Wirtualne Laboratorium Empiriusz
Szachowy początek wakacji
Kolejny rok szkolny za nami. Nastał czas wakacyjnego odpoczynku. Mimo to, nasi młodzi szachiści nie zwalniają tempa. 24 czerwca 2023 roku w Hali Sportowej im. Leszka Błażyńskiego w Ełku odbył się turniej szachowy z serii „Ełckie Potyczki Szachowe o Kategorie”. Organizatorami imprezy było Stowarzyszenie Szachowe „Ecztery” oraz Ełckie Centrum Kultury. Turniej miał na celu rozwój i popularyzację gry w szachy wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, a także integrację w środowisku rówieśniczym i dalsze doskonalenie umiejętności. Rozgrywki składały się z 6 rund, odbywały się systemem szwajcarskim, z tempem gry 30 minut na rundę. Poza wspaniałą zabawą w pierwszy dzień wakacji, na uczestników turnieju czekały nagrody, w tym możliwość zdobycia V i/lub IV kategorii szachowej Polskiego Związku Szachowego. Dla każdego młodego szachisty uzyskanie kategorii ma często wartość o wiele wyższą niż zdobycie nagród za pierwsze miejsca w turnieju, gdyż kategoria jest miernikiem siły i umiejętności gracza. Pozostaje z nim na całe dalsze życie.
Na ełckim turnieju nie zabrakło także naszych zawodników. Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku dzielnie reprezentowali: Dominik Wolf 1a, Blanka Gałgowska 2a, Hubert Gościcki 4b, Antoni Iber 6a oraz Jan Gościcki 6b.
W ostatecznej klasyfikacji, na 17 miejscu z wynikiem 3 punktów znalazł się najmłodszy z naszych uczniów, Dominik Wolf, który jednocześnie zdobył V kategorię szachową. Antoni Iber z 3 wygranymi zajął 18 miejsce. Na 27 miejscu uplasował się Hubert Gościcki z 2 wygranymi. Natomiast Jan Gościcki z 1 wygraną zdobył 33 miejsce. Z kolei Blanka Gałgowska została sklasyfikowana na 34 miejscu.
Naszych uczniów w trakcie całego turnieju wspierali rodzice oraz pani dyrektor Iwona Narkiewicz-Bielska. Relację fotograficzną z wydarzenia przygotowała pani Anna Wolf, sekretarz Rady Rodziców. Serdecznie gratulujemy zawodnikom i życzymy dalszych sukcesów w rozgrywkach szachowych.Katarzyna Beata Koc, skarbnik Rady Rodziców
Szachowa integracja w Dzień Dziecka
Szachiści naszej szkoły chętnie uczestniczą w wielu turniejach organizowanych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.1 czerwca 2023 roku w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach odbył się „V Integracyjny Turniej Szachowy z okazji Dnia Dziecka”. W imprezie uczestniczyło łącznie 81 zawodników w różnym wieku. Nadrzędnym celem zawodów była integracja środowiska szachowego z osobami niepełnosprawnymi, a także popularyzacja „Królewskiej Gry”. Organizatorami turnieju był Klub Szachowy Jaćwież Suwałki, przy wsparciu finansowym Miasta Suwałki. System rozgrywek podzielony został na 3 kategorie wiekowe. Grupa A obejmowała uczestników do lat 18, grupa B do lat 12, zaś grupa C do 8 lat. Turniej rozegrany został systemem szwajcarskim, przeprowadzono 7 rund, z tempem gry 10 minut + 5 sekund na zawodnika. Za pierwsze trzy miejsca w zawodach można było zdobyć puchary i nagrody rzeczowe. Każdy z uczestników turnieju otrzymał pamiątkowy medal i dyplom.
Szkołę Podstawową nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku reprezentowali: Oliwier Wolf 0c, Dominik Wolf 1a, Blanka Gałgowska 2a, Hubert Gościcki 4b, Jan Gościcki 6b.
W najstarszej grupie wiekowej Jan Gościcki zakończył turniej na 25 miejscu z 1 wygraną.
W grupie wiekowej do lat 12 rywalizowali Blanka Gałgowska i Hubert Gościcki. Blanka zakończyła turniej na 24 miejscu z wynikiem 2.5 punktu (dwie wygrane i remis), zaś Hubert na miejscu 26 z 2 wygranymi i 2 punktami.
W grupie najmłodszych uczestników grali Dominik i Oliwier Wolf. Dominik ukończył turniej na wysokim III miejscu, z 5 wygranymi na 7 rozegranych rund. Z kolei Oliwier został sklasyfikowany na 23 miejscu z wynikiem 1.5 punktu.
Fotorelację z zawodów przygotowała pani Anna Wolf, sekretarz Rady Rodziców. Gratulujemy naszym szachistom i życzymy wspaniałych chwil w szachowej przygodzieJan Gościcki 6b oraz Katarzyna Beata Koc, skarbnik Rady Rodziców
Certfikat XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj formę"
Polonez Ósmoklasistów AD 2023
Nauka tańców greckich - Projekt „Cyber – świadomi uczniowie SP Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku” w ramach programu Erasmus+
Kolejny sukces naszego ucznia – Franka Zabłockiego
W listopadzie obecnego roku szkolnego rozpoczęły się zmagania w XXVIII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” na etapie szkolnym, następnie odbyły się: etap wojewódzki i ponadwojewódzki. W konkursie wzięło udział 9 tyś uczniów z całej Polski, do ogólnopolskiego etapu zakwalifikowało się 70 uczestników. Konkurs wymaga dużej wiedzy z zakresu podstawy programowej i wiadomości przekraczających podstawę programową. Na Zawodach Laureatów (12 i 13 czerwca) dodatkowo należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu: oręża polskiego w sztuce, geografii militarnej, broni i barwy, eksponatów muzealnych oraz zabytków i obiektów historycznych.
Franek Zabłocki dzięki swej pracowitości i determinacji dotarł do etapu ogólnopolskiego i zajął 7 miejsce w kraju. Gratulacje!Anna Kaczor
LEON - Ogólnopolski Konkurs Przedmiotowy z Języka Angielskiego
W marcu uczniowie klas I-III brali udział w Ogólnopolskim Konkursie z Języka Angielskiego - Leon. Jesteśmy bardzo dumni z naszych uczniów, którzy zajęli wysokie miejsca w Polsce. Powyżej zamieszczamy wyniki.
Idziemy na ryby
- 2
16 czerwca 2023 r. reprezentacja wędkarska naszej szkoły w składzie – Fabian Pajewski 4b, Maksymilian Jaworowski 5a, Jakub Sieniawski 6b - zajęła 5 miejsce w „VII Powiatowych Mistrzostwach szkół podstawowych w wędkarstwie spławikowym pod honorowym patronatem starosty oleckiego”. Zawody odbyły się nad Jeziorem Oleckie Wielkie na plaży przy „Topoli”. Przebiegały w miłej i piknikowej atmosferze. Nasi zawodnicy zgodnie stwierdzili, iż zdobyte doświadczenie zaprocentuje w dalszej wędkarskiej przygodzie.
Wojciech Jegliński
Wycieczka edukacyjna do Sądu Rejonowego w Olecku
- 1
19 maja uczniowie klasy II a uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej do Sądu Rejonowego w Olecku. Celem wycieczki było zapoznanie z tajnikami funkcjonowania sądu, rolą prawa w życiu każdego człowieka oraz poznanie przebiegu procesu sądowego. Na spotkanie przybyła sędzia Magdalena Janeczek-Prawda, która zaprosiła uczniów, m.in. do jednej z sal rozpraw. Wskazała miejsca zajmowane w czasie rozprawy przez sędziego, prokuratora, adwokata, oskarżonego i świadków. W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda codzienna praca w sądzie i jak trudną drogę trzeba przebyć, by zostać sędzią. Pani sędzia opowiedziała, jak należy zachowywać się w czasie rozprawy, pokazała również togę i łańcuch z wizerunkiem orła, który wszyscy przymierzyli. Dużą frajdą dla dzieci był dźwięk młotka sędziowskiego. Uczniowie obejrzeli również cele przeznaczone dla osób pozbawionych wolności, pokój do przesłuchiwania pokrzywdzonych w specjalnie dostosowanych do tego warunkach oraz pomieszczenie monitoringu. Wycieczka do Sądu Rejonowego w Olecku była dla uczniów ciekawą formą zdobycia wiedzy i nowych doświadczeń. Bardzo dziękujemy Panu Piotrowi Bućwińskiemu za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
Ewa Kosińska
7a „Śladami dawnych mieszkańców Olecka”
W dniu 12 czerwca 2023 roku uczniowie klasy 7a uczestniczyli w warsztatach praktycznej ewaluacji mobilnej gry terenowej „Śladami dawnych mieszkańców Olecka”. Wymieniona gra powstaje w ramach realizacji przez Gminę Olecko projektu "Zmniejszanie presji na gatunki i siedliska występujące na Obszarze Chronionego Krajobrazu Jezior Oleckich poprzez budowę ścieżki rowerowej na trasie Olecko - Gordejki Małe". Zakończenie i podsumowanie działań przewidziane jest na miesiąc wrzesień bieżącego roku.
Wojciech Jegliński
Zwrot książek i podręczników do biblioteki szkolnej
1.Nauczyciele zbierają od klas podręczniki do swoich przedmiotów, kontrolują stan i ilość książek:
- wykreślają numery zwracanych podręczników na Protokole wypożyczenia podręczników danej klasy i wypełniają Kartę rozliczeń (protokoły i karty odbierają z biblioteki łącznicy);
- po zebraniu kompletu podręczników na bieżąco przekazują je do biblioteki Proszę nie przynosić pojedynczych egzemplarzy i nie wysyłać w tym celu uczniów.
2.W przypadku nieobecności nauczyciela przedmiotu za zebranie podręczników odpowiedzialny jest nauczyciel zastępujący, a w przypadku braku zastępstwa, wychowawca klasy.
Katarzyna Kozłowska
Wielki Maraton Czytelniczy
Z radością informujemy, że dwoje uczniów z naszej szkoły: Jan Kirszling – klasa VIIa oraz Zofia Kirszling – klasa VIIIa otrzymało tytuł finalisty, a dwie uczennice: Alicja Bajkowska – klasa IIa i Hanna Jeglińska - IVb wyróżnienie w Wielkim Maratonie Czytelniczym.Przez 7 miesięcy, od października 2022 r. do kwietnia 2023 r., uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku wraz z 8170 innymi uczniami z 12 województw uczestniczyli w XI edycji Wielkiego Maratonu Czytelniczego. To ogólnopolski konkurs przeznaczony dla klas 2-8 szkół podstawowych i wszystkich klas szkół średnich. W ramach trzech grup wiekowych: „Spotkacie nowych przyjaciół" – klasy 2-3 szkół podstawowych, „Czytanie rozwija i wzbogaca” - klasy 4-6 szkół podstawowych i „W lustrze książki" – klasy 7-8 szkół podstawowych uczniowie musieli przeczytać 7 książek. Na początku każdego miesiąca nauczyciele informowali swoich podopiecznych, jaki utwór należy przeczytać, a następnie uczniowie rozwiązywali test sprawdzający znajomość jego treści oraz rozumienie problematyki. Gratulujemy Jankowi, Zosi, Alicji oraz Hani sukcesu czytelniczego, a pozostałym uczniom wytrwałości. Gratulujemy opiekunom: p. Ewie Kosińskiej, p. Elżbiecie Josiewicz p. Katarzynie Werstak oraz p. Justynie Jeżewskiej.
Renata Kołdys
Tablety z ratusza
W odpowiedzi na petycję uczniów naszej szkoły pan Karol Sobczak - Burmistrz Olecka przekazał na ręce Pani Iwony Narkiewicz-Bielskiej - dyrektor szkoły, 24 tablety. Dziękujemy!
Katarzyna Kozłowska
Wyniki szkolnego konkursu "Lekturomaniacy"
Wyniki konkursu >>> plik PDF
„Kto czyta książki, żyje podwójnie”.
( Umberto Eco)W dniach 24 – 28 kwietnia 2023 r. w klasach IV-VIII odbył się Szkolny Konkurs Czytelniczy „Lekturomaniacy”. Głównym jego celem było rozbudzenie pasji czytelniczych uczniów oraz zamiłowania do literatury. Konkurs przeprowadzono w formie testu ze szczegółowej znajomości podanych w regulaminie utworów. Zwycięzcami ww. konkursu zostali uczniowie, którzy zdobyli największą ilość punktów na poziomie każdej z klas.
WYNIKI:
Klasa IVa
I miejsce – Kornelia Nehring, Aleksander Szałkowski, Julia Szerel
II miejsce – Szymon Makarewicz, , Piotr Mełech, Julia Woroniecka, Jan Żybura
III miejsce – Alicja Jeżewska, Aleksander Lachowicz, Naila Nowoć
Klasa IVb
I miejsce – Zuzanna Daniłowicz i Hanna Jeglińska
II miejsce – Alicja Hatalska, Hanna Głuchowska i Filip Kotyński
III miejsce – Fabian Borowski, Gabriela Chmielewska i Marcjanna Skrocka
Klasa Va
I miejsce – Antoni Czuper
II miejsce – Aleksandra Bućwińska, Maksymilian Jaworowski, Aleksandra Wojciechowska
III miejsce – Maria Chilińska, Natalia Gutowska, Ksawery Zabłocki
Klasa Vb
I miejsce – Aleksander Wasilewski
II miejsce – Igor Dubrowny, Lena Szponder
III miejsce – Gabriela Klimowicz
Klasa VIa
I miejsce – Martyna Padlikowska
II miejsce – Diana Czarniecka, Julita Glińska, Antoni Iber
III miejsce – Agata Antonowicz, Martyna Waszkiewicz
Klasa VIb
I miejsce – Jan Gościcki
II miejsce – Dominik Krzyżek
III miejsce – Nadia Gałgowska i Kamil Przeździecki
Klasa VIIa
I miejsce – Blanka Dubrowna
II miejsce – Jan Kirszling, Patryk Olszewski, Zofia Kuszewska
III miejsce – Aleksandra Majewska
Klasa VIIIa
I miejsce – Zofia Kirszling
II miejsce – Hubert Kozłowski
III miejsce – Natalia Szymanowska i Dominika WrotnaKlasa VIIIb
I miejsce – Jakub Kowalczyk i Magdalena Okońska
II miejsce – Marcel Chmielewski
III miejsce – Bartek Jeruć i Wojciech Szałkowski
Wręczenie zwycięzcom nagród i dyplomów odbędzie się podczas akademii z okazji zakończenia roku szkolnego 2022/2023. Gratulujemy!Renata Kołdys
Bezpłatny wykład pt. "Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?
FUNDACJA DBAM O MÓJ Z@SIĘG przygotowała bezpłatny wykład pt. "Czym jest higiena cyfrowa i w jaki sposób właściwie o nią zadbać?", który odbędzie się 12 czerwca o godzinie 19:00. Podaję wszystkim zainteresowanym link do tego spotkania:
Regina Rynkiewicz
Wystarczy minuta, aby się przywitać, godzina na pożegnanie to za mało...
- 22
Pożegnalne spotkanie, na którym rozdawano nagrody za najlepsze wyniki w konkursach i za pracę zespołów nad projektami realizowanymi podczas pobytu w Grecji. Zwycięzców nagrodziliśmy również głośnymi oklaskami na stojąco. Podziękowaliśmy także organizatorom naszego pobytu w Grecji, pilotowi grupy oraz nauczycielom sprawującym opiekę nad nami. Na koniec naszego pobytu w Platamonas została zorganizowana dyskoteka. To był dla nas dzień pełen wrażeń, szkoda że nasza przygoda w Grecji dobiega już końca.
Bartosz Krzyżek, klasa 6b
Tworzymy słownik Angielsko-Grecko-Polski
W dzisiejszym dniu (8 czerwca) pracowaliśmy w grupach, tworząc prezentacje zawierające słowniczek ze słownictwem grecko – angielsko – polskim.
Bartosz Krzyżek, klasa 6b
„Aktywni Błękitni” i bezpieczne wakacje nad wodą
1 czerwca 2023 r. w ramach realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”, uczniowie klas 1a, 5a, 6b oraz 7a uczestniczyli w zajęciach na przystani Oleckiego Klubu Wodnego. Sierżant Paulina Zawistowska oraz młodszy aspirant Paweł Kowalewski z patrolu wodnego Komendy Powiatowej Policji w Olecku opowiedzieli, jak wygląda służba na otwartych wodach i zapoznali z wyposażeniem łodzi patrolowej. Przypomnieli uczniom najważniejsze zasady bezpiecznego spędzania czasu wakacyjnego nad wodą (rzeka, jezioro, morze). Dodatkowo opiekunowie klas omówili rolę aktywności fizycznej oraz zdrowego stylu życia.
Zajęcia zorganizowali nauczyciele Iwona Truchan, Alina Kalinowska, Ariel Tusznio oraz Wojciech Jegliński.Wojciech Jegliński
Ekopracownia - zielone serce szkoły
We wtorek, 6 czerwca 2023r., w Warmińsko - Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyły się obchody 30 - lecia Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie. Podczas wydarzenia zostały wręczone promesy dla szkół wytypowanych w konkursie "Ekopracownia- zielone serce szkoły". Otrzymaliśmy jedną z nich. Cieszę się, że w nowym roku szkolnym uczniowie oleckiej "Dwojki" będą mogli korzystać z nowej pracowni przyrodniczej.
Iwona Narkiewicz-Bielska
Tanecznym krokiem
Po obiedzie i obowiązkowej sjeście pojechaliśmy do teatru w miejscowości Egani na naukę tańców greckich. W ten sposób poznaliśmy kolejne elementy greckiej kultury, a sam taniec był bardzo przyjemnym doświadczeniem. Towarzyszyła nam zaprzyjaźniona grupa uczniów z Komorników, z którymi na koniec zajęć wykonaliśmy popularną „belgijkę”.
Dominik Krzyżek, klasa 6b
Archiwum Aktualności