• Spotkanie na szkolnym szczycie

          • Dzisiejszy dzień (1 czerwca) rozpoczęliśmy wizytą w Gimnazjum w Katerini. Zostaliśmy serdecznie powitani przez grupę uczniów i nauczycieli. Pani Dyrektor przedstawiła system oświaty w Grecji, odpowiedziała na wszystkie nasze  pytania, a następnie mieliśmy okazję zobaczyć szkołę i poszczególne klasy. Wizyta zakończyła się poczęstunkiem oraz wymianą drobnych upominków. Uczniowie greccy otrzymali od nas m.in. oleckie krówki. Widać było, że bardzo im smakowały. Pobyt w Gimnazjum w Katerini będziemy bardzo miło wspominać.
            No i nadszedł upragniony moment - dyskoteka z okazji Dnia Dziecka. Tak minął kolejny dzień pełen wrażeń.

                                            Agnieszka Kowalewska

          • Jak założyć Start Up?

          • Po obiedzie i obowiązkowej sjeście braliśmy udział w zajęciach pt. „Start – up w  starożytnych Delfach”. Podczas wykładu poznaliśmy przykłady przedsiębiorczości starożytnych Greków i przekonaliśmy się, że te wzorce są do dziś aktualne. Następnie uczniowie zostali podzieleni na sześć grup, a celem każdej z nich było stworzenie firmy od podstaw wg wzoru delfijskiego. Zadanie zostało przez wszystkie grupy wykonane.

                                            Agnieszka Kowalewska

          • "Aktywni Błękitni" na brzegiem Morza Egejskiego

          • Uczniowie naszej szkoły przebywający w Grecji w ramach programu Erasmus+ biorą udział w realizacji wielu ciekawych zadań. Pobyt nad Morzem Egejskim jest jednocześnie doskonałą okazją do poznawania walorów przyrodniczych, kulturowych i turystycznych śródziemnomorskiego świata. W czwartek 1 czerwca 2023 r. uczestniczyli w akcji ekologicznej sprzątania plaży w miejscowości Platamonas. Celem działania było wspólne zebranie śmieci zalegających na plaży, czyli poza miejscem ich składowania. Dodatkowo uczniowie pogłębili swoją wiedzę z zakresu prowadzenia zrównoważonej gospodarki wodnej oraz konieczności ochrony środowiska w każdym miejscu naszej planety. Na odcinku plaży nadmorskiej długości 0,6km zebrany został duży worek plastikowych opakowań i aluminiowych puszek. Akcję zorganizowali nauczyciele Jan Najechalski i Wiesław Bukpaś.

            Wojciech Jegliński

          • What is Cyberbulling? - zajęcia w Olympus Education. Na górze Olimp

          • Kolejnego dnia (31 maja) wybraliśmy się do centrum OES w Platamonas, gdzie przygotowano dla nas prezentację, która wyjaśniła, na czym polega cyberbullying (cyberprzemoc). Zajęcia odbyły się w języku angielskim, a prowadzący opowiadał nam, w jaki sposób możemy zapobiec temu zjawisku.

            Późnym popołudniem udaliśmy się do wioski o nazwie  Stary Pantaleimon.  Jest ona położona na zboczach Olimpu, a wjeżdżając krętą szosą w jej kierunku, można podziwiać urokliwą Zatokę Termajską, stanowiącą część Morza Egejskiego.  Po dotarciu na miejsce urzekła nas uroda kamiennej zabudowy miejscowości i panorama okolicy. Wstąpiliśmy do kilku sklepików, które oferowały regionalne wyroby, takie jak mydełka i balsamy na bazie oliwy z oliwek i koziego mleka, miód oraz pamiątki. Były to lokalne produkty, którymi wielu z nas postanowiło obdarować bliskich po powrocie do Polski.
             Oprócz tego wykonaliśmy jedno z zadań projektowych, które polegało na odszukaniu i sfotografowaniu przedmiotów, które otrzymały „drugie życie”

                                                                                                                        Martyna Padlikowska, klasa 6a

          • Jak zostać Mistrzem greckiej kuchni? Na straganie w dzień targowy...

          • Pobyt naszych uczniów w Grecji wiąże się z doskonaleniem u nich umiejętności w zakresie:
            - prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, szczególnie w przestrzeni tzw. nowych mediów,
            - podniesienia kompetencji językowych,
            - rozwinięcia kompetencji społecznych oraz samodzielności.

            Pierwsze zajęcia wyglądały i przebiegały zupełnie inaczej niż w tradycyjnej szkole. Uczniowie 30 maja zostali podzieleni na pięcioosobowe grupy i mieli zdobyć informacje  na temat nazwy i składników potrawy ze zdjęcia. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że wszystkie wiadomości miały pochodzić od lokalnych sprzedawców i producentów artykułów spożywczych oraz ich nabywców. 
            W tym celu udaliśmy się na targ w miejscowości Leptokaria, gdzie można było porozmawiać z mieszkańcami tej pięknej okolicy. Była to okazja do wykorzystania swoich umiejętności komunikacyjnych w języku angielskim oraz do poznania elementów tradycji kulinarnej Greków. 

                                        Justyna Jeżewska

          • Podróż na Rivierę Olimpijską w Grecji w ramach programu Erasmus+

          • Rozpoczynamy realizację projektu „Cyber – świadomi uczniowie SP Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku”, „Cyber-conscious students of the Nicalaus Copernicus Primary School No. 2 in Olecko” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+. Projekt nr 2022-1-PL01-KA122-SCH-000075734. Realizatorem projektu jest Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Organizacją przyjmującą jest Kek Lidia z siedzibą w miejscowości Katerini, województwo Kentriki Makedonia w Grecji, adres strony internetowej www.keklidia.gr Celem głównym projektu jest: podniesienie kompetencji uczniów z języka angielskiego, nabycie umiejętności prawidłowego funkcjonowania w środowisku cyfrowym, w szczególności w środowisku tzw. nowych mediów, wzrost kompetencji cyfrowych i w zakresie uczenia się, wzrost kompetencji osobistych i społecznych uczestników projektu.

             Riviera Olimpijska oferuje piękne plaże, kameralne kurorty i opiekę olimpijskich bogów. Na jej terenie leży bowiem mityczny Olimp z najwyższym szczytem Mytikas. Wizyta w regionie to obietnica czerpania pełnymi garściami z tego, co Grecja ma najlepszego do zaoferowania: słońca, złotego wybrzeża Morza Egejskiego, górskich szlaków, smacznej kuchni i antycznych zabytków.

            R. Rynkiewicz, J. Jeżewska, A. Kowalewska, J. Najechalski, W. Bukpaś

          • Pszczele ciekawostki

          • Taki temat realizował dzisiaj nasz ksiądz katecheta Paweł Zaskowski na lekcji otwartej. 
            Mówił o swojej pasji, jaką jest pszczelarstwo. Wszyscy z zaciekawieniem słuchaliśmy o:
            🐝życiu pszczół
            🐝 pracy pszczelarza
            🐝 bezpieczeństwie w kontakcie z pszczołami
            🐝 znaczeniu pszczół w przyrodzie
            🐝stroju i pracy pszczelarza
            🐝 miodach, pierzdze, pyłku kwiatowym, propolisie i świecy woskowej
            Mieliśmy możliwość podejrzeć pszczoły podczas pracy.

             

            Żródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • Budowa naszego Ekologicznego Ogródka

          • Cudownych RODZICÓW  mamy👩‍❤️‍👨 Dziękujemy Państwu Annie i Florianowi Wolf oraz przedsiębiorstwu SILVAN z.o.o Olecko za przekazanie drewnianych donic.To początek budowy naszego Ekologicznego Ogródka,  którym będą opiekowały się dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz klasy 1 i 2.

            Żródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • Dzień Rodziny w grupie 0c

          • Jak co roku, 26 maja świętujemy Dzień Matki, a miesiąc później Dzień Ojca. W tym roku,24 maja połączyliśmy te święta, organizując Dzień Rodziny na Polu namiotowym MOSiR. Spotkanie rozpoczęło się wspólnym ogniskiem, grami i zabawami na świeżym powietrzu.Tego szczególnego dnia nie zabrakło również pięknych słów ukrytych w piosenkach płynących prosto z serc dzieci. Jako prezent uczniowie wręczyli dla swoich rodziców własnoręcznie malowane doniczki, w których posadzili wyhodowane przez siebie aksamitki. To był naprawdę wyjątkowy dzień, który niesamowicie integrował i umacniał rodzinę, ale również był okazją   do wspólnego spędzania czasu.

                                                                                                                 Anna Bagińska

          • Żywa lekcja wiedzy o społeczeństwie w Sądzie Rejonowym w Olecku

          • 26 maja pojechaliśmy (dzięki wsparciu Pana Burmistrza Karola Sobczaka) komunikacją miejską do Sądu Rejonowego w Olecku. Na miejscu czekał na nas Pan Sędzia Adam Kowalczyk, który był naszym przewodnikiem i wyjaśniał jak funkcjonuje system sądownictwa w Rzeczypospolitej Polskiej.Następnie na sali rozpraw Pan Sędzia zainicjował proces o zakłócanie przebiegu rozprawy sądowej przez osoby siedzące na widowni.Sąd pierwszej instancji uznał oskarżonych za winnych, wymierzył karę grzywny w wysokości 30 zł i 10 lat prac społecznych. Oskarżeni odwołali się od wyroku i sąd drugiej instancji, po rozpatrzeniu sprawy, uniewinnił oskarżonych z powodu braku dowodów w sprawie.Dowiedzieliśmy się też, że każdy oskarżony jest niewinny do momentu zakończenia procesu (jest to zasada domniemania niewinności). Na koniec zamknięto nas w areszcie (na naszą prośbę). Wszyscy dobrze bawiliśmy się, ale wiemy, że do sądu trafiają osoby, które źle postępują i prawdziwa wizyta w sądzie na pewno nie należy do przyjemnych.Dziękujemy Panu Sędziemu Adamowi Kowalczykowi za zaproszenie i przekazanie trudnych wiadomości w bardzo wesoły i przystępny sposób.

            Anna Kaczor

          • „Aktywni Błękitni” zwiedzali obiekty hydrotechniczne w Olecku

          • 24.05.2023 r., w ramach realizacji programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” uczniowie naszej szkoły i Szkoły Podstawowej w Judzikach (współpraca   w realizacji tego samego programu) zwiedzali dwa obiekty hydrotechniczne  w Olecku: wieżę ciśnień i stację uzdatniania wody. Uczniowie poznali rodzaje budowli i budynków hydrotechnicznych; budowę, przeznaczenie i funkcjonowanie wieży ciśnień; strukturę oraz funkcjonowanie stacji uzdatniania wody. Dowiedzieli się ponadto o historii powstania Wieży Ciśnień w Olecku (1908 r.) i dostarczania do niej wody.
            Naszym przewodnikiem i prowadzącym zajęcia był pan Paweł Konarzewski – prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olecku. 
            ● Wieża ciśnień – budynek w formie wieży, na którego szczycie znajduje się zbiornik na wodę, służący do zapewnienia stabilnego ciśnienia w wodociągu, pokrywając chwilowy wzrost zapotrzebowania na wodę. Zbiornik zawsze musi być umieszczony powyżej odbiorców, ponieważ działa na zasadzie naczyń połączonych. Wyróżniamy wieże wodociągowe (miejskie), kolejowe i zakładowe. 
            Zadaniem stacji jest uzdatnienie wód gruntowych. Uzdatniona woda dostarczana jest do odbiorców systemem wodnokanalizacyjnym.
            Uczestnicy zajęć terenowych z naszej szkoły: Maria Osochocka-Karolak 5a, Natalia Gutowska 5a, Bartosz Krzyżek 6b, Dominik Krzyżek 6b, Jan Kirszling 7a, Julia Szymulewska 8b.
            Organizacja przedsięwzięcia: Wojciech Jegliński (SP nr 2 w Olecku) oraz Andrzej Malinowski, Iwona Zaborowska (SP w Judzikach) 
            Serdecznie dziękujemy panu Pawłowi Konarzewskiemu za bardzo ciekawe prowadzenie zajęć.

            Wojciech Jegliński, Andrzej Malinowski

          • Wolontariusze i zawodnicy naszej szkoły w Oleckiej 13

          • W niedzielę 21 maja 2023 r. nauczyciele i uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X Jubileuszowej Oleckiej Trzynastce, czyli biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Pani Marta Kamińska z uczennicami klasy 8a Kingą Walentowicz i Magdaleną Sieniawską czuwały nad sprawną dystrybucją wody zawodnikom na trasie biegu.Z kolei pani Alina Kalinowska wspierała pracę sędziów na mecie zawodów oraz udzielała wskazówek biegnącym uczniom, którymi byli: Kornelia Nehring 4a, Aleksandra Wojciechowska 5a, Igor Dubrowny 5b, Zofia Kuszewska, 7a oraz Blanka Dubrowna 7a. Wielkie brawa ! 

            Wojciech Jegliński

          • Język obcy nowożytny - dzień trzeci E8

          • Arkusz z Języka angielskiego  >>> plik PDF

            Nagranie dźwiękowe  >>> mp 3

            Odpowiedzi  >>> gazetaprawna.pl

            Trzeciego dnia w sesji egzaminu ósmoklasisty 2023 przyszedł czas na język obcy nowożytny. Sprawdzian rozpoczął  się tak samo jak w poprzednie dni o godz. 9:00 i trwał 90 minut.  Największa grupa ósmoklasistów zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego.

            Żródło: Więcej: Interia

          • Matematyka - dzień drugi E8

          • Arkusz E 8  Matematyka  >>> plik PDF

            Odpowiedzi  >>> gazetaprawna.pl 

            Egzamin z matematyki rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa równe 100 minut (w przypadku uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków czas może zostać wydłużony o 50 minut). W arkuszu znajdzie się od 19 do 23 zadań. Za poprawne rozwiązanie wszystkich będzie można uzyskać maksymalnie 25 punktów. Co można zabrać na egzamin ósmoklasisty z matematyki 2023? Zgodnie z wytycznymi CKE: pióro lub długopis z czarnym atramentem i linijkę. W przeciwieństwie do maturzystów ósmoklasiści nie mogą korzystać z kalkulatorów. Do sali egzaminacyjnej nie można również wnosić żadnych urządzeń telekomunikacyjnych, jak np. telefon komórkowy, smartwatch. 

            Żródło: Więcej: Interia 

          • Język polski - dzień pierwszy Egzaminu Ósmoklasisty

          • Arkusz Język Polski  >>> plik PDF

            Odpowiedzi  >>> Nowa ERA

            Odpowiedzi  >>> Gazeta prawna

             

            Dzisiaj, 23.05.2023r. o godz. 9:00 uczniowie klas ósmych otrzymali arkusze egzaminacyjne CKE i rozpoczęli ich rozwiązywanie. Egzamin ósmoklasisty z polskiego potrwa 120 minut. W przypadku egzaminu z polskiego zdający mogą wnieść na salę pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem. Warto na wszelki wypadek wziąć ze sobą dwa długopisy, gdyby jeden z nich odmówił posłuszeństwa. Uczniowie mogą też zabrać butelkę wody.Za poprawne rozwiązanie wszystkich zadań na egzaminie z polskiego można zdobyć łącznie 45 punktów. W pierwszej części arkusza CKE znajdą się zadania oparte na dwóch tekstach, druga część to wypracowanie na jeden z dwóch zadanych tematów."W zadaniach egzaminacyjnych szczególny nacisk zostanie położony na sprawdzanie  umiejętności związanych z argumentowaniem, wnioskowaniem, formułowaniem opinii.  Udzielenie poprawnej odpowiedzi będzie wymagało również kompetencji literackich  (np. rozumienia sensu utworów), kulturowych (np. interpretacji plakatu), językowych (np.  świadomego korzystania z różnych środków językowych)" - zaznacza CKE. W arkuszu egzaminacyjnym CKE znajdą się także zadania sprawdzające znajomość treści i problematyki lektur obowiązkowych.

            Egzamin ósmoklasisty 2023- WYNIKI 
            Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów. Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 3 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 6 lipca.

            Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.  


            Żródło: Więcej: Interia