• Międzynarodowy Dzień Teatru

          • Święto uchwalone w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach. Dzień obchodów ustalono na 27 marca, w rocznicę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. W naszej szkole zaakcentowaliśmy święto teatrzykiem 🎭 kamishibai. 

            Katarzyna Kozłowska

            Żródło:https://www.facebook.com/SPdwojka 

          • Wolontariusze w działaniu

          • W dniach 24-25 marca 2023 roku w oleckich sklepach odbyła się Wielkanocna Zbiórka Żywności zorganizowana przez Federację Polskich Banków Żywności. Akcję w oleckich sklepach koordynowało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” z Olecka.
            Zebrano 763 kg artykułów spożywczych, które przed świętami trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców Olecka. W akcji charytatywnej nie zabrakło również wolontariuszy naszej szkoły, a byli nimi:
            Sara Bouaddi 4a, Alicja Jeżewska 4a, Kornelia Nehring 4a, Julia Szerel 4a, Julia Woroniecka 4a, Helena Hołownia 4b, Lena Zarzycka 4b, Alicja Hatalska 4b, Zuzanna Daniłowicz 4b, Gabriela Chmielewska 4b, Hanna Głuchowska 4b, Hanna Jeglińska 4b, Fabian Borowski 4b, Filip Kotyński 4b, Aleksandra Wojciechowska 5a, Maria Osochocka-Karolak 5a, Antonina Kowalewska 5a, Ewelina Sitkowska  5a, Agata Antonowicz 6a, Dominik Stankiewicz 6a, Daniel Pardo 6a, Dorian Żukowski 6a, Jakub Karwel 6a, Nadia Gałgowska 6b, Natalia Malinowska 6b, Nikola Jurewicz 7a, Nadia Dąbrowska 7a, Blanka Dubrowna 7a, Aleksandra Majewska 7a, Marharyta Nykonhuk 7a, Julia Szymulewska 8b, Sandra Syperowicz 8b, Bartek Jeruć 8b, Amelia Cybulska 8b, Marek Skrocki 8b, Marcel Chmielewski 8b, Jakub Kowalczyk 8b

             
            Wojciech Bojar, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, składa serdeczne podziękowania wolontariuszom  

            i nauczycielom zaangażowanym w akcję.


            Małgorzata Żabicka-Bojar, Wojciech Jegliński

          • SP 2 DeLux - czyli wspomnienia z PRL-u (1944 -1989)

          • 23 marca gościliśmy w naszych szkolnych progach panią Martę Rózio i pana Jacka Rutkowskiego, pracowników Warmińsko - Mazurskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie filia Ełk, którzy przybliżyli nam życie codzienne w PRL. Spotkanie odbyło się w związku ze zorganizowaniem w naszej szkole wystawy „SP 2 De Lux, czyli wspomnienia z PRL-u”. Udało się nam zaaranżować pokoik, pełen wspomnień z tego okresu. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją pana Jacka Rutkowskiego, na temat życia codziennego w PRL. Prelegent zaprezentował życie oficjalne, zgodne z przewodnią rolą PZPR-u i prawdziwe życie zwykłych obywateli, którzy musieli radzić sobie z komunistycznym totalitaryzmem. Następnie udaliśmy się na wystawę, gdzie na przykładach nasi goście opowiadali  o realiach życia w PRL-u. 

            Anna Kaczor

          • Czytamy Tolkiena w bibliotece

          • Idea Dnia Czytania Tolkiena pojawiła się w najważniejszym towarzystwie jego fanów – brytyjskim „The Tolkien Society” w 2003r. Święto łączy miłośników fantastyki na całym świecie. Data nie jest przypadkowa. To właśnie 25 marca przypada rocznica Upadku Saurona  oraz wyzwolenia Śródziemia od jego panowania. W tym dniu organizowane są na całym świecie spotkania dla fanów i wydarzenia kulturalne. W naszej bibliotece w piątek odbyło się głośne czytanie Hobbita.


            Katarzyna Kozłowska

          • Aktywni Błękitni świętują nadejście Wiosny i Światowy Dzień Wody

          • 21 i 22 marca 2023 roku były niezwykłą okazją do powitania Pani Wiosny oraz świętowania Światowego Dnia Wody przez najmłodszych uczniów naszej szkoły. Oba wydarzenia odbyły się w ramach realizacji programu edukacyjnego „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. W tym celu oddziały przedszkolne udały się na pieszą wędrówkę nad rzekę Legę. Zatapiając kostki lodu w jej nurcie pożegnały zimę i maszerując brzegiem Jeziora Oleckie Wielkie spotkały Panią Wiosnę. Była wspólna zabawa, piosenka i radość nadejścia wiosennej pory roku.Z kolei uczniowie oddziału 1a wyruszyli na wiosenne obserwacje środowiska przyrodniczego jeziora i jego brzegów. Śladami przebudzenia się nowej pory roku do życia był radosny śpiew ptactwa wodnego i liczne pąki na krzewach oraz drzewach. Grupa 1b poznawała na zajęciach bogactwo fauny i flory wód powierzchniowych Polski. Natomiast uczniowie oddziału 2a rozmawiali z policjantami m.in. o prawidłowym zachowaniu i bezpiecznych zabawach nad wodą. 
            Podsumowując lekcję o roli wody w życiu człowieka uczniowie oddziału 2b zaśpiewali piosenkę „Żywa woda”. Grupa 3a dyskutowała o sposobach oszczędzania wody w życiu codziennym. Oddziały 3b i 4a uczestniczyły w szkoleniu nt. bezpieczeństwa nad wodą i pokazie ratownictwa wodnego Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Olecku. Dodatkowo klasa 3b zapoznała się z fragmentem zagospodarowania wzdłuż rzeki Legi w sąsiedztwie targowicy miejskiej. Uczniowie przebywający w świetlicy omawiali świat życia wód oceanów i Morza Bałtyckiego oraz konieczności ich ochrony. Na podstawie zdobytych informacji o wodzie uczniowie wykonywali prace plastyczne, które ozdobiły sale lekcyjne. Pamiętamy, że bez wody nie ma nas.


            Wojciech Jegliński

          • Konkurs plastyczny pn. "Podwodne życie, jak dbać o wody polskich rzek i jezior"

          • Konkurs plastyczny pn. "Podwodne życie, jak dbać o wody polskich rzek i jezior".

            Nasze dwie uczennice zajęły czołowe miejsca:

             I miejsce Arina Khasanova –   klasa VII a 
             II miejsce Wiktoria Chomicz – klasa VIII a  

             

            Realizujemy IV edycję programu edukacyjnego #AktywniBłękitni Szkoła Przyjazna Wodzie:

            - prowadzimy zajęcia edukacyjne  o tematyce ekologii,
            - bierzemy udział w konkursach.

            Jednym z nich jest konkurs plastyczny pn. "Podwodne życie, jak dbać o wody polskich rzek i jezior" organizowany w ramach obchodów Światowego Dnia Wody (22 marca) przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

            Dziewczętom i ich opiekunom p. Bogumile Bajbak i p. Wojeciechowi Jeglińskiemu serdecznie

            GRATULUJEMY !!!

            Źródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • Konkurs plastyczny „Zielona Energia"

          • Regulamin  >>>  Załączniki  >>> Zgoda na przetwarzanie danych >>>


            Zapraszamy szkoły podstawowe i ponadpodstawowe do wzięcia udziału w konkursie plastycznym z okazji Dnia Ziemi "Zielona Energia"!
            Chcemy zachęcić uczniów do tworzenia dzieł sztuki, które przedstawią zalety energii odnawialnej i jej wpływ na środowisko.Prace wraz podpisanymi dokumentami (formularz zgłoszeniowy, regulamin, klauzula informacyjna, zgoda na przetwarzanie danych osobowych) należy złożyć w sekretariacie ROK MG (Plac Wolności 22) w godz. 8.00-15.00 do 14 kwietnia
            17 kwietnia prace zostaną udostępnione na profilu facebookowym Fotowoltaika System. Praca z największą liczbą polubień otrzyma Nagrodę Internautów. Głosowanie trwać będzie do 21 kwietnia do godz. 14.00.
            Ogłoszenie wyników nastąpi 21 kwietnia 2023 r. na stronie internetowej Fotowoltaika System, Starostwa Powiatowego w Olecku, Urząd Miejski w Olecku, Regionalny Ośrodek Kultury “Mazury Garbate” w Olecku.
            Rozdanie nagród odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00 w Teatrze AGT – OD NOWA
            Regulamin konkursu w załączniku na stronie internetowej Fotowoltaika System, Starostwa Powiatowego w Olecku, Urząd Miejski w Olecku, Regionalny Ośrodek Kultury “Mazury Garbate” w Olecku.
            Udział w konkursie oznacza akceptację regulaminu.

            Dodatkowo już dziś zapraszamy na galę wręczenia Nagród, która odbędzie się 22 kwietnia 2023 r. w Teatrze AGT – OD NOWA.
            W programie:
            17.00 - wystawa prac konkursowych
            17.30 - rozdanie nagród
            17.45 - koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Olecku
            18.15 - licytacja zwycięskich prac konkursowych z której dochód będzie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Małgorzaty Nikielec i jej syna Wiktora.

            Julia Łapucka
            Młodszy Referent w Wydziale Edukacji

          • Konkurs „Pokaz mody ekologicznej – Coś fajnego ze śmiecia mego”

          • 22.03.2023 w oddziałach przedszkolnych odbył się konkurs „Pokaz mody ekologicznej – Coś fajnego ze śmiecia mego”. Dzieci prezentowały stroje wykonane przy pomocy rodziców z różnorodnych materiałów przeznaczonych do recyklingu np. kartony, worki, gazety, butelki plastikowe, folia spożywcza itp. Małe modelki i modele prezentowały na przedszkolnym wybiegu swoje "ekokreacje".
            Na pokazie można było zobaczyć m.in. strój Pani Wiosny, wieczorowo-wizytowy, codzienny, strój robota, rycerza itp. Ciekawym dodatkiem było nakrycie głowy, biżuteria z surowców wtórnych. Za występ w pokazie mody ekologicznej i zaprezentowanie swojego stroju dzieci otrzymały nagrody. To była świetna zabawa. Gratulujemy pomysłowości i oryginalności projektantom mody.  

                                                                                                        Anna Bagińska

          • Wiosna, ach to TY....

          • W pierwszym dniu wiosny pożegnaliśmy zimę zatapiając kostki lodu w rzece. Powitaliśmy  wiosnę nad jeziorem, było wielkie zaskoczenie, były piosenki o wiośnie, rozmowy, dekorowanie sukni Pani Wiosny i sesja zdjęciowa. Na pytanie rodziców: Jak było na wycieczce? Dzieci odpowiadały -"Superancko, spotkaliśmy prawdziwą Panią Wiosnę".

            Źródło: https://www.facebook.com/SPdwojka

          • "Góra Grosza"

          • Nasza społeczność wzięła udział w akcji „Góra grosza”. Zebraliśmy 14 kilogramów monet 1, 2 i 5 groszowych, według przelicznika załączonego przez Towarzystwo Nasz Dom jest to 105 zł. Najbardziej hojne okazały się klasy IV a i V a, ale dziękujemy wszystkim uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie  w tym działaniu. Dzięki finansowemu wsparciu istnieje możliwość: ufundowania wielu dzieciom programów stypendialnych, wsparcia psychologicznego, pomocy w codziennej nauce, rozwijaniu pasji i talentów, rehabilitacji  i usamodzielnienia.

            Anna Kaczor

          • Wybierz zawód z przyszłością - ZST w Olecku to wiele możliwości

          • 23 marca 2023 r.  gościliśmy pana Karola Srockiego i uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Olecku. Nasi goście przygotowali  bogaty program prezentujący ofertę edukacyjną szkoły. Ósmoklasiści zostali zapoznani z bazą ZST w Olecku ,  kierunkami kształcenia w szkołach branżowych a także z osiągnięciami młodzieży podczas realizacji projektów unijnych. Starsi koledzy zajęli się  praktyczną obsługą minirobota i prezentacją efektu  wydruków na drukarce 3 d. Dziewczeta opowiedziały, jak przebiega ksztacenie w zawodzie fryzjer. Uczniowie klas ósmych usłyszeli ciekawostki informatyczno-programistyczne z dziedziny informatyki, mechaniki i robotyki a także mieli możliwość zadawania pytań.

            Serdecznie dziękujemy Panu Karolowi Skrockiemu i uczniom ZST w Olecku  za pasjonującą promocję szkoły, za przekazaną nam wiedzę na temat rekrutacji oraz materiały promocyjne.

            Wiesław Bukpaś wraz z ósmoklasistami

          • Oferta edukacyjna LO im. Jana Kochanowskiego w Olecku

          • Oferta Edukacyjna LO plik PDF  >>>

            Już za dwa miesiące uczniowie klas ósmych podejmą jedną z ważniejszych decyzji w swoim życiu. Będą decydować o wyborze szkoły średniej i dalszej ścieżce edukacyjno-zawodowej. Na zajęciach z doradztwa zawodowego poznawali siebie, swoje zainteresowania, możliwości, predyspozycje, talenty a także kierunki rozwoju współczesnego szkolnictwa i Rynku Pracy. Dnia  16 marca  2023 roku mieli przyjemność gościć przedstawicieli Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Olecku w osobie pana Zbigniewa Stefanowskiego – nauczyciela geografii  i Kariny - uczennicy klasy drugiej. Podczas spotkania ósmoklasiści mogli zapoznać się z bogatą ofertą edukacyjną, zdobyć informacje na temat profili kształcenia oraz poznać perspektywy kontynuowania nauki na studiach. Serdecznie dziękujemy naszym gościom za przekazane informacje.
            Wyżej wyienione działania  miały na celu pomóc naszym uczniom w  podjęciu właściwej decyzji o wyborze przyszłej szkoły a szczególnie tym, którzy chcą mądrze planować i realizować „ścieżkę własnej kariery”.

            Wiesław Bukpaś wraz z ósmoklasistami

          • ZSLiZ w Olecku - oferta edukacyjna szkoły

          • ZSLiZ_2023-2024.pptx

            Na każdym etapie życia podejmujemy trudne decyzje. Jedną z nich jest wybór szkoły średniej, w której chcemy kontynuować dalszą naukę. W związku z tym,  w naszej szkole odbyła  się prezentacja  oferty edukacyjnej Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych. Miło nam było gościć panią Ewę Urbanowicz - psycholog i trójkę uczniów. Młodzież zaprezentowała w ciekawy i atrakcyjny sposób atuty uczenia się w swojej szkole. Była mowa o kierunkach kształcenia a także możliwościach dalszego zdobywania wiedzy na studiach. Miłym akcentem spotkania było obdarowanie ósmoklasistów pysznymi faworkami i dokumentami aplikacyjnymi. Dziękujemy serdecznie pani Ewie i uczniom ZSLiZ za przekazane nam informacje o szkole i rekrutacji.

            Wiesław Bukpaś wraz z ósmoklasistami

          • Program Stypendialny Horyzonty - szansa dla ósmoklasistów

          • Informacja dla uczniów plik PDF  >>>  Informacja dla prasy >>>

            Przypominamy, że do 31 marca trwa rekrutacja do Programu Stypendialnego Horyzonty - Edukacyjnej Fundacji im. prof. Romana Czerneckiego (Fundacji FC), realizowanego w partnerstwie z Fundacją Rodziny Staraków.

            Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej Fundacji EFC: https://efc.edu.pl/programy/horyzonty, na Instagramie i TikToku: @stypendium_horyzonty.

            W województwie warmińsko-mazurskim współpracujemy z II Liceum Ogólnokształcące im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Olsztynie. Stypendium przyznawane jest na cały okres nauki w szkole średniej i obejmuje. 
            ● Pokrywamy pełne koszty zamieszkania w bursie, wyżywienia i biletów komunikacji miejskiej oraz częściowo szkolnych wycieczek.  
            ● Organizujemy i finansujemy wakacje i ferie, podczas których uczymy się żeglować, pływać na desce, jeździć na nartach czy snowboardzie. 
            ● Wiemy, że znajomość języków obcych jest ważna, dlatego finansujemy naukę w szkole językowej i egzaminy na certyfikaty. 
            ● Podchodzimy do stypendystów indywidualnie i wspieramy ich w rozwijaniu zainteresowań i pasji. Zapraszamy też do udziału w ciekawych warsztatach i projektach społecznych.
            ● Nad stypendystami czuwa zespół Fundacji EFC oraz wykwalifikowani koordynatorzy pracujący w miastach, w których uczy się młodzież. W trudnych sytuacjach stypendyści nigdy nie są sami, mogą też liczyć na wsparcie naszych psychologów. 
            Zapraszamy uczniów klas 8 szkół podstawowych, którzy:
            • mieszkają w miejscowościach do 30 tysięcy mieszkańców, 
            • miesięczny dochód w rodzinie nie przekracza 1700 złotych netto na osobę. 
            • dostaną się do jednej ze szkół partnerskich Fundacji EFC. 

            Zachęcam do kontaktu, odpowiem na wszystkie Państwa pytania dotyczące programu.


            Iwona Konopka 
            ikonopka@efc.edu.pl, 
            tel. 606 770 362
            Koordynatorka regionalna

             

            "Horyzonty przede wszystkim dały mi pewność siebie. Pewność w tym, że jeśli coś sobie wymarzę, to mogę to zrobić, ale równocześnie dały mi świadomość, że niekoniecznie dokonam tego tą drogą, którą sobie na początku wybrałam. Dały mi świadomość, że elastyczność jest dobra, zmiany są ważne i potrzebne, i dzięki nim ludzie mogą się rozwijać."


            Dominika, stypendystka Horyzontów
             

          • Rekrutacja do Programu Stypendialno-Rozwojowego "Klasa" dla kandydatów do liceów na rok szkolny 2023/2024

          • „Klasa” to autorski program stypendialno-rozwojowy Fundacji BNP Paribas dla aspirujących absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować naukę w dobrych liceach w większych miastach. Program istnieje od 2003 roku, a Bank BNP Paribas przekazał na jego funkcjonowanie już 26,7 milionów złotych.
            Trwa rekrutacja do programu stypendialno-rozwojowego Klasa objętego patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki, który umożliwia kontynuację nauki w dobrych liceach w dużych miastach przy wsparciu Fundacji BNP Paribas. Stypendium zapewnia pełne wsparcie finansowe w trakcie 4 lat nauki w liceum, m. in. internat, wyżywienie, kieszonkowe oraz stypendium finansowe na I rok studiów. Aby zostać stypendystą/stypendystką Klasy , wystarczy wypełnić internetowo formularz zgłoszeniowy oraz przejść proces rekrutacyjny do 1 z 6 liceów partnerskich programu: w Warszawie, Wrocławiu, Szczecinie, Gdyni lub Białymstoku.

            Rekrutacja do programu na rok szkolny 2023/2024 potrwa do 16 kwietnia 2023 r. 
            Więcej informacji wraz formularzem zgłoszeniowym znajduje się na stronie internetowej:

            https://www.bnpparibas.pl/fundacja/nasze-inicjatywy/program-stypendialny-klasa

            Rekrutacja  >>> Formularz >>>  Ulotka PDF  >>>

            Dodatkowe pytania można kierować pod adres:
            klasa@bnpparibas.pl
            oraz pod nr telefonów: +48  22 56 21 902,  +48 795 993 680

             

          • Spotkanie z Policjantami

          • 21 marca uczniowie klasy 2a uczestniczyli w spotkaniu z policjantami. Przedstawiciele Komendy w Olecku przeprowadzili pogadankę na temat bezpieczeństwa dzieci w różnych sytuacjach, m.in: o prawidłowym zachowaniu się na przejściach dla pieszych, bezpiecznej jeździe rowerem i hulajnogą oraz zabawy nad wodą. Dzieci poznawały zasady bezpiecznego poruszania się po chodniku, ścieżce rowerowej i prawidłowego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Omówiły z policjantami zagrożenia, które wynikają z jazdy na rowerze lub hulajnodze bez kasku.  Zapamiętały bardzo ważną informację, że dzieci mogą poruszać się rowerem lub hulajnogą ulicą tylko mając kartę rowerową. Tę zdobyć można dopiero po ukończeniu 10 lat. Młodsze dzieci mogą jeździć rowerem tylko pod opieką dorosłych. Poruszane tematy cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów, o czym świadczyły liczne pytania kierowane do policjantów.
            Rozmów o bezpieczeństwie nigdy dosyć! Dziękujemy za ważne spotkanie.


            Ewa Kosińska

          • 21 marca - Dzień Kolorowej Skarpetki

          • "21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Osób z zespołem Downa, którego celem jest uświadomienie, że osoby z zespołem Downa mają takie same potrzeby jak osoby pełnosprawne. Oczekują szacunku, tolerancji i akceptacji.Każdy z nas również może w prosty sposób przyłączyć się do akcji promującej. 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia Wiosny! Wystarczą do tego... kolorowe skarpetki. Zachęcamy, aby 21 marca we wtorek każdy uczeń założył Kolorowe Skarpetki na znak solidarności z osobami z zespołem Downa.

            "Poprzez założenie różnokolorowych skarpetek dajemy wyraz tolerancji i solidarności z osobami z zespołem Downa i ich rodzicami." 

            Karolina Ferenc

             

            Więcej - źródło:  https://www.mjakmama24.pl/…/dzis-21-marca-zaloz-kolorowe-skarpetki

          • XVI edycja Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego - Trzymaj formę!

          • Szkoła bierze udział w XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Trzymaj Formę!, którego głównym celem jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej i ich rodzin poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.
            W tym roku szkolnym Program skierowany jest do uczniów klas V - VIII, a zadanie polega na zrealizowaniu projektu. Materiał i propozycje projektów są dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej : www.trzymajforme.pl 

            Agnieszka Kowalewska

             

            Materiały są dostępne do pobrania w formie PDF poniżej:
            Poradnik dla nauczycieli  >>> Scenariusze zajęć >>> Ulotka dla rodziców >>>  Broszura dla uczniów >>>

             

            Więcej:
            https://psseelblag.nowybip.pl/trzymaj-forme
            https://pssemyslenice.wsse.krakow.pl/index.php/obszary-dzialan/promocja-zdrowia/70-3maj-forme

          • Uczestniczymy w Akcji społeczno-edukacyjnej "Konwalia"

          • Akcja "Konwalia"  >>>     Regulamin konkursu na Logo Akcji >>>

            Rok 2023 został ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę jego urodzin. Włączając się w obchody tego wyjątkowego jubileuszu, zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego do udziału w Akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”. 
            Inspiracją do zorganizowania akcji o takiej właśnie nazwie stał się XVI-wieczny wizerunek Mikołaja Kopernika z konwalią w dłoni, umieszczony w katedrze w Strasburgu jako ozdoba zegara astronomicznego. Autorem portretu jest szwajcarski malarz i ilustrator - Tobias Stimmer. Współpracujący z nim przy odnowieniu zegara matematyk Conrad Dasypodius, wyrażając swój ogromny szacunek wobec Mikołaja Kopernika, napisał: „Portret na najniższym poziomie wieżyczki przedstawia wspaniałego uczonego, matematyka Mikołaja Kopernika (….)”. 
            Konwalia od średniowiecza aż po następne lata utożsamiana była z wiedzą przyrodniczą 
            i sztuką medyczną, często pojawiała się na portretach osób związanych z powyższymi dziedzinami nauki. Konwalię w dłoniach Mikołaja Kopernika na portrecie autorstwa Stimmera, można odczytać zatem jako ponadczasowy symbol wszechstronnych zainteresowań i zdolności naszego Wielkiego Rodaka. Jego osoba silnie związana jest z Warmią, ponieważ na jej terenie sprawował m. in. funkcje kanonika, administratora dóbr, lekarza, prawnika i rozwijał swoje pasje związane z astronomią. Mamy nadzieję, że Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia” upowszechni dokonania Mikołaja Kopernika oraz zainspiruje do zainteresowania postacią naszego Wybitnego Rodaka.

            I.    Cel akcji
            - aktywne włączenie się szkół podstawowych województwa warmińsko-mazurskiego w obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika,
            - popularyzowanie wśród środowiska szkolnego i lokalnego postaci oraz zasług Mikołaja Kopernika,
            - zachęcenie uczniów do inspirowania się Mikołajem Kopernikiem - postacią niezwykle nowoczesną jak na owe czasy i niezwykle interdyscyplinarną.

            II.    Działania w ramach Akcji społeczno-edukacyjnej „Konwalia”:
            1.    Konkurs na logo akcji
            Szczegóły związane z udziałem i przebiegiem konkursu znajdują się w regulaminie (rozdział IV).
            2.    Kampania popularyzująca w środowisku szkolnym i lokalnym postać oraz zasługi Mikołaja Kopernika
            Kampanię należy przeprowadzić na przełomie kwietnia i maja, tj. po zakończeniu I etapu konkursu na logo akcji, w taki sposób, aby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców.   W ramach kampanii należy przeprowadzić dowolne działanie lub działania zaplanowane w szkole albo środowisku lokalnym z wykorzystaniem powielonego loga akcji, wykonanego przez laureatów I etapu konkursu.
            3.    Nasadzenie konwalii i instalacja tablicy pamiątkowej
            Wyrażenie uznania dla postaci Mikołaja Kopernika poprzez nasadzenie w przestrzeni lokalnej konwalii oraz upamiętnienie akcji pamiątkową tablicą zawierającą następujące informacje: okoliczność nasadzenia – 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika; nazwę akcji – Akcja społeczno-edukacyjna „Konwalia” organizowana przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty; nazwę szkoły dokonującej nasadzenia oraz jego datę. Na tablicy można umieścić logo akcji, wykonane przez laureatów I etapu konkursu. 
            Zachęcamy do umieszczenia kopii ww. tablicy w budynku lub na stronie internetowej szkoły na pamiątkę udziału w akcji, a tym samym w obchodach 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.
            4.    Podsumowanie Akcji

            Załączniki do konkursu:

            zalacznik-nr-1.docx

            zalacznik-nr-2.docx

            zalacznik-nr-3.docx

            Admin