• XIII Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu

     • Nowe osiągnięcie w naszej szkole:

      Dominika Wrotna

      Wyróżnienie

      Konkurencja: XIII Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu
      Okręg: lokalny

      Choć nie każdy wygrał nagrodę w naszym konkursie, to każdy dzięki udziałowi w nim pogłębił swoją wiedzę związaną z problematyką tytoniową.
      Jak co roku z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zorganizowała XIII Powiatowy Quiz Wiedzy o Tytoniu. Wzięli w nim udział uczniowie ośmiu szkół podstawowych naszego powiatu. Do siedziby PSSE w Olecku wpłynęło 147 formularzy konkursowych, wśród których 46 to prace, których autorzy odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie pytania. Spośród nich wylosowano 3 osoby, które otrzymają równorzędne nagrody. Są to:
      Dominika Wrotna, uczennica kl. VII a Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku, Wiktor Kochanowski i Jędrzej Studnicki.


      Serdecznie gratulujemy Dominice Wrotnej!

     • Świąteczna Zbiórka Żywności

     • W dniach 26.11.–27.11.2019 roku 30 wolontariuszy naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzaty Żabickiej-Bojar i wsparciu p. Wojciecha Jeglińskiego aktywnie uczestniczyło w Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Akcję w oleckich sklepach koordynowało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” z Olecka. Zebrano 928 kg produktów spożywczych, które trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

      Wojciech Bojar, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, składa serdeczne podziękowania wolontariuszom i nauczycielom zaangażowanym w akcję.

      Wojciech Jegliński

     • Współczesna Rosja. Kultura i krajobrazy

     • W sobotnie popołudnie 26 listopada uczennice klasy ósmej Hanna Chodnicka i Karolina Gabruś wraz z nauczycielami Małgorzatą Żabicką-Bojar i Wojciechem Jeglińskim, wzięli udział w seminarium „Współczesna Rosja. Kultura i krajobrazy”. Spotkanie odbyło się w ramach I Polsko-Rosyjskiego Festiwalu „Czar Północy” zorganizowanego przez Burmistrza Olecka i Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Prowadzącymi byli olecki podróżnik p. Andrzej Malinowski, który kilka lat pracował na dalekiej Syberii jako nauczyciel języka polskiego oraz p. Maria Iwanowa, honorowy prezes Domu Polskiego „Nadzieja” w Ułan Ude w Buriacji  w Rosji. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści o walorach środowiska przyrodniczo-geograficznego Rosji. Poznaliśmy rosyjskie tradycje, obyczaje oraz najwybitniejszych przedstawicieli literatury, teatru, muzyki i kina rosyjskiego. Uświadomiliśmy sobie, jak skomplikowane były losy naszych rodaków w największym państwie świata. Spotkanie było wzbogacone pokazem zdjęć, wystawą pamiątek oraz degustacją rosyjskiego kawioru i kwasu chlebowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie i miły prezent w postaci rosyjskiego cukierka.

      Warto poznawać świat.

       

      Wojciech Jegliński

     • IV Tydzień w Lidze Sprawiedliwości

     • Tym razem przyjrzeliśmy się z bliska pracy sędziego. Musieliśmy odpowiedzieć na szereg pytań z nią związanych , przygotować przykładowe wezwanie dla świadka oraz narysować komiks dotyczący jednego dnia pracy sędzi Temidzkiej.

      Dostaliśmy również zaproszenie do Sądu Rejonowego i postanowiliśmy skorzystać   z takiej okazji. Naszym przewodnikiem był sędzia pan Adam Kowalczyk. Dzięki jego uprzejmości zwiedziliśmy większość pomieszczeń sądu, a nawet te, które dostępne są tylko dla pracowników. Widzieliśmy dwie sale rozpraw, miejsce oczekiwania nieletnich na proces, archiwum, w którym przechowywane są akta dotyczące tysiąca spraw i wiele innych pomieszczeń. Sprawdziliśmy także, jak wygląda cela od wewnątrz, a jeden z nas odważył się    nawet założyć kajdanki.

      Wymęczyliśmy naszego przewodnika wieloma pytaniami, zdobyliśmy informacje potrzebne do wykonania powyższych zadań, a pan Wiesław Bukpaś uwiecznił to na filmie   i kilku zdjęciach.

      Anna Kaczor

     • Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik

     • 25 listopada uczniowie klas 5a, 5b wyjechali w podróż do Warszawy. W programie była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, spacer wzdłuż Wisły i podziwianie widoków z dachu Biblioteki Narodowej. Niestety, o tej porze roku było to niemożliwe.

      Pobyt w ogromnej hali pełnej ciekawych eksponatów wywołał ogromny zachwyt u wszystkich uczestników. Każdy osobiście mógł zobaczyć, dotknąć i przekonać się „na własnej skórze” jak działa dana ekspozycja. Dwie godziny nauki i zabawy minęły bardzo szybko. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald i zjedliśmy posiłek. W autokarze atmosferę ocieplano rozmowami o swoich przeżyciach, śpiewano znane przeboje. Następny wyjazd planujemy na wiosnę – może morze?

      Beata Kozłowska

     • Szkoła do Hymnu

     • Szanowni Państwo, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji Szkoła do hymnu. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

      Z wyrazami szacunku

      Anna Ostrowska

      Rzecznik Prasowy 

      Ministerstwo Edukacji i Nauki

     • Upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego

     • Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w projekcie BOHATERON. Wszystkie klasy 8 oraz klasa 1a, 2b i 3a wzięły udział w lekcji poświęconej tej tematyce. Następnie  klasy 8 przygotowały infografikę na tematy związane z Powstaniem Warszawskim, np. „Sytuacja Kobiet w Powstaniu Warszawskim”, „Brak wsparcia ze strony sojuszników”, „Akcja Burza” i kilka innych. Natomiast klasy młodsze wykonały laurki dla powstańców, w podziękowaniu za ich bohaterską postawę.Dziś nie musimy poświęcać życia za ojczyznę, ale nie wolno nam zapomnieć o TYCH, którzy okupili to wielkim poświęceniem, a nawet życiem.

      https://liblink.pl/oIaCT46xbj

      Anna Kaczor

     • Drugie życie śmieci

     • Konkurs ekologiczny pod hasłem "Drugie życie śmieci" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było pogłębianie i propagowanie wiedzy na temat ekologii i troski o środowisko naturalne, kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska, promowanie idei powtórnego wykorzystania odpadów oraz rozwój umiejętności plastycznych. Komisja konkursowa po długich obradach wybrała 3 najlepsze prace: I miejsce - Wojciech Prusko i Franciszek Żbikowski (klasa 1b) II miejsce - Mikołaj Milewski (klasa 0b) III miejsce - Zuzanna Łopacz (klasa 1a) Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie fantastycznych prac.

      Iwona Truchan,  Anna Bagińska

     • TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 15 – 19 listopada 2021 r.

     • Tegoroczne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej były inne niż poprzednie. Przebiegały w czasie, gdy świat wstrzymuje oddech w obliczu pandemii. Tym bardziej ważne są hasła zapisane jako Cele Zrównoważonego Rozwoju.

      Uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach „Opowieści z zielonego parku”  prowadzonych przez Panią Agnieszkę Makarewicz – lidera Edukacji Globalnej. Celem zajęć było rozwijanie  świadomej  proekologicznej postawy, takiej jak codzienne  właściwe nawyki, np.  świadome minimalizowanie  produkcji odpadów w gospodarstwie domowym oraz ich  segregowanie, a także sposoby oszczędzania zasobów wody, mądry konsumpcjonizm. Dzieci wzięły udział w aktywizujących ćwiczeniach, a pracę podsumowało obejrzenie inscenizacji teatrzyku kamishibai.

      Uczniowie problemem związanym z wodą na świecie i wokół nas  zajmowali się cały tydzień. Zapoznali się ze sposobem funkcjonowania miejskich wodociągów, oczyszczalni ścieków, a przede wszystkim rozmawiali o wpływie naszych nawyków na gospodarkę wodą.

      Klasy starsze pracowały nad zapoznaniem się z problemem związanym z wybranym Celem Zrównoważonego Rozwoju poprzez dyskusje i zapoznanie z materiałami prezentowanymi przez wychowawców klas.

      Klasa 6 a przygotowała obszerną prezentację na temat edukacji globalnej, w której odkreśliła najważniejsze według uczniów problemy świata: segregacji śmieci i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

      Serdecznie dziękuję uczniom zaangażowanym w dyskusję o świecie i jego problemach, a także nauczycielom wspomagającym wychowanków w pracy nad kształceniem świadomości uczniów oraz pani Agnieszce Makarewicz za ciekawe i inspirujące zajęcia.

      Katarzyna Werstak

     • Dziękujemy za Polskę

     • Pod takim hasłem 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na przepisy dotyczące pandemii uroczysty apel odbył się w dwóch grupach- klasy 0-3 i 4-8. Uczniowie zaakcentowali uroczysty charakter obchodów strojem galowym i biało- czerwonymi kotylionami. Każda część akademii rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klas 3a i 3b pod opieką wychowawczyń         p. A.Suchockiej i p. K. Werstak przygotowali część artystyczną składającą się z wierszy i pieśni patriotycznych. W programie wzięła też udział klasa 1a, która zaprezentowała piosenkę pt. „Flaga”. Wystąpiły też laureatki Konkursu Pieśni Patriotycznej. Akademia miała bardzo uroczysty i patriotyczny charakter.

                                                                           Elżbieta Josiewicz

     • Kolejne zadanie w Lidze Sprawiedliwości

     • Foto: Anna Turowska

      W obecnym roku szkolnym postanowiliśmy wziąć udział w II edycji konkursu orgaznizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod nazwą „Liga Sprawiedliwości”.   Co tydzień otrzymujemy (Iwona Baran, Marcel Chmielewski, Jakub Kowalczyk, Julia Szymulewska i Wojciech Szałkowski – klasa VII b) nowe zadanie. Do tej pory (podobnie jak w ubiegłym roku) rozsupływaliśmy zadania z zakresu prawa. Sposób realizacji zadań, jest bardzo dowolny można pisać wiersze, robić gazetki, pisać opowiadania i wiele, wiele innych.

      W tym tygodniu otrzymaliśmy zadanie z zakresu samorządu terytorialnego. Postanowiliśmy pójść do Urzędu Gminy i Urzędu Starostwa Powiatowego, aby zdobyć potrzebne nam informacje.

      Przeprowadziliśmy wywiad z sekretarzem Gminy Olecko, panem Sławomirem Hatalskim i panią sekretarz Starostwa Powiatowego, panią Sylwią Ostrowską. Spotkaliśmy się z ogromna serdecznością i otwartością. Okazało się, że przeprowadzenie wywiadu nie jest takie proste, początkowo stres odebrał nam głos, ale zarówno Pani i Pan Sekretarze wykazali się niesamowita cierpliwością i wyrozumiałością.

      Jesteśmy wdzięczni za szczegółowe i przystępne przekazanie informacji. Już wiemy czym jest samorząd terytorialny, dlaczego jest tak ważny w sprawnym funkcjonowaniu państwa oraz jak powołuje się starostę, czy można go odwołać i ile maksymalnie kadencji może on pełnić swoją funkcję.

      Anna Kaczor

     • Szkoła pamięta

     •   W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji Szkoła pamięta. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.
      Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej   https://liblink.pl/padofmtMXa

      Z wyrazami szacunku
      Anna Ostrowska
      Rzecznik Prasowy
      Ministerstwo Edukacji i Nauki

     • Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców

     • W dniu 4.11.2021r. na hali MOSiR w Olecku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców - Igrzyska Dzieci rocznik 2009 -2011.Dziewczętom bez walki przypadło I miejsce, gdyż do rywalizacji nie stawiły się reprezentacje z innych szkół i otrzymały awans do rejonu. Chłopcy natomiast swoje II miejsce musieli wywalczyć w zaciekłym pojedynku z SP1 i SP4. Nasi sportowcy zostawili na boisku swoje serca i pot, ale będą mieli co wspominać! Gratulujemy!

      Alina Kalinowska