Życzymy przyjemnego wypoczynku
Halowe Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce
- 1
W dniu 23 stycznia odbyły się Halowe Mistrzostwa Powiatu w Lekkiej Atletyce.Rywalizowały klasy 7-8. Nasza szkoła wystawiła do rywalizacji dziewczęta oraz chłopców.Młodzi sportowcy dali z siebie wszystko, rywalizując w takich konkurencjach jak:
🏃♀️🏃♂️ Bieg 60 m
🏃♀️🏃♂️ Skok w dal
🏃♀️🏃♂️ Rzut piłką lekarską
🏃♀️🏃♂️ Skok wzwyż
🏃♀️🏃♂️ Biegi okólne
🏃♀️🏃♂️ SztafetyKażdy uczestnik pokazał ogromne zaangażowanie, ducha walki i sportową postawę. Gratulujemy wszystkim zawodnikom, a szczególnie dla Wiktorii Bielskiej za zajęcie 2 miejsca w skoku wzwyż oraz dla Adama Krasowskiego który zajął 1 miejsce w rzucie piłką lekarską. Życzymy dalszych sukcesów.
Beata Kozłowska
Ariel Tusznio
Bieg po zdrowie z WOŚP
Jednym z wydarzeń zorganizowanych 26 stycznia 2025 roku w ramach 33 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Olecku był 19 Bieg „Policz się z cukrzycą” na dystansie 5 kilometrów. W biegu uczestniczył Iwo Masianis z klasy 5a, któremu gorąco kibicowali rodzice. Trasa biegu wiodła spod Hali Lega, wzdłuż jeziora i ścieżką spacerową rzeki Lega do ulicy Tunelowej i z powrotem. Na mecie Iwo powiedział: Akcja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to super okazja do wspólnego działania i pokazania, że możemy swoją obecnością pomagać potrzebującym. Uczestnicy biegu WOŚP stworzyli przyjazną atmosferę. Bieganie to dobry sposób, żeby utrzymać kondycję i zdrowie. Zachęcam wszystkich do biegania.
Gratulujemy i życzymy Iwo wielu wspaniałych chwil w rozwoju biegowej pasji.Wojciech Jegliński
uczestnik biegu
VI edycja Konkursu "Mój ulubiony Miś książkowy”
22.01.2025 r. w naszej szkole odbyła się VI edycja Konkursu Czytelniczo-Plastyczno-Technicznego z okazji Dnia Pluszowego Misia „Mój ulubiony Miś książkowy”. Zadaniem uczestników konkursu było przygotowanie postaci swojego ulubionego misia z książki i zaprezentowanie go w wybrany sposób przed komisją. W konkursie wzięło udział 35 osób.
Szkolna Komisja Konkursowa w składzie: Ewa Kosińska, Anna Buraczewska, Iwona Gulbierz oraz Dorota Włodarska postanowiła przyznać następujące miejsca:Kategoria I – oddziały przedszkolne
I miejsce – Jagoda Wasilewska 0B
II miejsce – Zuzanna Sitnik 0B, Jakub Kozubowski 0B
III miejsce – Szymon Nehring 0A
Wyróżnienia – Piotr Krygier 0B, Michalina Łaszczyńska 0A
Kategoria II – klasy I i II
I miejsce – Maksymilian Karkusz 1C
II miejsce – Łucja Wasilewska 1B, Alicja Maj 1C
III miejsce – Julia Marcinkiewicz 1C
Wyróżnienia – Marcel Bajkowski 1B, Tomasz Krygier 2A, Antoni Fiećko 1A, Wojciech Sitnik 2C, Adrianna Popko 1B, Paweł Puczyłowski 1A, Yeva Kovalivska 1B, Bianka Świerzbin 1C, Zofia Olszewska 1A
Kategoria III – klasy III i IV
I miejsce – Alicja Bajkowska 4B
II miejsce – Zuzanna Łopacz 4B
III miejsce – Wiktoria Dyczewska 3A
Wyróżnienie – Matylda Suchocka-Pieklak 3A
Kategoria IV – klasy V - VIII
I miejsce – Liliana Kozubowska V B
Pozostali uczestnicy: Elizaveta Bilianska Ferreira 0A, Natalia Chodkiewicz 0A, Arianna Wasilewska 0A, Oliwia Bogucka 1B, Yeva Kovalivska 1B, Zuzanna Chodkiewicz 1B, Emil Judycki 3A, Nadia Luty 3A
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy dalszych sukcesów.Anna Buraczewska, Ewa Kosińska,
Dorota Włodarska
Spotkanie z kolędą
W styczniu w Bibliotece Szkolnej odbyło się spotkanie z kolędą. W spotkaniu wzięli udział Pani Dyrektor, nauczyciele bibliotekarze, łącznicy biblioteczni oraz gość - pani Jolanta Kozikowska. Wydarzenie rozpoczęło się od występów uczniów, którzy zagrali ulubione kolędy na instrumentach muzycznych oraz recytowali wiersze o Bożym Narodzeniu. W ramach spotkania nie zabrakło także tradycyjnego poczęstunku.
Spotkanie z kolędą w szkolnej bibliotece to wspaniała inicjatywa, która łączy pokolenia i kultywuje tradycje.Anna Buraczewska
Sukces Leona Masianisa w konkursie plastycznym
Tematyka przyrodnicza i ekologiczna jest bliska zarówno starszym jak i młodszym uczniom naszej szkoły. Edukacja dzieci w tym zakresie często łączy się z aktywnościami artystycznymi. Uczeń klasy 3a Leon Masianis wziął udział w konkursie plastycznym dotyczącym ekologii, ochrony środowiska i idei recyklingu zorganizowanym przez PGO "Eko - MAZURY" Sp. z o.o. w kategorii: Klasy I-III. Za udział w konkursie został wyróżniony dyplomem i nagrodą książkową.Serdecznie gratulujemy.
Iwona Truchan
Szachowy wstęp do zimowego wypoczynku
"Zawsze istnieje właściwe posunięcie. Trzeba je tylko znaleźć."
Ksawery Tartakower
Pierwszy semestr nauki już za nami. Nadszedł czas ferii zimowych, których początek był bardzo udany dla 13 szachistów naszej szkoły, startujących w XXIV Otwartych Szachowych Mistrzostwach Szkoły Podstawowej nr 3 w Olecku. W sobotę, 25 stycznia, nasi zawodnicy rozegrali bardzo dobre zawody i uplasowali się na następujących miejscach:
KATEGORIA DZIEWCZĄT OPEN
1. Bielska Wiktoria 8b
2. Gałgowska Blanka 4bKATEGORIA CHŁOPCÓW OPEN,
1. Dubrowny Igor 7b
3. Wolf Dominik 3a
5. Iber Antoni 8a
6. Brodowski Piotr 4b
7. Gościcki Hubert 6b
8. Judycki Igor 5a
12. Kritt Oleksander 7b
16. Szczekutowicz Krzysztof 3b
17. Judycki Emil 3a
19. Jałowski Franciszek 5a
20. Wolf Oliwier 1b
21. Szczekutowicz Krzysztof 5aKATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY 0–III
1. Wolf Dominik 3a
5. Judycki Emil 3a
6. Wolf Oliwier 1bKATEGORIA CHŁOPCÓW KLASY IV–VIII
1. Dubrowny Igor 7b
3. Iber Antoni 8a
4. Brodowski Piotr 4b
5. Gościcki Hubert 6b
6. Judycki Igor 5a
9. Kritt Oleksander 7b
14. Jałowski Franciszek 5a
15. Szczekutowicz Krzysztof 5aSkładamy serdeczne gratulacje naszym szachistom i życzymy udanych ferii 🙂
Wojciech Jegliński
33. Finał WOŚP
Rozpoczęliśmy zbiórkę z WOŚP.
Datki będzie można wrzucać w sekretariacie szkoły do dnia 24 stycznia❤️https://www.facebook.com/SPdwojka 📸
„Ekologiczna Dwójka” w Olimpiadzie Wiedzy o Ochronie Środowiska
21 stycznia 2025 roku uczniowie klasy 8b: Wiktoria Bielska, Jan Gościcki, Mikołaj Iszkuło, Dominik Krzyżek, Piotr Zieliński zostali nagrodzeni za zdobycie V miejsca w Olimpiadzie Wiedzy o Ochronie Środowiska zorganizowanej przez PGO „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. w Siedliskach. Pani Iwona Narkiewicz-Bielska, dyrektor szkoły, w imieniu organizatora pogratulowała uzyskanego osiągnięcia oraz wręczyła ósmoklasistom nagrody książkowe. Uczestnicy rozwiązywali trudny test wiedzy online, który obejmował wiadomości z zakresu segregacji odpadów, recyklingu oraz gospodarowania odpadami.
Olimpiada odbyła się 18 grudnia 2024 roku i wzięły w niej udział pięcioosobowe reprezentacje 14 szkół z subregionu EGO (Ełk, Gołdap, Olecko). Opiekunem szkolnej drużyny był p. Wojciech Jegliński, nauczyciel geografii. Natomiast p. Wiesław Bukpaś, nauczyciel informatyki, zabezpieczył techniczne wsparcie podczas pracy naszych uczniów.
Uczestnictwo w olimpiadzie było kolejnym elementem realizowanego w szkole projektu „Ekologiczna Dwójka”. Gratulujemy 🙂Wojciech Jegliński
Maria Osochocka-Karolak laureatką Powiatowego Konkursu Plastycznego
- 6
“Wybierz pracę, którą kochasz,
a nie będziesz musiał pracować nawet przez jeden dzień w swoim życiu.”Konfucjusz
22 stycznia 2025 roku w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Olecku odbyła się uroczysta gala podsumowująca edycję konkursu plastycznego pt. "Wiem, jaki zawód będę wykonywać w przyszłości". Wydarzenie było okazją do wręczenia nagród i wyróżnień autorom najciekawszych prac oraz zaprezentowania wyjątkowej wystawy pokonkursowej.
Celem wspólzawodnictwa było propagowanie idei świadomego planowania kariery edukacyjno – zawodowej i wywołanie u uczniów refleksji na temat własnej kariery zawodowej oraz pogłębienie wiedzy o świecie zawodów. Zadaniem uczestnika było wykonanie pracy w formacie A4, która ilustrowałaby zawód, który w przyszłości chciałby wykonywać.
Laureatką konkursu została Maria Osochocka-Karolak.Zwycięska praca prezentowała informacje na temat zawodu Astronauty.
Gratulujemy Marysi kreatywności i zdolności plastycznego przekazania swoich myśli!
Pan Tomasz Kosobudzki - Starosta Olecki i Pani Joanna Markowska - Dyrektor Powiatowego Centrum Wspierania Edukacji wręczyli nagrodę laureatce oraz złożyli gratulacje Pani Iwonie Narkiewicz-Bielskiej - Dyrektor szkoły i Panu Wiesławowi Bukpaś - doradcy zawodowemu.
Starosta Olecki Tomasz Kosobudzki zwrócił się do laureatów konkursu: "Warte podkreślenia jest, że wy, młodzi, wciąż na nowo znajdujecie źródła inspiracji rozwoju osobistego. Poświęciliście swój czas i energię na tematykę, która może się stać w przyszłości waszym źródłem zarobkowania i satysfakcji." ,,Niezmiernie nam miło, że tak duża liczba uczniów na etapie szkolnym a później powiatowym zechciała wziąć udział w konkursie. Prace są piękne, a temat zrozumiały pomimo młodego wieku uczestników” – podsumowała konkurs Pani Dyrektor PCWE.
Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy
a laureatom gratulujemy zajętych miejsc.
Wiesław Bukpaś
Organizatorzy konkursu: Powiatowe Centrum Wspierania Edukacji, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Olecku. Wydarzenie objął patronatem Starosta Olecki - Tomasz Kosobudzki.
XXIV Otwarte Szachowe Mistrzostwa SP Nr 3 w Olecku
ORGANIZATOR:
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II , ul. Kolejowa 33, 19-400 OleckoCELE TURNIEJU:
Wyłonienie Mistrza i Mistrzyni SP nr 3 w Olecku, Propagowanie i popularyzacja gry w szachy wśród dzieci.TERMIN I MIEJSCE:
25 stycznia 2025r.Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II , ul. Kolejowa 33, 19-400 Olecko
PROGRAM TURNIEJU:
Godz. 9:10 - 9:30 zgłoszenia i zapisy.Godz. 9:45 – 10:15 I runda, Godz. 10:20 – 10:50 II runda, Godz. 10:55 – 11:25 III runda
Godz. 11:30 – 12:00 IV runda, Godz. 12:05 – 12:35 V runda, Godz. 12:40 – 13:10 VI runda
Godz. 13:15 – 13:45 VII runda, Godz. 14:00 zakończenie turnieju, wręczenie pucharów i nagród.
SĘDZIA GŁÓWNY ZAWODÓW:
Krzysztof Konewko, Państwowa klasa sędziowska, nr licencji 14300026.UCZESTNICY:
Uczniowie szkół podstawowych.ZGŁOSZENIA:
Na adres: krzysztofszachy@wp.pl w terminie do dnia 22.01.2025 (podając imię i nazwisko uczestnika zawodów, klasę i szkołę).SYSTEM ROZGRYWEK:
Turniej rozgrywany system szwajcarskim na dystansie VII rund, oddzielnie dla dziewcząt oraz chłopców, tempo gry 10 minut + 5 sekund na zawodnika, kojarzenie komputerowe. W przypadku małej liczby uczestników turniej zostanie rozegrany systemem każdy z każdym lub każdy z każdym mecz i rewanż.KLASYFIKACJA:
W wyniku rozgrywek zostanie wyłoniony zwycięzca turnieju oddzielnie dla dziewcząt i oddzielnie dla chłopców.Dodatkowo w ramach turniejów prowadzone będą także klasyfikacje wiekowe:
kl IV – VIII SP
kl 0 – III SP
O kolejności miejsc decyduje:w systemie szwajcarskim:
Ilość punktów,
Skrócony Bucholz,
Pełny Bucholz,
Progres,
Berger.
w systemie każdy z każdym lub każdy z każdym mecz i rewanż:
Ilość punktów,
Ilość zwycięstw,
Wynik bezpośredniego pojedynku.
NAGRODY:
Turniej dziewcząt i turniej chłopców:I miejsce – statuetka, medal i dyplom
II miejsce - medal i dyplom
III miejsce – medal i dyplom
Grupy wiekowe:
I miejsce – statuetka, medal i dyplom
II miejsce - medal i dyplom
III miejsce – medal i dyplom
Statuetka najmłodszej uczestniczce oraz najmłodszemu uczestnikowi.Dyplom najlepszemu zawodnikowi SP nr 3 w Olecku.
Nagrody mogą być łączone.
SPRAWY RÓŻNE:
W zawodach obowiązują aktualne przepisy gry FIDE i Kodeksu Szachowego PZSzach.Zawodnicy ubezpieczają się we własnym zakresie;.
Do ostatecznej interpretacji niniejszego komunikatu upoważniony jest sędzia główny.
Zgłoszenie i potwierdzenie udziału w przedmiotowym turnieju jest jednocześnie wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych przez organizatorów, publikacji wizerunku w mediach społecznościowych, telewizji i prasie zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27.04.2016 r. w zakresie RODO.
Organizator prosi o przyniesienie obuwia na zmianę.
Bal karnawałowy
- 4
W piątkowe popołudnie, 17 stycznia, nasza szkoła tętniła życiem, a wszystko to za sprawą długo wyczekiwanego balu karnawałowego! Uczniowie oraz nauczyciele zebrali się w szkolnej auli, przebrani w fantastyczne kostiumy, aby wspólnie świętować karnawał w pełnej radości i wesołej atmosferze.
Tego dnia szkolna aula zamieniła się w prawdziwy karnawałowy świat! Z każdej strony można było dostrzec kolorowe postacie – od bohaterów bajek, przez zwierzęta, po superbohaterówi słynne postacie. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, tworząc niesamowite stroje, które zachwyciły nie tylko kolegów i koleżanki z klasy, ale także nauczycieli. Po raz kolejny okazało się, że w naszej szkole nie brakuje pomysłowości i fantazji!
Bal karnawałowy to przede wszystkim czas na wspólne tańce, zabawy i konkursy. Nauczyciele przygotowali dla wszystkich świetną playlistę, która rozgrzała wszystkich uczestników do czerwoności. Oprócz standardowych tańców, organizatorzy przygotowali również liczne gry integracyjne, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.
Po intensywnej zabawi, bal dobiegł końca, ale na pewno pozostawił w sercach uczestników niezatarte wspomnienia. To był czas pełen radości, śmiechu i integracji, który na długo zostanie w naszej pamięci. Uczniowie oraz nauczyciele wrócili do domów zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni pozytywnej energii i gotowi na kolejne wyzwania.
Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i wspaniałą atmosferę! Już teraz nie możemy się doczekać kolejnego balu karnawałowego w naszej szkole!
Anna Bagińska
W krainie karnawałowych przygód
Karnawał zgodnie z tradycją to czas zabaw, balów maskowych, radości i wspólnej rozrywki. W naszej szkole również dochowano wierności tradycji i w dniu 13.01.2025r. uczniowie klasy 1b i 1c uczestniczyli w balu karnawałowym i udali się do krainy kosmicznych przygód wraz z Pióropuszem.
Ewelina Giełazis, Ewa Kosińska
IX edycja Powiatowego Konkursu Sudoku Lubię to!
W dniu 16 stycznia 2025r. w Szkole Podstawowej Nr 2 odbyła się IX edycja Powiatowego Konkursu SUDOKU lubię to !. Celem konkursu jest popularyzowanie łamigłówek liczbowych wśród dzieci i młodzieży szkolnej, doskonalenie umiejętności logicznego myślenia, propagowanie alternatywnych form spędzania wolnego czasu oraz przewidywanie i dostrzeganie związków pomiędzy poszczególnymi etapami rozumowania, kształtowanie umiejętności dobrego współzawodnictwa.
Etap szkolny był rozgrywany w trzech kategoriach :
1. klasy I – III
2. klasy IV – VI
3.klasy VII - VIIIDo etapu na szczeblu powiatowym zakwalifikowało się 8 uczniów:
- Jan Pęcak - klasa 3A - 144pkt - opiekun Iwona Truchan
- Marcel Senkowski - klasa 2C - 136pkt - opiekun Anna Bagińska
- Wiktor Murawski - klasa 3A - 133pkt - opiekun Iwona Truchan
- Aleksander Pęcak - klasa 5A - 181pkt - opiekun Iwona Narkiewicz-Bielska
- Iwo Masianis -klasa 5A -165 pkt - opiekun Iwona Narkiewicz-Bielska
- Diana Ampulska - klasa 5B- 126pkt - opiekun Anna Płazińska
- Wiktoria Bielska - klasa 8B- 191pkt - opiekun Anna Płazińska
- Mikołaj Dwojakowski - klasa 8A - 166pkt-opiekun Anna Płazińska.
Finał odbędzie się w siedzibie organizatora: I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Kochanowskiego w dniu 28 lutego 2025 r. o godzinie 09:30.Paweł Karandziej
Bezpieczne ferie - spotkanie z Policjantką
Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie zbliżających się ferii zimowych, 20 stycznia 2025r. odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne. Z uczniami oddziałów 0-8 spotkała się pani podkom. Dominika Olszewska. Podczas prelekcji pani policjantka przypomniała o zagrożeniach mogących pojawić się w trakcie ferii, powiedziała też jak ich unikać. Omówione zostały zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych oraz gier i zabaw na świeżym powietrzu. Przestrzegała również przed ślizganiem się na skutych lodem jeziorach, stawach i rzekach. Pani policjantka udzieliła wskazówek jak bezpiecznie bawić się na śniegu i jak zachować się na kuligu. Następnie wytłumaczyła jak należy zachować się w kontaktach z obcymi osobami, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia. Ważnym elementem spotkania była rozmowa o przestrzeganiu zasad poruszania się po drogach, szczególnie po zmroku, kiedy niezbędne stają się elementy odblaskowe.
Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Spotkanie było interesujące i pouczające, uczniowie wynieśli z niego wiele cennych rad i wskazówek.
Adrianna Grzeszczyk
Poradnik Zdrowych i Bezpiecznych ferii >>> plik PDF
Program "Aktywna Szkoła"
Program Aktywna Szkoła
realizowany w I semestrze roku szkolnego 2024/2025
1. Program finansowany ze środków budżetu państwa, ogłoszony i nadzorowany przez Ministra Sportu i Turystyki.
2. W ramach programu realizowaliśmy działanie: Aktywni do Kwadratu.
3. Cel programuAktywni do Kwadratu to ciekawe treningi z wykwalifikowaną kadrą, podczas których uczniowie zyskują szansę na:
⛹️♀️⛹️♂️ rozwijanie swoich pasji i umiejętności,
⛹️♀️⛹️♂️ dbanie o sprawność fizyczną i zdrowie,
⛹️♀️⛹️♂️ zacieśnianie relacji z rówieśnikami,
⛹️♀️⛹️♂️ alternatywną i aktywną formę spędzania wolnego czasu,
⛹️♀️⛹️♂️ budowanie kompetencji w zakresie pracy w grupie, organizacji czasu, działania zespołowego,
⛹️♀️⛹️♂️ redukcję stresu oraz agresji poprzez sport,
⛹️♀️⛹️♂️ budowanie poczucia własnej wartości i sprawczości.
4. Organizacja zajęć w naszej szkole.
Zajęcia pozalekcyjne realizowane w wymiarze 2 godzin po 60 minut tygodniowo.
5. Termin realizacji zajęć: wrzesień – grudzień 2024 r.
6. Zajęcia były realizowane w trzech grupach liczących po 15 osób:I grupa uczniowie klas 4 - 8, prowadząca p. Alina Kalinowska;
II grupa, kl. 4 - 8, prowadzący p. Ariel Tusznio;
III grupa, kl. 4 - 8, prowadzący p. Robert Markowski.
7. Link do programu: https://www.aktywnaszkola.pl/
Iwona Narkiewicz-Bielska
Dyrektor szkoły
Projekt "Gramy w ręczną"
Projekt aktywności fizycznej „Gramy w Ręczną”
realizowany w I semestrze roku szkolnego 2024 / 2025
W okresie od września do grudnia 2024 r. realizowaliśmy w ramach projektu „Gramy w Ręczną” w klasach trzecich sportowe zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez nauczyciela wychowania fizycznego p. Ariela Tusznio. Organizatorem projektu był Związek Piłki Ręcznej z siedzibą w Warszawie.
Idea programu:
🤾♀️🤾 INTEGRACJA RODZINNA I SPOŁECZNA – zagospodarowanie czasu wolnego uczniów i ich rodziców oraz nauczycieli W-F, stworzenie warunków sprzyjających przeciwdziałaniu agresji i patologii wśród dzieci;
🤾♀️🤾 POŻĄDANE NAWYKI ŻYWIENIOWE – kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych;
🤾♀️🤾 AKTYWNOŚĆ – zwiększenie liczby dzieci aktywnie spędzających czas wolny;
🤾♀️🤾 SPRAWNOŚĆ FIZYCZNA – rozwój sportowy dzieci;
🤾♀️🤾 PROMOCJA DYSCYPLINY – zwiększenie zainteresowania sportem ze szczególnym uwzględnieniem piłki ręcznej; wyłonienie grupy dzieci szczególnie uzdolnionych.
🤾♀️🤾 RÓWNE SZANSE – wyrównywanie szans dzieci w dostępie do usystematyzowanej aktywności fizycznej;
🤾♀️🤾 OKRĘGOWE ZWIĄZKI PIŁKI RĘCZNEJ – stworzenie warunków do optymalnego wykorzystania potencjału organizacyjnego Okręgowych Związków Piłki Ręcznej.
Założenia programu:
🤾♀️🤾 turnieje – dla dzieci uczestniczących w projekcie w każdym województwie;
🤾♀️🤾 zajęcia – dla około 260 szkół z całej Polski;
🤾♀️🤾 5.500 uczestników – dzieci z klas I-III;
🤾♀️🤾 Sprzęt sportowy dla wszystkich grup uczestniczących w programie.
Link do strony programu: https://www.gramywreczna.pl/
Iwona Narkiewicz-Bielska
Dyrektor szkoły
Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”
Projekt „Edukacja przez Szachy w Szkole”
realizowany w I semestrze roku szkolnego 2024 / 2025
Na terenie szkoły od 1 października 2024r. do 31 grudnia 2024r. prowadzone były bezpłatnie zajęcia szachowe z jedną grupą dzieci początkujących liczącą 12 osób w ramach projektu „Edukacja przez Szachy w Szkole” we współpracy z Polskim Związkiem Szachowym. Patronat projektu objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki w godz. 15.10 – 16.40.
Osobą prowadzącą był Pan Krzysztof Konewko, trener zewnętrzny.
Link do strony projektu: https://szachywszkole.pzszach.pl
Iwona Narkiewicz-Bielska
Dyrektor szkoły
Program "Mały Mistrz"
Program „Mały Mistrz”
realizowany w I semestrze roku szkolnego 2024 / 2025
W Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku w roku szkolnym 2024/2025 realizowano ogólnopolski program poprawy stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów klas I – III pn. „Mały Mistrz” 2024 finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki i koordynowany przez Szkolny Związek Sportowy.Program realizowaliśmy w klasach drugich we współpracy nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: p. Elżbiety Josiewicz, p. Alicji Suchockiej, p. Anny Bagińskiej oraz nauczyciela wychowani fizycznego p. Roberta Markowskiego.
Termin realizacji
Wrzesień – grudzień 2024 rGłówną ideą programu było zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej, kształtowania odpowiednich nawyków i postaw, w tym zwłaszcza dotyczących zdrowego stylu życia, a także podniesienie atrakcyjności zajęć, wzmocnienie roli nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej i wychowania fizycznego.
Główne cele programu:
stworzenie warunków do stymulowania i kształtowania nawyku podejmowania aktywności fizycznej przez dzieci,
stworzenie warunków do poprawy sprawności fizycznej, stanu zdrowia oraz jakości życia dzieci i młodzieży, w tym profilaktyka nadwagi i otyłości,
promocja zdrowego i aktywnego stylu życia wśród dzieci i młodzieży,
promocja różnych sportów wśród dzieci,
wsparcie kadr pracujących z dziećmi i młodzieżą.Założenia programowe
Program może być skierowany do ok. 3.000 szkół, 10.000 klas i ok. 200.000 dzieci z klas I-III.
Zakłada realizację w każdej szkole i klasie zgłoszonej do programu cyklu lekcji wychowania fizycznego prowadzonych zgodnie z założeniami Małego Mistrza. Dodatkowo umożliwia prowadzenie jednej godziny takich zajęć tygodniowo w każdej klasie przez nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który tą lekcję będzie prowadził wspólnie z nauczycielem wychowania fizycznego.
Koordynatorem i realizatorem programu jest Szkolny Związek Sportowy.
Program finansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki.
Nauczyciele przed rozpoczęciem zajęć zostaną przeszkoleni podczas specjalnych konferencji w województwach prowadzonych przez pracowników uczelni wyższych, metodyków oraz najbardziej doświadczonych nauczycieli - praktyków. Przewidywane są dodatkowe formy szkoleń w trakcie trwania roku szkolnego.
Założeniem programu jest takie poprowadzenie lekcji wychowania fizycznego, aby ich uczestnicy w ciągu roku szkolnego uczestniczyli w 6 blokach umiejętności sportowych z możliwością ich modyfikowania: Rowerzysta – Turysta, Gimnastyk – Tancerz, Piłkarz, Pływak, Lekkoatleta, Narciarz – Saneczkarz – Łyżwiarz.
Wyposażenie szkół, które przystąpią do programu w sprzęt sportowy dedykowany najmłodszym uczniom. Wartość kompletu sprzętu sportowego przekazanego szkołom wyniesie ok. 2.500 zł.
Nauczyciele realizujący zajęcia będą mieli do dyspozycji „Poradnia dla nauczycieli” zawierający m.in. opis realizacji poszczególnych sprawności oraz przykłady ćwiczeń.
Dziecko uczestniczące w programie otrzyma legitymację, a nauczyciele komplety wlepek poświadczających zdobycie przez uczestników poszczególnych sprawności.
Uczestnik programu weźmie udział w teście sprawnościowym, z próbami dostosowanymi do wieku dzieci.
Szkolny Związek Sportowy programu planuje przeprowadzenie działań promocyjnych m.in.:
1) Organizację w każdej szkole Wywiadówki z Kultury Fizycznej – spotkania z rodzicami, na których omawiane byłyby sprawy związane ze zdrowiem i sprawnością fizyczną, prezentowana wiedza dotycząca najważniejszych problemów zdrowotnych danej klasy oraz pokazywane praktyczne przykłady możliwej współpracy rodziców przy realizacji założeń programu i wspólnego, rodzinnego „sportowania się”.
2) Organizację w każdej szkole lekcji specjalnych programu, np. Lekcji z Mistrzem – spotkań ze znanymi sportowcami, którzy oprócz poprowadzenia specjalnych lekcji wychowania fizycznego zachęcaliby dzieci swoim przykładem do aktywności fizycznej
3) Organizację imprez sportowo-rekreacyjnych promujących różne formy aktywności.
Koordynator stworzył stronę internetową programu Mały Mistrz: https://malymistrz.szs.pl/, która oprócz funkcji administracyjnej oraz dziennika elektronicznego dla nauczycieli prowadzących zajęcia, będzie miejscem wymiany doświadczeń, dobrych praktyk oraz materiałów szkoleniowych.Iwona Narkiewicz-Bielska
Dyrektor szkoły
„Zapobiegajmy Pożarom” – Sztuka w Służbie Bezpieczeństwa
Pożary to jedno z największych zagrożeń, które mogą dotknąć nas i nasze środowisko. Niszczą domy, lasy i, co najważniejsze, zagrażają życiu ludzi oraz zwierząt. Czy jednak wiemy, jak skutecznie im zapobiegać? Tegoroczny konkurs plastyczny pod hasłem „Zapobiegajmy Pożarom” zachęca młodych artystów do refleksji nad tą ważną kwestią i pokazania, jak sztuka może inspirować do działań na rzecz bezpieczeństwa.
W Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku, 15 stycznia 2025r., wręczono nagrody zwycięzcom i uczestnikom powiatowych eliminacji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Zapobiegajmy pożarom”.
Nasi mali artyści z klas 1a i 1b otrzymali dyplomyza udział w konkursie:
• Łucja Wasilewska
• Mikołaj Kuczyński
• Apolonia Łaszczyńska
• Weronika Marcinkiewicz
• Wiktor Sosnowski
Konkurs „Zapobiegajmy Pożarom” to nie tylko okazja do rozwijania talentów artystycznych, ale także szansa na edukację i budowanie świadomości społecznej. Każda praca może stać się impulsem do działania – może uświadomić komuś, że gaszenie świeczki przed snem czy montaż czujnika dymu to krok w stronę bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że zapobieganie pożarom to nasza wspólna odpowiedzialność. Sztuka może być głosem, który przypomina o tym, jak ważne jest dbanie o siebie, swoich bliskich i planetę.Gratulujemy wszystkim uczniom i uczennicom udziału w konkursie. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie. Życzymy kolejnych inspiracji i sukcesów w konkursach.
Ewa Kosińska, Eligia Tokajuk
Archiwum Aktualności