VI Mikołajkowy Turniej Szachowy
Zapraszamy do udziału w VI Mikołajkowym Turnieju Szachowym
Mikołajki: małe gesty, Wielkie Serca!
UWAGA, UWAGA !!!
Szanowni Rodzice, kochane Dzieci,
w naszej szkole od wtorku 3 grudnia rozpocznie się mikołajkowy czas pod hasłem: „Mikołajki: małe gesty, Wielkie Serca!”, który będzie trwał do 6 grudnia. W związku z tym, na dolnym korytarzu pojawi się dekoracja mikołajkowa oraz skrzyneczka na listy do Świętego Mikołaja. Zachęcamy do pisania listów i dzielenia się dobrym słowem każdego dnia (dodatkowe informacje będą na gazetce).
A teraz propozycja dla Rodziców…
Spróbujmy wrócić do starego, dawnego zwyczaju, którym było wspólne z dziećmi robienie mikołajkowych pierniczków a potem ozdabianie i dzielenie się nimi z innymi…
Zachęcamy zatem do wspólnych wypieków wielu, wielu, wielu pierniczków, by dzieci mogły zabrać je do szkoły już w piątek i obdarować koleżanki oraz kolegów. Będziemy uczyć się szczodrze, bezinteresownie obdarzać się nawzajem, jak robił to Święty Mikołaj.
Poniżej przesyłam przepis na pierniczki z książki „Rytuał rodzinny” (ks. J. Wysocki) z 1981 r., możecie także wykorzystać swój własny, sprawdzony przepis.
„Pierniczki mikołajowe"
Składniki:
1,5 kg mąki pszennej (0,5 kg może być mąki razowej)
0,5 kg miodu
0,5 kg cukru
4 jajka
125 g tłuszczu
50-70 g kakao
1 łyżeczka amoniaku w proszku
20 g sody oczyszczonej
3 łyżki rumu
Cynamon, przyprawy korzenne.
Cukier z tłuszczem i miodem zagrzać i wlać do mąki, dodać przyprawy korzenne, cynamon. Po ostudzeniu wbić do masy całe jajka. Sodę oczyszczoną rozpuścić w wodzie. Wsypać środki spulchniające, wyrobić i zostawić ciasto na 2 dni. Jeśli ciasto zbyt stwardnieje, po 2 dniach przed wykrawaniem pierniczków, trochę je rozgrzać. Pierniczki wstawić do gorącego pieca na 10-15 min. Nie bardzo rosną. Po upieczeniu lukrować, ozdabiać. Zamknąć w puszce. Część zużywamy na św. Mikołaja, a resztę zostawiamy na Boże Narodzenie.
Mam nadzieję, że w Waszych domach a także w naszej szkole będzie roznosił się zapach cynamonu oraz pierników, a wszystko przyprawione miłością i radością wspólnie spędzonych chwil...
Iwona Nowak
Iskierki Dobra 2024
W dniu 1 grudnia 2024r. społeczność oleckiej Dwójki wzięła udział w gminnych obchodach Dnia Wolontariusza - "Iskierki Dobra". Naszym celem byla zbiórla funduszy na "Paczkę dla Seniora".
Podczas sprzedaży smacznych, pięknych, niepowtarzalnych ciast, ciasteczek, babeczek, wafli, pierników, lodów na ciepło zebraliśmy kwotę 3184,95 zł
Dziękuję z całego serca fantastycznym RODZICOM za przygotowanie i dostarczenie smakołyków.Rodzicom, Nauczycielom, Pracownikom Kuchni, Uczniom składam serdeczne podziękowania za pracę przy stoisku naszej szkoły. Zaangażowanie społeczności oleckiej dwójki przeszło najśmielsze oczekiwania.
Współpraca to klucz do naszego sukcesu.
Iwona Narkiewicz - Bielska
Dyrektor szkoły
#PaczkaDlaSeniora
Przygotowujemy się do udziału w ISKIERKACH DOBRA, podczas których będziemy zbierać pieniążki na #paczkadlaseniora.
Nasi FANTASTYCZNI RODZICIE w zaciszu domowych obowiązków, i mamy nadzieję przy pomocy swoich pociech, przygotują pyszne ciasta, które będzie można kupić na naszym stoisku w dniu 1 grudnia 2024r. od godz. 13.00 Będziemy również serwować pyszną kawę i herbatkęSerdecznie zapraszamy !
Fundacja Rozwoju Ziemi Oleckiej
#PaczkaDlaSeniora
Marysia Osochocka-Karolak wyróżniona w konkursie recytatorskim
Dnia 19 listopada 2024 r. odbył się finał Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Świat, w którym nie ma drzwi, Ludwika Jerzego Kerna”, którego organizatorem była Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olecku i Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji/Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku. W kategorii III - klasy V-VIII wyróżnienie zdobyła Maria Osochocka-Karolak z oddziału 7a. Uczennica zachwyciła jury i zgromadzoną publiczność, przepięknie recytując wiersz „Na kanapie”. Serdecznie gratulujemy!
Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku >>> Facebook
Renata Kołdys
Laureaci XIII Międzynarodowego Konkursu Poetyckiego „Namuzowywanie”
Dwie nasze uczennice zostały LAUREATKAMI konkursu poetyckiego:
Maria Chilińska
Wiktoria Bielska
Uczennice przygotowała p. Renata Kołdys. GRATULUJEMY!
Podczas wieczorku poetyciego, w dniu 6 grudnia 2024r., dziewczęta posłuchają swoich utworów i otrzymają ostateczne wyniki konkursu.
Życzymy powodzenia 🍀>>> Liceum Ogólnokształcące im. Gen. Mariusza Zaruskiego w Węgorzewie
Źródło: https://www.facebook.com/SPdwojka
Gala wręczenia stypendiów i nagród Burmistrza Olecka
Projekt „Ekologiczna Dwójka” realizowany w roku szkolnym 2024/2025
Otrzymaliśmy dofinansowanie zadania pn.: „Ekologiczna Dwójka” w wysokości 8000,00 zł w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiG z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej część 2) Fundusz Ekologii”.
W ramach szkolnego projektu „Ekologiczna Dwójka” planujemy następujące działania:
1. zakup pomocy dydaktycznych i warsztaty prezentujące ich wykorzystanie;
2. szkolną akcję „Sprzątanie świata”;
3. świąteczne warsztaty ekologiczne w świetlicy szkolnej;
4. warsztaty ekologiczne dla uczniów klas 3a i 3b na terenie Nadleśnictwa Olecko na temat gospodarki leśnej i bioróżnorodności;
5. konkurs plastyczny „Drugie życie śmieci”;
6. konkurs recytatorski „Las w poezji i prozie”;
7. Ekologiczny Piknik Rodzinny połączony z dniem otwartym szkoły.
Zespół koordynujący realizację projektu:
1. P. Iwona Truchan 2. P. Iwona Gulbierz 3. P. Jan Najechalski 4. P. Wojciech Jegliński
Iwona Narkiewicz – Bielska
Dyrektor szkoły
Święto Niepodległości na sportowo, ekologicznie i zimowo
Więcej Foto >>> Z. Malinowski Głos Olecka
W mroźne, lecz słoneczne przedpołudnie 23 listopada 2024 roku odbyła się impreza biegowa X Leśny Cross Niepodległości w Sedrankach. Zawody zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Olecko Biega we współpracy z Nadleśnictwem Olecko w ramach ogólnopolskiej akcji „Biegam Bo Lubię Lasy”. Kompleks leśny, w którym miały miejsce biegi położony jest nad malowniczym Jeziorem Sedraneckim w Leśnictwie Szczedranka. Pomimo chłodu w tegorocznej edycji biegu nie zabrakło uczniów naszej szkoły, którzy licznie wystartowali na wszystkich dystansach - 100m, 400m, 800m oraz 3,3km. Dodatkową atrakcją przygotowaną przez pracowników Nadleśnictwa Olecko były zajęcia ekologiczne, które obejmowały następujące zagadnienia: las i jego bogactwo, las i rozwój zrównoważony, funkcje lasu, ochrona zasobów leśnych, 100-lecie Lasów Państwowych, shinrin-yoku (kąpiel leśna).
106-tą rocznicę odzyskania niepodległości świętowali i leśnymi duktami biegali, medal okolicznościowy zdobyli, na leśnym pikniku edukacyjnym wyśmienicie się bawili: Lena Sieg 0b, Bianka Sieg 2b, Alan Sieg 2b, Leon Masianis 3a, Malwina Szmyt 4a, Hubert Klimowicz 4a, Antoni Szypulski 4a, Oksana Kuleszka 5a, Iwo Masianis 5a, Kornelia Nehring 6a, Aleksander Szałkowski 6a, Antonina Kowalewska 7a, Aleksandra Wojciechowska 7a, Szymon Kuleszka 7a, Amelia Bomber 7b, Wiktoria Baran 7b, Gabriela Klimowicz 7b.
Brawa i gratulacje !
Naszych sportowców wspierali rodzice, rodzeństwo oraz p. Robert Markowski - sędzia zawodów i p. Wojciech Jegliński – prezes Stowarzyszenia Olecko Biega.
Zachęcamy wszystkich do aktywności na łonie pięknej, mazurskiej przyrody.
Do zobaczenia za rok 🙂Wojciech Jegliński
Grenlandia, czyli „Świat daleki i bliski”
22 listopada 2024 r. w Sali Teatru AGT w Olecku Bartosz i Dominik Krzyżek wraz z nauczycielem geografii Wojciechem Jeglińskim wzięli udział w pierwszym cyklicznym spotkaniu-prelekcji zatytułowanym "Świat daleki i bliski" z podróżnikiem panem Andrzejem Malinowskim. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawej opowieści o historii Grenlandii, środowisku przyrodniczo-geograficzno-kulturowym, gospodarce i życiu codziennym. Spotkanie zostało wzbogacone pokazem zdjęć, prezentacją muzyki grenlandzkiej, degustacją potraw grenlandzkich oraz losowaniem pamiątek związanych z największą wyspą świata. Wszyscy uczestnicy otrzymali i miły prezent w postaci ozdobnej gwiazdki śnieżnej i zaświadczenie.
Bartek i Dominik zgodnie stwierdzili, iż spotkanie było bardzo interesujące i wzbogacające wiedzę o świecie.
Warto poznawać świat 🙂Wojciech Jegliński
Podziękowanie
Od 1 września do 17 listopada 2024r. braliśmy udział w kampanii społecznej „Szkoły pełne Talentów” podczas której zebraliśmy 4315 TALENCIAKÓW.
Podczas zebrania w dniu 22 listopada 2024r. Samorząd Uczniowski dokonał wyboru nagród. Uczniowie zdecydowali o wyborze sportowych pomocy dydaktycznych, które będą mogli wykorzystać uczniowie klas młodszych i starszych.
1. Zestaw 10 piłek do piłki nożnej.
2. Zestaw 10 piłek skin - softi.
3. Chusta animacyjna.
4. Mata – tarcza z punktacją x 2.
5. Pachołki treningowe 50 szt.
Dziękujemy uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły,którzy wsparli akcję.
Iwona Narkiewicz – Bielska
Dyrektor szkoły
Działania ekologiczne zaplanowane w miesiącach listopad - grudzień 2024r.
We współpracy z Przedsiębiorstwem Gospodarki Odpadami "Eko - MAZURY" planujemy realizację działań mających na celu podniesienie świadomości ekologicznej:
1) Warsztaty o segregacji odpadów prowadzone w auli szkolnej przez edukatora - p. Romualda Burczyka w dniu 29 listopada 2024r.
1 lekcja - klasy pierwsze;
2 lekcja - klasy drugie;
3 lekcja - klasy trzecie i klasy: 4a, 6a;
4 lekcja - 6b, 7a, 7b;
5 lekcja - 4b, 5a, 5b, 8a, 8b.2) Konkurs plastyczny w dwóch kaegoriach wiekowych:
* klasy 1-3 - odpowiedzialni wychowawcy klas 1 - 3;
* 4-6 - odpowiedzialna p. Bogumiła Bajbak.Prace ze zgodami rodziców / opiekunow należy dostarzyć do szkoły do dnia 6 grudnia 2024r. Wysyłka prac nastąpi w dniu 9 grudnia 2024r.
Regulamin konkursu plastycznego (260KB) >>>
3) Olimpiada ekologiczna online, osoby odpowiedzialne p. Iwona Gulbierz, p. Wojciech Jegliński.
Kartę zgłoszenia 5 - osobowej szkolnej drużyny ze zgodami rodziców / opiekunów należy przesłać w formie skanów do 11 grudnia 2024r.
Termin Olimpiady: 18 grudnia 2024r.
Regulamin Olimpiady Ekologicznej (265KB) >>>
Iwona Narkiewicz - Bielska
Dyrektor szkoły
EKOPRACOWNIA w naszej szkole
W lipcu 2023r. została podpisana umowa dotacji na dofinansowanie zadania pn. „EKOPRACOWNIA” pomiędzy Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie reprezentowanym przez Prezesa Zarządu Pana Jarosława Bogusza a Gminą Olecko reprezentowaną przez Burmistrza Olecka Pana Karola Sobczaka.
„EKOPRACOWNIA” dofinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w formie dotacji w kwocie 50000,00zł.
Dofinansowanie z budżetu Gminy Olecko na realizację zadania wynosi 5556,00zł, w tym kwota przekazana przez sponsora – Zakład Produkcyjno – Usługowy Prawda w Olecku. Dziękujemy za okazane wsparcie.
Całkowity koszt planowanego zadania wynosi 55556,00 zł, a termin realizacji to 30 wrzesień 2023r.
Iwona Narkiewicz – Bielska
Dyrektor szkoły
Szkoła Przyjazna Środowisku
- 3
Dnia 15 listopada 2024r. uczestniczyliśmy w uroczystym wręczeniu Certyfikatów Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie. W ramach działań podejmowanym przez naszą szkołę w roku szkolnym 2023/2024 w obszarach edukacji ekologicznej, poszanowania zasobów środowiska oraz wielu inicjatyw proekologicznych 🌏🌿 otrzymaliśmy z rąk Pani Jolanty Weroniki Skrzypczyńskiej - Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Certyfikat "SZKOŁY PRZYJAZNEJ ŚRODOWISKU"
Koordynatorami działań realizowanych na terenie szkoły byli dyrektor szkoły Pani Iwona Narkiewicz-Bielska ora nauczyciel geografii Pan Wojciech Jegliński.Kuratorium Oświaty w Olsztynie >>> Foto >>
Żródło: Facebook SP Nr 2 w Olecku
"Mój ulubiony Miś Książkowy"
VI Edycja Szkolnego Konkursu z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
Cel konkursu: Celem konkursu jest rozwijanie zdolności plastycznych dzieci, kształtowanie inwencji i wyobraźni twórczej, postaw czytelniczych oraz integracja.
Zasady uczestnictwa:
• Konkurs skierowany jest do uczniów z klas 0 -VIII Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku.
• Przedmiotem konkursu jest wykonanie pracy przedstawiającej ulubionego misia - w formie figurki. Wielkość do 50 cm. Proponowane materiały do wykonania pracy: modelina, plastelina, materiał, włóczka, karton itp.
• Warunkiem uczestnictwa w konkursie (oprócz wykonania pracy) jest prezentacja werbalna (słowna) o przygotowanym misiu.
• Każdy uczestnik konkursu może zgłosić tylko jedną pracę.
• Należy dołączyć karteczkę z informacją zawierającą: imię, nazwisko i klasę.• Prace oceniane będą z podziałem na cztery kategorie wiekowe:
I kategoria – klasa 0,
II kategoria – klasa I-II,
III kategoria – klasa III-IV,
IV kategoria – klasa V-VIII.• Kryteria oceny: praca zgodna z tematem, kreatywność, samodzielność i oryginalność prezentacji.
• Prace należy oddać do – 25.11.2024 r. do biblioteki szkolnej.
• Prezentacja i rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się – 28.11.2024r. o godz. 9.00 w bibliotece szkolnej.
• Na laureatów czekają nagrody i dyplomy.Anna Buraczewska
Mikołajkowe gry i zabawy przedszkolaka w Hali Lega
6 grudnia w Hali Lega szykuje się niezwykłe wydarzenie dla przedszkolaków. Najmłodszych zapraszamy na mikołajkowe gry i zabawy 🎅 Nasz parkiet zamieni się w śnieżną krainę, w której na najmłodszych czekał będzie szereg zadań i wyzwań od elfów, bałwanków, a nawet od samego Świętego Mikołaja ❄
Zbiórka przedszkolnych zaprzęgów o 9:30. Start wydarzenia planowany jest na godzinę 10:00 🕙
Zgłoszenia przyjmujemy do 1 grudnia 2024 r. Zainteresowane grupy przedszkolne z Olecka i okolic prosimy o wcześniejszy o kontakt mailowy: promocja@mosir.olecko.pl 📧
Uwaga. Wydarzenie zamknięte, tylko dla zgłoszonych grup przedszkolnych.Żródło: Facebook SP Nr 2 w Olecku
O Dzieciństwie MOCY bez przeMOCY
Podczas wydarzenia Dzieciństwo MOCY bez przeMOCY, 17.11.2024 r., ogłoszono, kto zwyciężył w konkursie plastycznym. 🖌
Szczególnie winszujemy uzyskania:
1.miejsca Zuzi Nartowicz z klasy 2a, kategoria klas 1-4
1. miejsca Wiktorii Frydrych z klasy 5b, kategoria klas 5-8
3. miejsca Amelii Bomber z klasy 7b, kategoria klas 5-8Gratulujemy talentu i kreatywnośći!
Starostwo Powiatowe w Olecku >>> Facebook >>>
Żródło: Facebook SP Nr 2 w Olecku
Zaproszenie na Webinar
Szanowni Państwo,
zapraszamy do pobierania naszego nowego plakatu przygotowanego w ramach projektu GDAŃSKI KOD RODZICIELSKI realizowanego przez miasto Gdańsk i fundację Dbam o Mój Zasięg. To plakat, w oparciu o który będziecie mogli porozmawiać z dziećmi, uczniami, przedszkolakami o tym, czym są standardy ochrony dzieci i młodzieży (nie lubię słowa "małoletni". Plakat znajdziecie na samym dole strony: https://gdanskikodrodzicielski...
dr Macie Dębski4
Mateusz Gaworski - Wicemistrzem Mistrzostw Polski Karate Kyokushin
W dniu 16 listopada 2024 roku Mateusz Gaworski został Wicemistrzem Mistrzostw Polski Karate Kyokushin Juniorów Młodszych Kumite.
Serdecznie Gratulujemy!
Archiwum Aktualności