Spotkania ze Sztuką >>> PGE
Rysunek Nikoli Bereśniewicz z klasy VI b na ekspozycji w Muzeum Narodowym w Warszawie
i słodki finał spotkań ze sztuką.
Dnia 9 maja 2025 r. uczniowie klas VIb, VIa, VIIa oraz VIIb wybrali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Warszawie. Wyjazd był nagrodą za zajęcie przez Nikolę Bereśniewicz II miejsca w konkursie „Spotkania ze Sztuką”, organizowanym przez Fundację PGE. Tegoroczne zadanie konkursowe polegało na własnej interpretacji wybranego obrazu Stanisława Wyspiańskiego. Nikola, zwyciężając interpretacją „Autoportretu” Stanisława Wyspiańskiego, zapewniła swojej klasie (i nie tylko) wyjazd na lekcję muzealną w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, jaką rolę pełni muzeum. Mieli okazję podziwiać obrazy Jana Matejki, w tym monumentalną „Bitwę pod Grunwaldem”. Ponadto poznali warunki przechowywania dzieł wykonanych techniką pasteli olejnych na przykładzie rysunków Stanisława Wyspiańskiego, a także zgłębili tajniki średniowiecznych ołtarzy oraz egipskich mumii.
Następnym punktem wycieczki była Królikarnia, gdzie odbyła się lekcja rzeźby. Na początku uczniowie uczestniczyli w części teoretycznej, podczas której poznali różnorodne materiały i techniki rzeźbiarskie oraz przykłady rzeźb i współczesnych form przestrzennych. Następnie, zainspirowani zdobytą wiedzą, mieli możliwość stworzenia własnej figurki z gliny, korzystając z różnych narzędzi. Pasja, z jaką pracowali nasi młodzi artyści, świadczyła o ich ogromnym zainteresowaniu taką formą lekcji muzealnej.
Sztuka ma wielkie znaczenie w życiu człowieka. Każde spotkanie ze sztuką nas ubogaca. Rozwija naszą wyobraźnię, uwrażliwia na piękno otaczającego świata, wyzwala pozytywne emocje i pobudza kreatywność. Przekonaliśmy się, że warto brać udział w „Spotkaniach ze Sztuką” również w formie konkursu organizowanego przez PGE, ponieważ otrzymaliśmy (to była absolutna niespodzianka i zaskoczenie) dodatkową nagrodę w formie zwiedzania Fabryki Czekolady E. Wedla. Bardzo interesująca, interaktywna ekspozycja przybliżyła nam historię i proces powstawania czekolady. Wszechobecny słodki zapach, możliwość degustacji jeszcze ciepłej czekolady i wiele, wiele innych atrakcji, które aż trudno opisać, stanowiło ukoronowanie tego wydarzenia. Był to swego rodzaju słodki finał spotkań ze sztuką. Dziękujemy Fundacji PGE za wspaniałą nagrodę, której beneficjentami było aż 28 uczniów naszej szkoły. Dziękujemy za taką formułę konkursu, która jest impulsem do ekspresji twórczej, a jednocześnie popularyzuje wśród uczniów wybitne dzieła sztuki polskiej i umożliwia uczestnictwo w kulturze wysokiej. Wycieczka do Warszawy na lekcje muzealne i zwiedzanie Fabryki Czekolady była niezapomnianym przeżyciem zwłaszcza dla naszej finalistki – Nikoli Bereśniewicz, której praca plastyczna była pokazana na holu głównym Muzeum Narodowego. To niesamowite osiągnięcie tak młodej artystki. Myślę, że to wydarzenie stanie się impulsem do dalszego rozwoju na drodze ekspresji plastycznej i da nadzieję również innym uczniom na spełnianie swoich marzeń. Bo, jak śpiewała znana wokalistka: „wszystko się może zdarzyć, gdy serce pełne wiary”. A właśnie takie wydarzenia dają dzieciom wiarę i siłę do realizacji własnych celów.
Bogumiła Bajbak