• "Poznaj Polskę" - wycieczka do Krakowa

     • Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w czerwcu 2022r. otrzymaliśmy dofinansowanie na realizację zadania w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”. W ramach tego działania grupa uczniów z klas VI – VIII weźmie udział w wycieczce do Krakowa podczas której zwiedzi m.in. Zamek Królewski na Wawelu, Kraków – historyczny zespół miasta, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, Muzeum Narodowe w Krakowie, Sukiennice, Dom Jana Matejki.

      Iwona Narkiewicz – Bielska
      dyrektor szkoły

       

     • Wolontariusze w akcji

     • W sobotę 21 maja 2021 roku wolontariusze naszej szkoły pod kierunkiem   p. Aliny Kalinowskiej i p. Marty Kamińskiej tradycyjnie wspierali przebieg IX Oleckiej Trzynastki, biegu Wiewiórczą Ścieżką wokół Jeziora Oleckie Wielkie organizowanego przez Stowarzyszenie Olecko Biega. Pomimo padającego deszczu dzielnymi wolontariuszami akcji byli uczniowie: Weronika Weisbrod 8a, Maja Muster 8a, Nikola Drażba 8a, Maja Ordowska 8b, Maja Wijas 8b, Klaudia Nowosadko 8c. Wielkie brawa ! 


      Wojciech Jegliński

     • Włącz się w kampanię PRZYTUL się do DRZEWA!

     • Wiosna to czas kiedy w lasach pojawiają się pierwsze alerty przeciwpożarowe. Wraz ze wzrostem temperatur ściółka leśna wysycha i coraz łatwiej o pożar lasu. W 2022 roku w tygodniu dobrych uczynków dla lasu organizujemy ogólnopolską kampanię PRZYTUL się do DRZEWA. Akcja ta ma celu zwrócenie uwagi na bezpieczne i mądre poruszanie się po lasach, uczula na rzeczy, które mogą nieświadomie doprowadzić do pożaru. Zachęcamy wszystkie przedszkola i szkoły podstawowe do włączenia się do akcji i PRZYTULENIA DRZEWA! Wyjdźcie na dwór i przytulcie się do drzewa, otoczcie je swoją miłością! Zróbcie przy tej akcji zdjęcia i oznaczcie #straznicylasow. Dzięki temu drzewa będą czuły się bezpieczne, a my sprawimy, że takimi małymi krokami jesteśmy w stanie pokazać całej Polsce, że sprzeciwiamy się celowym podpaleniom lasów! Pokażmy, że kochamy nasze Polskie lasy i chronimy je przed powstawaniem pożarów.

      Info #straznicylasow  Wiesław Bukpaś

     • Zamkowe przedpołudnie

     • W środę 19 maja uczniowie klas ósmych wzięli udział w zmaganiach „Zamkowi Pogromcy Duchów” przygotowanych przez społeczność Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Zabawa była świetnie zorganizowana. Mogliśmy poznać historię, legendy o duchach i architekturę „Zamku”. Obliczaliśmy podatek winny Zakonowi Krzyżackiemu, poznaliśmy monety obowiązujące w tamtych czasach oraz wykonywaliśmy matematyczne działania na liczydłach. W legendarnym budynku funkcjonuje dziś szkoła zawodowa oraz technikum, przygotowujące do wykonywania wielu zawodów. Zamkowe przedpołudnie było bardzo udane.

       
      Wojciech Jegliński

     • Zmagania lekkoatletów

     • 11 .05.2022r. na miejskim stadionie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Trójboju     i Czwórboju Lekkoatletycznym dziewcząt i chłopców szkół podstawowych. Zawodnicy naszej szkoły dzielnie walczyli w konkurencjach: bieg na 60m, skok w dal i rzut piłeczką palantową, a starsi pokonywali jeszcze dystans 600m dziewczęta i 1000 m chłopcy. W końcowej klasyfikacji trójboju, dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy VII miejsce. Indywidualnie najlepiej zaprezentowała się Ola Wojciechowska z klasy 4a, stając dwa razy na najwyższym stopniu podium uzyskując świetne wyniki w biegu na 60m i skoku w dal. W czwórboju natomiast chłopcy uplasowali się drużynowo na IV miejscu, a dziewczęta na V miejscu. Z chłopców najlepiej zaprezentował się Sebastian Borkowski z klasy 6a w skoku w dal. Dla niektórych były to pierwsze zawody, więc emocji i przeżyć nie brakowało. Brawo, wszystkim gratulujemy!


                                              Alina Kalinowska

     • Wielki Maraton Czytelniczy

     • Wielki_Maraton_Czytelniczy-sprawozdanie_1_ab.pdf


      Z przyjemnością informujemy, że dwie uczennice z naszej szkoły: Agata Derman – klasa IIb oraz Zofia Kirszling – klasa VIIa otrzymały wyróżnienie w Wielkim Maratonie Czytelniczym. Przez 7 miesięcy, od października 2021 r. do kwietnia 2022 r.,  uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku uczestniczyli w X edycji Wielkiego  Maratonu Czytelniczego. To ogólnopolski konkurs przeznaczony dla klas 2-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich. Jego cele: 1. Popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci (beletrystyka, biografia, literatura popularnonaukowa) i młodzieży (beletrystyka, reportaż, biografia, esej, literatura faktu). 2. Rozwijanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.3. Budowanie świadomości humanistycznej i rozwijanie umiejętności językowego ujmowania refleksji na temat tekstów wskazanych do lektury. W ramach dwóch grup wiekowych: „Spotkacie nowych przyjaciół" – klasy 2-3 szkół podstawowych i „W lustrze książki" – klasy 7-8 szkół podstawowych uczniowie musieli przeczytać 7 książek. Na początku każdego miesiąca nauczyciele  informowali  swoich podopiecznych, jaki utwór należy przeczytać, a następnie uczniowie  rozwiązywali test sprawdzający znajomość jego treści oraz rozumienie problematyki. 

      Gratulujemy Agacie i Zosi wyróżnienia, a pozostałym uczniom wytrwałości oraz chęci podróżowania po fascynującym świecie książek. Gratulujemy opiekunom: p. Elżbiecie Josiewicz (IIa) i p. Agnieszce Kowalewskiej (kl. IIb).

      Uczniowie biorący udział w Wielkim Maratonie Czytelniczym:
      Klasa IIa
      Iwo Masianis
      Aleksander Pęcak 
      Sebastian Randzio 
      Klasa IIb
      Maksymilian Adamczyk
      Alicja Bomber 
      Agata Derman
      Kacper Dyczewski
      Gabriela Frydrych
      Wiktoria Frydrych
      Franciszek Jałowski 
      Igor Judycki
      Dawid Kozicki
      Liliana Kozubowska
      Nikola Kurmiłowicz 
      Kacper Michałowski 
      Małgorzata Miszkiel
      Julia Pardo 
      Damian Rudziński
      Paulina Stankiewicz 
      Krzysztof Szczekutowicz
      Hanna Wasilewska
      Wojciech Wysocki 
      Jakub Zackiewicz 
      Klasa VIIa
      Zofia Kirszling
      Klasa VIIb
      Jakub Kowalczyk
      Sandra Syperowicz
      Klasa VIIIb
      Izabela Giczewska

      Renata Kołdys - koordynator szkolny konkursu

     • Spotkanie z Pipi Pończoszanką

     • 13 maja świetliczaki włączyły się w obchody Tygodnia Bibliotek  w zaprzyjaźnionej ze szkołą Bibliotece Pedagogicznej w Olecku. Pani Agnieszka Makarewicz, nauczyciel bibliotekarz, wyruszyła z nami na spotkanie z bohaterką duńskiej bajki Pipi Pończoszanką. Twórcze zabawy przeniosły nas w krainę baśni i zachęciły do dalszego poznania niesamowitych przygód na kartach książek Astrid  Lindgren.

      Wojciech Jegliński

     • Obchody Tygodnia Bibliotek w oleckiej „Dwójce".

     • "Szkoła Podstawowa nr 2 im. M. Kopernika w Olecku włączyła się w 19. edycję ogólnopolskiej akcji Tydzień Bibliotek. Szkolna biblioteka zorganizowała wiele ciekawych działań.XIX Tydzień Bibliotek jest ogólnopolską akcją promującą czytelnictwo i biblioteki, organizowaną przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.
      „Biblioteka - świat w jednym miejscu” – to tegoroczne hasło imprezy, która trwała od 8 do 15 maja. W tych dniach biblioteka Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku zorganizowała wiele działań wpisujących się w obchody ww. święta.
      Niektóre z nich to:
      - „Przerwa na czytanie” podczas której chętni uczniowie czytali fragmenty ulubionej książki,
      - „Muzyka łagodzi obyczaje”, czyli biblioteczne karaoke,
      - „Gra biblioteczna” – w ciągu trzech dni uczniowie odgadywali zagadki, rozwiązywali krzyżówki itp., cel główny to podanie 3 – wyrazowego hasła,
      - „Proszę, dziękuję, przepraszam – grzeczność na co dzień i od święta” prezentacja i quiz ze znajomości zasad savoir – vivre.

      Na szkolnym Facebooku zaproponowaliśmy wspólne tworzenie wiersza pod tytułem „Biblioteka” oraz zabawę „Ten głos brzmi znajomo” polegającą na odgadnięciu, kto czyta fragmenty książek. Świętowanie zakończyliśmy Festiwalem czytelniczym, który odbył się w piątek, trzynastego

      Aktywności, które zrealizowaliśmy to: „Trimino – zawody związane z książką”
      Podsumowanie „Gry bibliotecznej” „Kawiarenka Literacka” – wypieki naszych łączników cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem, „Wyzwanie: W bibliotece nocowanie!” – akcja zrealizowana wspólnie z PCWE/ Powiatową Biblioteką Pedagogiczną w Olecku.

      Piątkowy wieczór rozpoczęliśmy z Pippi Pończoszanką, zadbaliśmy również o odpowiednie fryzury. Uczestnicy podzieleni na dwie grupy zbudowali swoje Wille – Śmiesznotki, ustalili panujące w nich zasady i zaprezentowali je. Po kolacji – smakowitej pizzy – nadszedł czas na emocjonujący Escape Room z bohaterami książki Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Po rozszyfrowaniu
      i wykonaniu wszystkich zadań nadszedł czas na chwilę relaksu przy filmie „Magiczne drzewo”.
      Dopełnieniem wieczoru były opowieści z dreszczykiem. Nasze wyzwanie a tym samym uroczyste obchody Tygodnia Bibliotek zakończyliśmy o północy. Kolejne już za rok – czekamy z niecierpliwością!

      Opiekę nad uczniami sprawowały: Katarzyna Kozłowska i Iwona Nowak, nauczyciele bibliotekarze SP2. Wsparły nas gościnnie dwie mamy, było nam bardzo miło. Współpracowała z nami Agnieszka Makarewicz z oleckiej biblioteki pedagogicznej."

      Katarzyna Kozłowska

       

     • Wolontariusze na II Memoriale im. R. Wojnowskiego

     • 8 maja 2022r. na stadionie MOSiR w Olecku odbył się II Memoriał Romualda Wojnowskiego- nauczyciela wychowania fizycznego i trenera lekkoatletów. Już po raz drugi uczniowie naszej szkoły brali udział w tym wydarzeniu jako wolontariusze podczas zmagań sportowców. Zaangażowanie uczniów, ich postawa zasługują na pochwałę.


      Beata Kozłowska.

     • Wyniki Szkolnego Konkursu

     • Lekturomaniacy_-_wyniki_2022.pdf

      W dniach 21 – 25 marca 2022 r.  w klasach IV-VIII odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy „Lekturomaniacy”. Głównym jego celem było rozbudzenie pasji czytelniczych uczniów oraz zamiłowania do literatury i doskonalenie umiejętności wypowiadania się w formie pisanej na temat przeczytanych lektur obowiązkowych. Konkurs przeprowadzono w formie jedno/dwugodzinnej pracy klasowej  ze szczegółowej znajomości podanych w regulaminie utworów.  Zwycięzcami ww. konkursu zostali uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów na poziomie każdej z klas. 
      WYNIKI: 
      Klasa IVa
      I miejsce – Maria Osochocka-Karolak
      II miejsce – Franciszek Pawłowski
      II miejsce – Natalia Fiedorow
      Klasa IVb
      I miejsce – Wiktoria Baran
      II miejsce – Gabriela Klimowicz
      Klasa Va
      I miejsce – Martyna Waszkiewicz
      II miejsce – Diana Czarniecka
      Klasa Vb
      I miejsce – Jan Gościcki
      II miejsce – Natalia Malinowska
      III miejsce – Dominik Krzyżek
      Piotr Zieliński
      Klasa VIa
      I miejsce – Jan Kirszling
      Klasa VIIa
      I miejsce – Zofia Kirszling
      II miejsce – Hubert Kozłowski
      III miejsce – Barbara Brogowska
      Klasy VIIb
      I miejsce – Jakub Kowalczyk
      II miejsce – Julia Szymulewska
      III miejsce – Miłosz Michaluk
      Klasa VIIIa
      I miejsce – Weronika Weisbrod 
      II miejsce – Maja Muster 
      II miejsce – Magdalena Zawadzka
      Klasa VIIIb
      I miejsce – Izabela Giczewska
      II miejsce – Maja Wijas
      III miejsce – Julia Bodasińska
      Klasa VIIIc
      I miejsce – Kacper Sadowski
      II miejsce – Karolina Gabruś
      Podczas Szkolnego Konkursu Czytelniczego nasi uczniowie wykazali się rzetelną wiedzą na temat lektur obowiązkowych. Jesteśmy pod wrażeniem ich umiejętności polonistycznych. Wręczenie zwycięzcom nagród i dyplomów odbędzie się podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2021/2022.
      Gratulujemy!


      Renata Kołdys

     • Koncert muzyczny

     • W czwartek, 12 maja 2022 roku, sala gimnastyczna naszej szkoły wypełniła się muzyką w wykonaniu uczniów i nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I ST. im. Ignacego Jana Paderewskiego w Olecku. Ten niezwykły koncert  miał zachęcić do nauki gry na instrumentach muzycznych i zarazem nakłonić do zbadania uzdolnień muzycznych. Muzyka jest  uniwersalnym językiem, nie wymaga tłumaczenia, a  dzieci zagrały utwory z wielka pasją. Licznie zgromadzona publiczność bardzo życzliwie przyjęła młodych wykonawców nagradzając każdą prezentację gromkimi oklaskami.

      Wiesław Bukpaś