• Kariera w wojsku

          • Dnia 5 marca 2024r. szkołę odwiedziły dwie panie żołnierki z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Ełku i kadet z  ZSLiZ w Olecku. Naszych gości serdecznie powitała pani Iwona Narkiewicz-Bielska – dyrektor szkoły, która wprowadziła uczniów klas VII i VIII w tematykę spotkania. Panie wojskowe ciekawie opowiadały  o służbie żołnierzy i ich codziennej pracy, a także o własnych doświadczeniach, dostępnych ścieżkach kariery, jak też o perspektywach rozwoju, zachęcając przy tym młodych ludzi do wstąpienia w szeregi wojska. Panie mówiły o tym, że służba w wojsku to doskonały sposób na samorealizację i rozwój zawodowy, który jednocześnie kształtuje tak potrzebne wartości, jak miłość Ojczyzny, szacunek dla państwa i symboli narodowych. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się, jakie cechy charakteru i predyspozycje powinien mieć kandydat na żołnierza, na czym polega i jakie znaczenie ma służba wojskowa oraz jaką drogę trzeba przebyć, aby móc wykonywać ten zawód. Bardzo ciekawym elementem spotkania był pokaz umundurowania i wyposażenia żołnierza. Swój ekwipunek zaprezentował kadet Kuba. Chętni uczniowie przymierzyli kamizelkę taktyczną, żołnierski hełm oraz  karabin. Zapoznali się z budową maski przeciwgazowej i z zainteresowaniem oglądali inne rekwizyty. Następnie uczniowie zobaczyli prezentację multimedialną obrazującą codzienną służbę żołnierzy i ćwiczenia na poligonie. 
            Dziękujemy naszym gościom za przekazane informacje i pokazanie, jak pasjonująca może być służba wojskowa. Życzymy satysfakcji i dalszych osiągnięć w pracy zawodowej.


            Uczniowie klas VII i VIII

          • „Amor patriae nostra lex” - "Miłość Ojczyzny naszym prawem"

          • Tą łacińską sentencją rozpoczęły się zajęcia "Żywej lekcji historii", w których dziś wzięli udział uczniowie klas 1 – 8 z SP2 w Olecku. Spotkanie poprowadzili goście ze Szkoły Rycerskiej "Kerin" z miejscowości Subkowy, którzy przypomnieli okoliczności rozbiorów Polski w XVIII wieku oraz przedstawili drogę Polaków do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. Pokaz nie ogarniczał się tylko do przekazania historycznej wiedzy, ale  także angażował uczniów, a oni z zapałem wcielili się w role postaci z przeszłości, które wpłynęły na losy naszego narodu.
                Było ciekawie, ale nie zabrakło też elementów humorystycznych, szczególnie w scenach z udziałem uczniów, którzy dobrze się przy tym bawili. W oczywisty sposób taka "Żywa lekcja historii" skłania również do reflesji nad naszymi powinnościami wobec Ojczyzny oraz znaczeniem wolności.


                                                Justyna Jeżewska


             

          • Odpowiedzialność prawna osób nieletnich - spotkanie z policjantką

          • Dnia 26 marca 2024 roku ósmoklasiści spotkali się z policjantką podkomisarz Dominiką Olszewską, specjalistką Zespołu Organizacji Służby, Wykroczeń, Nieletnich i Patologii Komendy Powiatowej Policji w Olecku. Prowadząca spotkanie  przypomniała ósmoklasistom, czym jest cyberprzemoc i cyberprzestępstwo oraz kiedy zachowanie młodego człowieka może spowodować konflikt z prawem i mieć wpływ na jego przyszłość. Wyjaśniła również, do czego powinien służyć Internet i jakie zagrożenia czyhają na nastolatków w sieci. W trakcie spotkania policjantka poruszyła też kwestię anonimowości i dyskrecji w sieci oraz bezpiecznego poruszania się w świecie cyfrowym i korzystania z urządzeń telekomunikacyjnych. Nie zabrakło też rozmów o mowie nienawiści (hejt) i odpowiedzialności karnej w tym zakresie.

             

            Dalsza cześć spotkania dotyczyła służby w Policji. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała informacji nt. pracy policjantów poszczególnych wydziałów, zespołów i sekcji, jakie znajdują się w komendzie. Pozytywny obraz policjanta, skojarzenie munduru z osobą godną zaufania ułatwi dzieciom i młodzieży nawiązanie porozumienia w chwilach trudnych, wymagających interwencji służb mundurowych. Spotkanie z panią podkomisarz  zachęciło również młodych ludzi do podjęcia decyzji co do dalszych ścieżek kształcenia w profilach klas mundurowych szkół średnich.

            Admin

             

          • Byliśmy na VIII Jarmarku Wielkanocnym

          • Autor zdjęć: red. Głos Olecka

             

            Dziękujemy Wszystkim, którzy odwiedzili w dniu wczorajszym

            nasze stoisko podczas Jarmarku Wielkanocnego.


            Zebraliśmy kwotę 1000 złotych


            Dziękujemy za wspólny czas rodzicom:Katarzynie Koc, Katarzynie Waszkiewicz, Łukaszowi Iber, Tomaszowi Łopacz oraz nauczycielom: Reginie Rynkiewicz, Annie Kaczor, Katarzynie Werstak, Ewie Kosińskiej, Justynie Jeżewskiej, Arielowi Tusznio.

            Zapraszamy do naszego stoiska w niedzielę

            - 24 marca, w godz. 12.00 - 15.00.

            To idealna okazja do wejścia w przedświąteczny klimat Wielkanocy🐣🐥 


            Serdecznie dziękujemy z całego serca  Rodzicom, Opiekunom,

            Uczniom i Nauczycielom za wsparcie naszej akcji.  

            Fundusze ze sprzedaży stroików przeznaczymy na wymianę podłoża

            na szkolnym placu zabaw. 

             

            Źródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

             

          • Rywalizacja sportowa

          • 20 marca 2024r. w hali Lega w Olecku rozegrano Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w halowej piłce nożnej chłopców klasy VII- VIII.  Do zawodów zgłosiły się trzy drużyny z powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas V b, VII a i b oraz VIII a. Rywale okazali lepsze umiejętności w tej dyscyplinie dlatego zajęliśmy III miejsce. Nie zrażamy się, bierzemy udział w każdej rywalizacji, uczymy się i bawimy jednocześnie, nawiązujemy nowe znajomości.

            Beata Kozłowska

          • Z wizytą w Powiatowym Urzędzie Pracy

          • W dniu 21 marca 2024 roku uczniowie klasy 7b udali się z wizytą do Powiatowego Urzędu Pracy  w Olecku. Panie Beata Kozłowska i Marzena Masłowska pracownice urzędu, wygłosiły prelekcję „Rynek pracy i rynek edukacyjny”. Dowiedzieliśmy się, m. in. jakie zawody są deficytowe na oleckim rynku pracy.

             

            Wojciech Jegliński

          • Promocja ZSLiZ w Olecku

          • W dniu 22.03.2024 r. uczniowie klasy ósmej uczestniczyli w prezentacji kierunków kształcenia Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku. Miło nam było gościć  pana Jakuba Dziubińskiego, nauczyciela logistyki i pięcioro uczniów. Młodzież miała możliwość zapoznania się z ofertą edukacyjną szkoły średniej oraz wymaganiami rekrutacyjnymi. Uczniowie obejrzeli  ciekawą prezentację multimedialną , która przybliżyła specyfikę kształcenia się na wybranym kierunku. Spotkanie obfitowało humorem sytuacyjnym i  było bardzo dobrą okazją do zadawania pytań na temat codzienności szkolnej. Mam nadzieję, że podczas prezentacji każdy uczeń znalazł odpowiednią dla siebie klasę, a rekrutacja do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej zakończy się sukcesem.

            Wszystkim uczniom życzymy powodzenia!

            Dyrekcji ZSLiZ  w Olecku i panu Jakubowi Dziubińskiemu

            serdecznie dziękujemy za prezentację szkoły oraz poświęcony nam czas.

             

            Wiesław Bukpaś

          • Pierwszego Dnia Wiosny uczniowie byli nauczycielami

          • W tym szczególnym dniu - 21 marca 2024r., to uczniowie prowadzili zajęcia. Było ciekawie, nietuzinkowo oraz kreatywnie. Bawiliśmy się i uczyliśmy przy okazji. Życzymy udanej wiosny i samych słonecznych dni. 


            Samorząd Uczniowski

            W klasie 4a lekcję matematyki prowadzili: Hanna Nalewajko, Oksana Kuleszka, Kacper Waszkiewicz, Maksymilian Adamczyk. Poradzili sobie koncertowo.

             

            Iwona Narkiewicz - Bielska
            nauczyciel matematyki

          • Podróże po krajach Unii Europejskiej

          • W dniach od 7 do 20 marca 2024r. z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego oddziały przedszkolne i klasy przygotowały prezentacje na temat krajów należących do wspólnoty europejskiej.Zapraszamy Was w fotograficzną podróż. Zobaczcie, jakie atrakcje znajdziecie w wybranych krajach Unii Europejskiej. Dobrej zabawy!

            Samorząd Uczniowski 
            z opiekunami

          • Holandia - kraj Królestwa Niderlandów

          • W dniu 18 marca 2024 roku klasa VII a miała okazję poprowadzić prezentację o Holandii, kraju składowego Królestwa Niderlandów. Na  początku goście zostali przywitani krótkim wstępem do całego przedstawienia. Następnie zapraszano  do obejrzenia prezentacji na tablicy multimedialnej, gdzie przedstawiliśmy  najważniejsze informacje o tym kraju. Na koniec zadawaliśmy gościom kilka pytań, a osoby które udzieliły poprawnych odpowiedzi miały możliwość spróbowania przekąsek znanych w Holandii.

             

            Martyna Padlikowska, Oliwia Waszkiewicz

            .

          • Substancje psychoaktywne, uzależnienie, zdrowie

          • "Ci, którzy myślą, że nie mają czasu na uprawianie sportu,

            prędzej czy później będą musieli znaleźć czas na chorobę".

            Edward Stnaley

            Dnia 15 marca 2024 roku pani mgr Emilia Naruszewicz z Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Olecku przeprowadziła prelekcję dla uczniów klasy VIII pt. „Substancje psychoaktywne, uzależnienie, zdrowie”. Pierwsza część spotkania dotyczyła zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków, środków psychoaktywnych oraz dopalaczy. Omówiono zdrowotne, prawne oraz społeczne konsekwencje uzależnienia od substancji odurzających. Spotkanie zachęciło młodzież, aby zwracali baczną uwagę na zachowanie najbliższych. Wystarczy chwila by doszło do tragedii albo wystarczy jedna decyzja, by zapobiec, by pomóc, by uratować.

            Druga część prelekcji zakończyła się dla młodzieży przestrogą w formie zabawy. Chętni uczniowie mieli okazję sprawdzić, jak używki wpływają na koordynację ruchową. W alkogoglach mieli za zadanie wyjąć drobne rzeczy z plastikowego pojemnika i je posegregować  a następnie  przejść po linii prostej. Założenie gogli mocno skomplikowało im te z pozoru łatwe czynności. Prelegentka tłumaczyła uczniom, że gogle oddają tylko obraz jaki widzi osoba w stanie nietrzeźwości lub po zażyciu narkotyków.

            Serdecznie dziękujemy pani mgr Emilii Naruszewicz za przekazane informacje i inspirującą prelekcję.

             

            Uczniowie klasy VIIIa 

          • Ósmoklasisto, zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty

          • Informacje >>> plik PDF   List  >>> plik PDF

            Jeżeli osiągasz dobre wyniki w nauce, chcesz się dalej rozwijać i poznać przyjaciół na całe życie – zgłoś się do Programu Stypendialnego Horyzonty! To szansa na naukę w najciekawszych liceach i technikach w Polsce. W Olsztynie współpracujemy  z  II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, od tego roku rozpoczynamy współpracę z I Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza. 

            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, a miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1900 złotych netto na osobę. Średnia ocen nie jest kryterium udziału w Programie, jednak wyniki w nauce powinny wskazywać na możliwość dostania się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC.
            Rekrutacja trwa do 31 marca!


            Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

             Więcej informacji udziela Iwona Konopka, ikonopka@efc.edu.pl, tel. 606770362.


            Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej. 
            ● Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.  
            ● Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie. 
            ● Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty. 
            ● Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            ● Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów. 

            ***
            Fundacja EFC od 13 lat wspiera dzieci, młodzież i nauczycieli w równym dostępie do rzetelnej i jakościowej edukacji. Wzmacnia szkoły w tworzeniu przyjaznego środowiska do wszechstronnego rozwoju. Promuje postawy zaangażowania społecznego i filantropii. To jedna z największych fundacji rodzinnych w Polsce. Utworzona przez polskiego biznesmena  i filantropa – Andrzeja Czerneckiego, obecnie zarządzana jest przez jego synów – Igora i Andrzeja Czerneckich.  
            Do tej pory Program Stypendialny Horyzonty wsparł edukację blisko tysiąca uczniów i uczennic. Obecnie ponad 200 stypendystów i stypendystek uczy się w 18 szkołach średnich w całej Polsce.        
             

          • XXXIII Konkurs Kangur Matematyczny

          • W dniu 21 marca 2024r. o godzinie 9.00 odbyła się w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku XXXIII edycja Międzynarodowego Konkursu "Kangur Matematyczny". Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut. Główną umiejętnością badaną podczas tego konkursu jest umiejętność logicznego myślenia, a nie czysta wiedza i znajomość wzorów. Uczniowie naszej szkoły brali udział w czterech kategoriach wiekowych:
            Żaczek - 5 uczniów
            Maluch - 12 uczniów
            Beniamin - 7 uczniów
            Kadet - 5 uczniów.


            Ogłoszenie wyników w maju bieżącego roku.


                                                             
            Paweł Karandziej 
            szkolny koordynator

             

          • Wolontariusze w działaniu

          • W dniach 15-16 marca 2024 roku w oleckich sklepach odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności zorganizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Akcję w oleckich sklepach koordynowało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” z Olecka.
            Zebrano 477 kg artykułów spożywczych, które przed świętami trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Olecka. W akcji charytatywnej nie zabrakło również wolontariuszy naszej szkoły, a było ich  50:
             
            4a - Dawid Giełazis, Igor Judycki,  Iwo Masianis, Kacper Waszkiewicz, Alan Zarzycki 
            4b - Gabriela Frydrych, Wiktoria Frydrych, Sofiia Dovzhenko 
            5a - Sara Bouadi,  Alicja Jeżewska, Zofia Kuberska, Julia Woroniecka, Aleksander Ferenc, Hubert Wydra, Piotr Mełech, Nataniel Sznejder 
            5b - Gabriela Chmielewska, Helena Hołownia, Hanna Jeglińska, Alicja Hatalska, Zuzanna Daniłowicz, Marcjanna Skrocka, Lena Zarzycka, Hanna Głuchowska, Filip Kotyński, Fabian Pajewski
            6a - Milena Domel, Aleksandra Bućwińska, Julia Jarząbek, Natalia Gutowska, Antonina Kowalewska, Maria Osochocka-Karolak, Ewelina Sitkowska
            6b - Wiktoria Baran, Maja Kowalczyk - Damięcka 
            7a - Agata Antonowicz, Antoni Iber, Jakub Karwel, Kacper Kuźmicki, Daniel Pardo
            7b - Wiktoria Bielska, Agata Budzińska, Bartek Krzyżek, Dominik Krzyżek, Martyna Mikielska, Nadia Gałgowska, Natalia Malinowska
            8a - Blanka Dubrowna, Aleksandra Majewska, Marharyta Nykonchuk, 
            Najbardziej zaangażowani  brali udział w zbiórce w piątek i w sobotę. Dziękujemy za Waszą nieocenioną pomoc i zaangażowanie. 

            Małgorzata Żabicka-Bojar, Wojciech Jegliński

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca obchodziliśmy Światowy Dzień Zespołu Downa, zwany Dniem Kolorowej Skarpetki. Dzieci przyszły do szkoły  w kolorowych skarpetkach nie do pary, które to są symbolem solidarności z osobami chorymi na Zespół Downa. Przedszkolaki oglądały i opowiadały o swoich skarpetkach. Dzieci miały okazję dowiedzieć się, czym jest Zespół Downa i jak ważna jest akceptacja takich ludzi. Były to cenne i pouczające lekcje, które przedszkolaki z zapałem przyswoiły💙❤️🧦

             

            Ewelina Giełazis