Michałowski
Małgorzata Miszkiel
Julia Pardo
Damian Rudziński
Paulina Stankiewicz
Krzysztof Szczekutowicz
Hanna Wasilewska
Wojciech Wysocki
Jakub Zackiewicz
Klasa VIIa
Zofia Kirszling
Klasa VIIb
Jakub Kowalczyk
Sandra Syperowicz
Klasa VIIIb
Izabela GiczewskaRenata Kołdys - koordynator szkolny konkursu
Spotkanie z Pipi Pończoszanką
13 maja świetliczaki włączyły się w obchody Tygodnia Bibliotek w zaprzyjaźnionej ze szkołą Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Pani Agnieszka Makarewicz, nauczyciel bibliotekarz, wyruszyła z nami na spotkanie z bohaterką duńskiej bajki Pipi Pończoszanką. Twórcze zabawy przeniosły nas w krainę baśni i zachęciły do dalszego poznania niesamowitych przygód na kartach książek Astrid Lindgren.
Wojciech Jegliński
Ten głos brzmi znajomo?...
Tydzień Bibliotek - Zadanie na dziś.
Ten głos brzmi znajomo ... My nauczyciele i jeszcze ktoś czytamy, Wy - uczniowie rozpoznajecie nasze głosy. Posłuchajcie, odgadnijcie i dobrze się bawcie!
Katarzyna Kozłowska
Obchody Tygodnia Bibliotek w oleckiej „Dwójce".
"Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Olecku włączyła się w 19. edycję ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Szkolna biblioteka zorganizowała wiele ciekawych działań.XIX Tydzień Bibliotek jest ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo i biblioteki, organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
„Biblioteka - świat w jednym miejscu” – to tegoroczne hasło imprezy, która trwała od 8 do 15 maja. W tych dniach biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku zorganizowała wiele działań wpisujących się w obchody ww. święta.
Niektóre z nich to:
- „Przerwa na czytanie” podczas której chętni uczniowie czytali fragmenty ulubionej książki,
- „Muzyka łagodzi obyczaje”, czyli biblioteczne karaoke,
- „Gra biblioteczna” – w ciągu trzech dni uczniowie odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówki itp., cel główny to podanie 3 – wyrazowego hasła,
- „Proszę, dziękuję, przepraszam – grzeczność na co dzień i od święta” prezentacja i quiz ze znajomości zasad savoir – vivre.Na szkolnym Facebooku zaproponowaliśmy wspólne tworzenie wiersza pod tytułem „Biblioteka” oraz zabawę „Ten głos brzmi znajomo” polegającą na odgadnięciu, kto czyta fragmenty książek. Świętowanie zakończyliśmy Festiwalem czytelniczym, który odbył się w piątek, trzynastego
Aktywności, które zrealizowaliśmy to: „Trimino – zawody związane z książką”
Podsumowanie „Gry bibliotecznej” „Kawiarenka Literacka” – wypieki naszych łączników cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem, „Wyzwanie: W bibliotece nocowanie!” – akcja zrealizowana wspólnie z PCWE/ Powiatową Biblioteką Pedagogiczną w Olecku.Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy z Pippi Pończoszanką, zadbaliśmy również o odpowiednie fryzury. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy zbudowali swoje Wille – Śmiesznotki, ustalili panujące w nich zasady i zaprezentowali je. Po kolacji – smakowitej pizzy – nadszedł czas na emocjonujący Escape Room z bohaterami książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Po rozszyfrowaniu
i wykonaniu wszystkich zadań nadszedł czas na chwilę relaksu przy filmie „Magiczne drzewo”.
Dopełnieniem wieczoru były opowieści z dreszczykiem. Nasze wyzwanie a tym samym uroczyste obchody Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy o północy. Kolejne już za rok – czekamy z niecierpliwością!Opiekę nad uczniami sprawowały: Katarzyna Kozłowska i Iwona Nowak, nauczyciele bibliotekarze SP2. Wsparły nas gościnnie dwie mamy, było nam bardzo miło. Współpracowała z nami Agnieszka Makarewicz z oleckiej biblioteki pedagogicznej."
Katarzyna Kozłowska
Akcja "Sprzątamy dla Polski" - Certyfikat
To był dobrze spędzony czas. Ziemia to nasz przyjaciel, o którego musimy bardzo dbać!
Wolontariusze na II Memoriale im. R. Wojnowskiego
8 maja 2022r. na stadionie MOSiR w Olecku odbył się II Memoriał Romualda Wojnowskiego- nauczyciela wychowania fizycznego i trenera lekkoatletów. Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły brali udział w tym wydarzeniu jako wolontariusze podczas zmagań sportowców. Zaangażowanie uczniów, ich postawa zasługują na pochwałę.
Beata Kozłowska.
Wyniki Szkolnego Konkursu
Lekturomaniacy_-_wyniki_2022.pdf
W dniach 21 – 25 marca 2022 r. w klasach IV-VIII odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy „Lekturomaniacy”. Głównym jego celem było rozbudzenie pasji czytelniczych uczniów oraz zamiłowania do literatury i doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formie pisanej na temat przeczytanych lektur obowiązkowych. Konkurs przeprowadzono w formie jedno/dwugodzinnej pracy klasowej ze szczegółowej znajomości podanych w regulaminie utworów. Zwycięzcami ww. konkursu zostali uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów na poziomie każdej z klas.
WYNIKI:
Klasa IVa
I miejsce – Maria Osochocka-Karolak
II miejsce – Franciszek Pawłowski
II miejsce – Natalia Fiedorow
Klasa IVb
I miejsce – Wiktoria Baran
II miejsce – Gabriela Klimowicz
Klasa Va
I miejsce – Martyna Waszkiewicz
II miejsce – Diana Czarniecka
Klasa Vb
I miejsce – Jan Gościcki
II miejsce – Natalia Malinowska
III miejsce – Dominik Krzyżek
Piotr Zieliński
Klasa VIa
I miejsce – Jan Kirszling
Klasa VIIa
I miejsce – Zofia Kirszling
II miejsce – Hubert Kozłowski
III miejsce – Barbara Brogowska
Klasy VIIb
I miejsce – Jakub Kowalczyk
II miejsce – Julia Szymulewska
III miejsce – Miłosz Michaluk
Klasa VIIIa
I miejsce – Weronika Weisbrod
II miejsce – Maja Muster
II miejsce – Magdalena Zawadzka
Klasa VIIIb
I miejsce – Izabela Giczewska
II miejsce – Maja Wijas
III miejsce – Julia Bodasińska
Klasa VIIIc
I miejsce – Kacper Sadowski
II miejsce – Karolina Gabruś
Podczas Szkolnego Konkursu Czytelniczego nasi uczniowie wykazali się rzetelną wiedzą na temat lektur obowiązkowych. Jesteśmy pod wrażeniem ich umiejętności polonistycznych. Wręczenie zwycięzcom nagród i dyplomów odbędzie się podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.
Gratulujemy!
Renata Kołdys
Koncert muzyczny
W czwartek, 12 maja 2022 roku, sala gimnastyczna naszej szkoły wypełniła się muzyką w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I ST. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Olecku. Ten niezwykły koncert miał zachęcić do nauki gry na instrumentach muzycznych i zarazem nakłonić do zbadania uzdolnień muzycznych. Muzyka jest uniwersalnym językiem, nie wymaga tłumaczenia, a dzieci zagrały utwory z wielka pasją. Licznie zgromadzona publiczność bardzo życzliwie przyjęła młodych wykonawców nagradzając każdą prezentację gromkimi oklaskami.
Wiesław Bukpaś
Scena Przedszkolaka
11 maja przedszkolaki z grupy 0a i 0b wystąpiły na "Scenie Przedszkolaka"
Konsultacje publiczne Komisji Europejskiej dotyczące Programu dla szkół - zaproszenie do udziału
Szanowni Państwo!
W Unii Europejskiej trwają obecnie intensywne prace z udziałem wielu instytucji unijnych i krajowych, mające na celu przegląd i ocenę unijnego Programu dla szkół, w którym bierze udział nasza szkoła podstawowa. Komisja Europejska uruchomiła w maju b.r. konsultacje publiczne dotyczące Programu dla szkół otwarte dla wszystkich zainteresowanych osób i instytucji, w tym rodziców i szkół, w ramach których można wyrazić swoją opinię na temat realizowanego programu. Celem niniejszych konsultacji jest zebranie opinii zainteresowanych stron i obywateli na temat funkcjonowania unijnego programu oraz możliwych wariantów jego przeglądu i zmian w przyszłości. Informacje na temat przeprowadzanych konsultacji, w tym link do kwestionariusza on-line oraz instrukcje techniczne dotyczące logowania zostały zamieszczone przez Komisję Europejską na stronie internetowej:
Zarówno informacje, jak i kwestionariusz dostępne są na ww.stronie m.in. w języku polskim. W konsultacjach można wziąć udziałdo dnia 28 lipca 2022 r.W związku z powyższym zapraszamy Państwa serdecznie do wzięcia udziału w konsultacjach poprzez wypełnienie przygotowanego na tą okoliczność kwestionariusza.
Z poważaniem
Departament Wspierania Konsumpcji
Dzień Otwarty
We wtorek 10 maja od godziny 17:00 drzwi naszej szkoły otworzyły się dla dzieci i rodziców z całej gminy. Goście mogli zwiedzić sale szkolne, porozmawiać z dyrekcją i nauczycielami. Dla dzieci przygotowane zostały różne atrakcje. W sali chemicznej mogły obejrzeć eksperymenty wykonywane przez starszych uczniów. W innych salach mogły osobiście zważyć różne przedmioty, wykonać figurki z masy solnej, biżuterię, gniotki, origami, zakładki do książek. Wspinały się na ściankę w pokoju terapii sensorycznej. Poznawały angielskie słówka w ciekawych ćwiczeniach, budowały modele z klocków, oglądały wystawę historyczną. Na placu przed szkołą przygotowany był sprawnościowy tor przeszkód, przestrzenne warcaby i szachy, bańki mydlane.
Z uśmiechów dzieci i rodziców wnioskujemy, że miło spędziły czas w naszej szkole.
Elżbieta Josiewicz
Archiwum Aktualności