• Majowe słońce świeci nad światem

     • 29 maja uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości związanej z ważnymi datami: 1 Maja- Święto pracy,  2 maja- Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja- rocznica uchwalenia Konstytucji 3Maja.
      Dzieci z klas 2a i 2b przygotowały inscenizację, w której przypomniały wydarzenia z roku 1791, czyli uchwalenie i zaprzysiężenie pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji ( w Polsce zwanej Konstytucją 3 Maja).
      Gościnnie wystąpiły przedszkolaki z grupy 0a, które zaśpiewały piosenkę o barwach ojczystych.
      Nasi uczniowie przybyli na uroczystość z wykonanymi przez siebie biało- czerwonymi chorągiewkami. 
      Po zakończeniu przedstawienia głos zabrała p. Dyrektor. Podziękowała wykonawcom i nauczycielom, którzy przygotowali akademię. 

      Elżbieta Josiewicz

     • Gala Sportu Szkolnego w Olsztynie

     • Podczas dzisiejszej Gali Sportu Szkolnego (27.04.2022r), która odbyła się w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie odebraliśmy z rąk Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie p. Krzysztofa Marka Nowackiego i Przewodniczącego W-MSZS p. Dariusza Marchlewskiego puchar za zajęcie VI miejsca w Systemie Współzawodnictwa Sportowego W-MSZS za rok 2021 w kategorii szkół miejskich.
      Brawo uczniowie ,  Brawo trenerzy -  p. Beata Kozłowska,  p. Alina Kalinowska

      https://www.facebook.com/SPdwojka

     • Konkurs BRD

     • Gratulacje dla chłopców ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M.Kopernika w Olecku za zajecie II miejsca w Finale Powiatowym Warminsko - Mazurskiego Turnieju Bezpieczństwa w Ruchu Drogowym. Szkołę reprezentowali: Wojciech Szałkowski, Marek Skrocki i Daniel Bomber wraz z opiekunem p. Janem Najechalskim.

      https://www.facebook.com/SPdwojka

     • Sadząc las – inwestujemy w naszą planetę !

     • W piątek 22 kwietnia 2022 roku uczniowie klas 5a, 5b oraz 6a pod opieką nauczycieli Beaty Kozłowskiej, Wiesława Bukpasia oraz Wojciecha Jeglińskiego odbyli pieszą wędrówkę do kompleksu leśnego nad Jeziorem Sedraneckim. Celem wyjścia był udział w akcji sadzenia lasu w ramach szkolnych obchodów Dnia Ziemi oraz poznanie walorów przyrodniczo-turystycznych najbliższej okolicy. Pracownicy Nadleśnictwa Olecko - pan Sławomir Sienkiewicz, leśniczy Leśnictwa Szczedranka, pan Radosław Poniatowski, podleśniczy oraz pani Klaudia Rajkowska, stażystka - w interesujący sposób opowiedzieli i nauczyli nas w praktyce na czym polega sadzenie lasu. Nasze działanie wspierała swą obecnością również pani dyrektor Iwona Narkiewicz-Bielska.  
      Pogoda dopisała, było wiosennie i słonecznie. Leśną aktywność zakończyliśmy wspólnym ogniskiem i pieczeniem kiełbasek. Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy się przyczynić do „produkcji” świeżego powietrza na naszej planecie. 
      Dzień Ziemi jest największą ogólnoświatową kampanią ekologiczną odbywającą się od 1970 roku, obecnie biorą w niej udział 192 państwa. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Zainwestuj w naszą planetę”. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

      Wojciech Jegliński

     • Dzień Ziemi

     • Obchody Dnia Ziemi pod hasłem : Zainwestuj w naszą planetę poprzedzone były licznymi wcześniejszymi działaniami. W piątek 22 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięły udział w różnego rodzaju aktywnościach  dotyczących ochrony Ziemi.
      Klasy 0b i 1a przygotowały przedstawienie pt. Powiedz wprost: „ekologicznie” i piękne dekoracje do inscenizacji. Pozostałe klasy reprezentowały cztery żywioły: 0a- powietrze, 1b- ziemię, 2a- wodę, 2b- ogień. 22 kwietnia wszystkie te klasy zaprezentowały w sali gimnastycznej.
      Dzieci z klas trzecich udały się do nadleśnictwa. Dowiedziały się, jak chronić rośliny i zwierzęta leśne, wzięły udział w grach i zabawach, zwiedziły salę edukacyjną.
      Uczniowie klas czwartych odwiedziły bibliotekę pedagogiczną , w której wzięły udział w zajęciach dotyczących zasobów wodnych.
      Klasy 5a, 5b i 6a przyczyniły się do powiększenia obszarów leśnych, sadząc świerki w Sedrankach.
      Młodzież z klasy 7a zwiedziła olecką oczyszczalnię ścieków. Poznali technologię oczyszczania nieczystości, mogli zajrzeć do ogromnych zbiorników. Klasa 7 b udała się do zakładu drzewnego „Prawda”, aby poznać technologię „zdrowego” ogrzewania miasta.
      Ósmoklasiści z przygotowanymi wcześniej transparentami z autorskimi hasłami ekologicznymi udali się do LO. Wspólnie z licealistami świętowali Dzień Ziemi podczas pikniku ekologiczno- przyrodniczego.

      Elżbieta Josiewicz

     • Szkolne spotkanie

     • W dniu 5 kwietnia 2022r. w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku odbyło się spotkanie społeczności szkolnej, podczas którego został zaprezentowany film pt. „Na ratunek Ziemi” przygotowany przez uczniów pod kierunkiem p. Reginy Rynkiewicz, p. Małgorzaty Żabickiej – Bojar i p. Wojciecha Jeglińskiego. Film ten został również zaprezentowany szerszej publiczności, mieszkańcom Olecka, w dniu 25 marca 2022r. podczas konferencji klimatycznej nt. „Wpływ globalnego ocieplenia na środowisko naturalne”.
      Podczas szkolnego spotkania uczniowie i nauczyciele otrzymali z rąk dyrektora szkoły upominki – ekologiczne notesy, przekazane przez Burmistrza Olecka p. Karola Sobczaka.
      Dzień 5 kwietnia 2022r. to również podsumowanie konkursu talentów, który odbył się 1 kwietnia 2022r. Wzięło w nim udział 27 odważnych uczestników, którzy zaprezentowali swoje umiejętności społeczności szkolnej. Wszyscy uczestnicy przyjęli z rąk dyrektora szkoły słodkie upominki, a wyróżnione osoby ekologiczne szkicowniki z zestawem kredek oraz vouchery do księgarni Hermiona w Olecku i pizzerii Dwanaście Puzzli w Olecku. Sponsorem voucherów była Rada Rodziców szkoły. Za ten piękny gest w imieniu dzieci serdecznie dziękujemy.

      Iwona Narkiewicz – Bielska

     • XXV Wokalna Gratka

     • Emilia Sosnowska

      "Meluzyna, czyli historia podwójnej miłości"

      Maria Osochocka-Karolak

      "Warcaby"

      Zuzanna Łopacz

      "Wszystkie dzieci nasze są"

      Przesłuchaj występy i wybierz, najlepszego wykonawcę, który otrzyma „NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI” – zostaw „lajka” lub „serdeuszko” pod wybranym występem. Głosowanie potrwa do 27 kwietnia do godz. 12.00.

     • Dzień Otwarty ZSLiZ w Olecku

     • Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku zorganizował w dniu 27 kwietnia 2022 roku Dzień Otwarty Szkoły. Uczniowie klas  8 a, 8 b i 8c otrzymali odpowiedzi na pytania dotyczące m.in. rekrutacji, profili klas, zajęć pozalekcyjnych, organizacji pracy szkoły. Młodzież miała także okazję  zapoznać się z ofertą edukacyjną placówki, bazą szkolną, wziąć udział w warsztatach tematycznych oraz poznać koleżanki i kolegów. Powyżej relacja z przebiegu Dnia Otwartego.

      Wiesław Bukpaś

     • Tomek Sawyer w klasie 6 a

     • Uczniowie klasy 6 a omawiali przed świętami lekturę, która weszła już dawno do kanonu książek dla młodzieży. Praca nad poznaniem bohatera Marka Twaina zaowocowała wywiadami przeprowadzonymi z Tomkiem. Wcześniej uczniowie zbierali informacje, przygotowali pytania, zaplanowali odpowiedzi. Tworzyli również reportaże do „St. Petersburg News” z przebiegu procesu sądowego. Dużym wyzwaniem były także odpowiedzi na trudne pytania ( Skąd wzięły się rozterki i problemy Tomka? Jak ich unikać? Czym kierować się w życiu?) podczas zajęć skupiających się wokół analizy przeżyć wewnętrznych bohatera. 

          Lektury – nawet te szkolne – można polubić!  

      Katarzyna Werstak

     • Turniej czytelniczy "Lekturomaniaczek"

     • W dniach 21-25.03.2022r. uczniowie klas 1-3 wzięli udział w turnieju czytelniczym "Lekturomaniaczek". Dzieci z dużym zaangażowaniem realizowały różnorodne działania: redagowały wypowiedzi pisemne, tworzyły prace plastyczne (plakaty, lapbooki), rozwiązywały zagadki, wcielały się w ulubionych bohaterów literackich. Celem wszystkich działań było utrwalenie znajomości omówionych lektur i dobra zabawa. Efekty pracy uczniów (a było ich wiele) zaprezentowane zostały na wystawie.

     • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

     • Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup książek będących nowościami wydawniczymi i niebędącymi podręcznikami, zakup nowych elementów wyposażenia do biblioteki szkolnej i realizację działań promujących czytelnictwo  w wysokości 12000zł z „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025” oraz 3000zł z Organu Prowadzącego szkołę – Gminę Olecko.

      Iwona Narkiewicz - Bielska

     • Kierunki kształcenia ZSLiZ w Olecku

     • Szanowni Państwo, Dyrektorzy Szkół, Doradcy Zawodowi, Nauczyciele!


      Uczniowie klas 8 stoją przed niełatwym wyborem podejmowania decyzji o swojej przyszłości. W tym trudnym okresie, niezmiernie cenne jest wskazaniemłodzieży potencjalnych możliwości ich dalszego rozwoju. Dlatego też,chciałabym zapoznać Państwa z ofertą kierunków kształcenia Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Olecku, jednocześnie zachęcając do rozpowszechniania tych informacji wśród młodzieży. Proponowane przez nas kierunki kształcenia zawodowego są atrakcyjne i poszukiwane na rynku pracy. Jesteśmy otwarci na potrzeby uczniów. Nasza szkoła zapewnia optymalne warunki do wielostronnego rozwoju osobowości uczniów, aby mogli rozwijać swoje zainteresowania i talenty w różnych dziedzinach wiedzy i ich umiejętności. Dbamy o to, by młodzież wychodząca ze szkoły wyprzedzała o krok swoich rówieśników i znalazła swoje miejsce na współczesnym, bardzo wymagającym rynku pracy. W murach naszej szkoły Wasi absolwenci mogą zdobyć nie tylko atrakcyjnyzawód, ale też wsparcie, bezpieczeństwo oraz to, co jest niezbędne do wszechstronnego rozwoju młodego człowieka.

      Z wyrazami szacunku
      Dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych
      w Olecku
      Urszula Nartowicz

     • Brązowy medal Alana Łapińskiego

     • Foto: Archiwum KS Granit Olecko

      Kadra Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Piłce Ręcznej, w której gra Alan Łapiński z klasy VIII A,  zajęła 3. miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży 2022 w kategorii młodzik. 
      W dniach 29 marca - 2 kwietnia kadra województwa warmińsko-mazurskiego brała udział w XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce ręcznej mężczyzn Podlasie 2022 w Dąbrowie Białostockiej. W meczu o brązowy medal kadra województwa warmińsko-mazurskiego walczyła z kadrą województwa łódzkiego. Mecz zakończył się wygraną zespołu warmińsko-mazurskiego 34:32.
      Ostatecznie nasi kadrowicze zajęli III miejsce w XXVIII Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w piłce ręcznej mężczyzn.

      Głos Olecka

     • Konkurs "Mam Talent"

     • 1 kwietnia, w naszej szkole odbył się kolejny „Dzień samorządności”. Prima aprilis z samego rana uprowadził uczniowskie plecaki i nasza społeczność szkolna musiała przynieść wszystkie przybory szkolne w czym popadło. Pomysłowość okazała się mocną stroną naszych uczniów. 
      Najważniejszym punktem tego dnia był konkurs „Mam Talent”. Swoimi umiejętno- ściami pochwaliła się ogromna grupa młodzieży szkolnej, co przełożyło się na 24 występy. Jury w składzie Weronika Weisbrod, Maja Muster, Patrycja Laszkowska (członkowie zarządu SU) wicedyrektor szkoły pani Regina Joanna Rynkiewicz, pani Joanna Walicka, pani Anna Kaczor nagrodziło następujące osoby: 
      1 miejsce Filip Rutkowski z klasy 5 a - gra na ksylofonie
      2 miejsce dziewczęta z klasy 1 a (Zuzia Łopacz , Amelia Piszczek, Blanka Gałkowska ,Ala  Rutkowska, Nadia Bouaddi, Wiktoria  Czupuryn, Zuzia Niewulis, Lena Masalska) – układ taneczny
      3 miejsce ex aequo gra na klarnecie:  Hania Wasilewska z klasy 2 b i Zbigniew Popko  z klasy 5 a.
      oraz wyróżniło 4 występy:
      1.Zuzanna Kołodzińska z klasy 1 b – recytacja wiersza „Abecadło”
      2.Fabian Pajewski z klasy 3 b – beat box
      3.Alicja Jeżewska, Alicja Hatalska, Sara Bouaddi z klasy 3 b – układ taneczny
      4.Mateusz Gaworski z klasy 5 b – sztuki walki
                                                                                             Gratulujemy !


      Anna Kaczor