W dniach 12-15 czerwca 2022r. w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę” uczniowie i nauczyciele Szkoly Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku wybrali się na trzydniową wycieczkę do Krakowa.W pierwszy dzień, po dotarciu do celu, zwiedziliśmy Zamek Królewski na Wawelu i obejrzeliśmy okolicznościowe wystawy poświęcone historii zamku oraz polskiej państwowości. Następnie pojechaliśmy do Sankturaium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikch, gdzie indywidualnie mogliśmy się pomodlić, a później zobaczyć postać św. Siostry Faustyny Kowalskiej - Apostołki Miłosierdzia i oddać cześć jej relikwiom.
Drugiego dnia poszliśmy na rynek Starego Miasta, gdzie w Galerii Sukiennice podziwialiśmy wystawę światowego i polskiego malarstwa. Zwiedzanie Kościoła Mariackiego zaczęliśmy od zewnątrz. Wieża, licząca 81 m, zwana strażnicą lub hejnalicą, zawsze należała do miasta: od późnego średniowiecza w dzień i w nocy czuwał na niej strażnik, wypatrując pożarów, wrogów zbliżających się do Krakowa i innych niebezpieczeństw. Do jego obowiązków należało też granie na trąbce hejnału. Hejnał stał się muzycznym symbolem Krakowa i rozbrzmiewa do dziś: grany jest na cztery strony świata o pełnej godzinie przez całą dobę. Kościół Mariacki - to ponad 800 lat historii, ołtarz Wita Stwosza, hejnał, gwiaździsta polichromia sklepienia pędzla Jana Matejki, a to wszystko w jednej Świątyni Pańskiej. W dlaszej części dnia czekał na nas przepyszny torcikowy poczęstunek w Jamie Michalika, najsławniejszej polskiej kawiarnii artystycznej, po którym mogliśmy podziwiać eksponaty w Muzeum Książąt Czartoryskich. Stała ekspozycja w Pałacu Muzeum Książąt Czartoryskich prezentuje najcenniejszą w Polsce i jedną z najcenniejszych kolekcji sztuki w Europie. Na wystawie znalazły się nie tylko arcydzieła światowego malarstwa jak Dama z gronostajem Leonarda da Vinci ale także dzieła z dziedziny malarstwa, rzeźby, rzemiosła, militariów czy sztuki użytkowej. To także ogromny zbiór pamiątek prezentujących historię Polski. Wyjątkowy także czekał nas spacer po pokojach w Domu Jana Matejki, gdzie mogliśmy kontemplować nasłynniejsze dzieła wielkiego malarza.
Trzeciego dnia miasto Kraków przywitało nas piękną pogodą. Tu też odbyła się "żywa" lekcja fizyki w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema. Ogród to plenerowa ekspozycja prawie sześćdziesięciu instalacji edukacyjnych, usytuowana w Parku Lotników Polskich. Na sześciu hektarach parkowej zieleni znajdują się oryginalne, duże urządzenia, których zadaniem jest pobudzać do myślenia i uczyć, ale również, bawić tak, by przyswajanie wiedzy stało się przyjemnością, niezależnie od wieku. Urządzenia rozmieszczone są w grupach tematycznych obejmujących optykę, hydrostatykę, akustykę i mechanikę.Uczestnicy wycieczki, pod kierunkiem nauczyciela fizyki - pana mgr Jana Najechalskiego, samodzielnie przeprowadzili kilkadziesiąt doświadczeń z różnych działów fizyki. Najwięcej emocji dostarczyła zabawa na ruchomej platformie pokazująca działanie siły bezwładności. Uczniowie mogli samodzielnie rozszczepiać promienie słoneczne w pryzmacie, poczuć, jak drży powietrze w pobliżu gongu, nadać i odebrać wiadomość z użyciem telegrafu akustycznego, szeptać i być dobrze słyszanym na odległość 20 m, znaleźć się we wnętrzu kalejdoskopu i wykonać wiele innych eksperymentów, a przede wszystkim poprzez osobiste doświadczanie i przeżywanie zjawisk fizycznych, z udziałem własnych zmysłów, próbować rozumieć świat otaczających nas zjawisk. Uczniowie byli wyjątkowo zadowoleni z tak ciekawej plenerowej lekcji.
Nastepnie z Krakowa pojechaliśmy do Oświęcimia. Miejsce Pamięci oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau jest największym hitlerowskim obozem zagłady Żydów oraz innych nacji podczas II wojny światowej. Ta osobliwa pamiątka jest miejscem, którą każdy uczeń powinien zwiedzić, by zrozumieć ogrom tragedii jaka rozegrała się w tym miejscu w latach 40-tych XX wieku. Muzeum Auschwitz – Birkenau - to pomnik dla ofiar II Wojny Światowej i miejsce, w którym można doświadczyć poruszającej lekcji historii.
Wycieczka była dla nas świetną lekcją integracji, zrozumienia i wzajemnej pomocy. Zmęczeni, ale bogatsi o nową wiedzę, doswiadczenia i wspomnienia wróciliśmy do Olecka, gdzie czekali na nas rodzice.
Anna Kaczor, Marta Kamińska, Jan Najechalski, Wiesław Bukpaś