• Świąteczna Zbiórka Żywności

     • W dniach 26.11.–27.11.2019 roku 30 wolontariuszy naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzaty Żabickiej-Bojar i wsparciu p. Wojciecha Jeglińskiego aktywnie uczestniczyło w Świątecznej Zbiórce Żywności zorganizowanej przez Federację Polskich Banków Żywności. Akcję w oleckich sklepach koordynowało Stowarzyszenie „Otwarte Drzwi” z Olecka. Zebrano 928 kg produktów spożywczych, które trafią do najbardziej potrzebujących mieszkańców miasta.

      Wojciech Bojar, prezes Stowarzyszenia „Otwarte Drzwi”, składa serdeczne podziękowania wolontariuszom i nauczycielom zaangażowanym w akcję.

      Wojciech Jegliński

     • Współczesna Rosja. Kultura i krajobrazy

     • W sobotnie popołudnie 26 listopada uczennice klasy ósmej Hanna Chodnicka i Karolina Gabruś wraz z nauczycielami Małgorzatą Żabicką-Bojar i Wojciechem Jeglińskim, wzięli udział w seminarium „Współczesna Rosja. Kultura i krajobrazy”. Spotkanie odbyło się w ramach I Polsko-Rosyjskiego Festiwalu „Czar Północy” zorganizowanego przez Burmistrza Olecka i Regionalny Ośrodek Kultury „Mazury Garbate” w Olecku. Prowadzącymi byli olecki podróżnik p. Andrzej Malinowski, który kilka lat pracował na dalekiej Syberii jako nauczyciel języka polskiego oraz p. Maria Iwanowa, honorowy prezes Domu Polskiego „Nadzieja” w Ułan Ude w Buriacji  w Rosji. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawych opowieści o walorach środowiska przyrodniczo-geograficznego Rosji. Poznaliśmy rosyjskie tradycje, obyczaje oraz najwybitniejszych przedstawicieli literatury, teatru, muzyki i kina rosyjskiego. Uświadomiliśmy sobie, jak skomplikowane były losy naszych rodaków w największym państwie świata. Spotkanie było wzbogacone pokazem zdjęć, wystawą pamiątek oraz degustacją rosyjskiego kawioru i kwasu chlebowego. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie i miły prezent w postaci rosyjskiego cukierka.

      Warto poznawać świat.

       

      Wojciech Jegliński

     • IV Tydzień w Lidze Sprawiedliwości

     • Tym razem przyjrzeliśmy się z bliska pracy sędziego. Musieliśmy odpowiedzieć na szereg pytań z nią związanych , przygotować przykładowe wezwanie dla świadka oraz narysować komiks dotyczący jednego dnia pracy sędzi Temidzkiej.

      Dostaliśmy również zaproszenie do Sądu Rejonowego i postanowiliśmy skorzystać   z takiej okazji. Naszym przewodnikiem był sędzia pan Adam Kowalczyk. Dzięki jego uprzejmości zwiedziliśmy większość pomieszczeń sądu, a nawet te, które dostępne są tylko dla pracowników. Widzieliśmy dwie sale rozpraw, miejsce oczekiwania nieletnich na proces, archiwum, w którym przechowywane są akta dotyczące tysiąca spraw i wiele innych pomieszczeń. Sprawdziliśmy także, jak wygląda cela od wewnątrz, a jeden z nas odważył się    nawet założyć kajdanki.

      Wymęczyliśmy naszego przewodnika wieloma pytaniami, zdobyliśmy informacje potrzebne do wykonania powyższych zadań, a pan Wiesław Bukpaś uwiecznił to na filmie   i kilku zdjęciach.

      Anna Kaczor

     • Z wizytą w Centrum Nauki Kopernik

     • 25 listopada uczniowie klas 5a, 5b wyjechali w podróż do Warszawy. W programie była wizyta w Centrum Nauki Kopernik, spacer wzdłuż Wisły i podziwianie widoków z dachu Biblioteki Narodowej. Niestety, o tej porze roku było to niemożliwe.

      Pobyt w ogromnej hali pełnej ciekawych eksponatów wywołał ogromny zachwyt u wszystkich uczestników. Każdy osobiście mógł zobaczyć, dotknąć i przekonać się „na własnej skórze” jak działa dana ekspozycja. Dwie godziny nauki i zabawy minęły bardzo szybko. W drodze powrotnej odwiedziliśmy McDonald i zjedliśmy posiłek. W autokarze atmosferę ocieplano rozmowami o swoich przeżyciach, śpiewano znane przeboje. Następny wyjazd planujemy na wiosnę – może morze?

      Beata Kozłowska

     • Szkoła do Hymnu

     • Szanowni Państwo, w imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji Szkoła do hymnu. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 21 tys. przedszkoli, szkół i placówek oświatowych z kraju oraz ponad 260 placówek polonijnych z całego świata. Cieszymy się, że 10 listopada o godz. 11:11 byli Państwo z nami!

      Z wyrazami szacunku

      Anna Ostrowska

      Rzecznik Prasowy 

      Ministerstwo Edukacji i Nauki

     • Upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego

     • Nasza szkoła kolejny raz wzięła udział w projekcie BOHATERON. Wszystkie klasy 8 oraz klasa 1a, 2b i 3a wzięły udział w lekcji poświęconej tej tematyce. Następnie  klasy 8 przygotowały infografikę na tematy związane z Powstaniem Warszawskim, np. „Sytuacja Kobiet w Powstaniu Warszawskim”, „Brak wsparcia ze strony sojuszników”, „Akcja Burza” i kilka innych. Natomiast klasy młodsze wykonały laurki dla powstańców, w podziękowaniu za ich bohaterską postawę.Dziś nie musimy poświęcać życia za ojczyznę, ale nie wolno nam zapomnieć o TYCH, którzy okupili to wielkim poświęceniem, a nawet życiem.

      https://liblink.pl/oIaCT46xbj

      Anna Kaczor

     • Drugie życie śmieci

     • Konkurs ekologiczny pod hasłem "Drugie życie śmieci" został rozstrzygnięty. Celem konkursu było pogłębianie i propagowanie wiedzy na temat ekologii i troski o środowisko naturalne, kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska, promowanie idei powtórnego wykorzystania odpadów oraz rozwój umiejętności plastycznych. Komisja konkursowa po długich obradach wybrała 3 najlepsze prace: I miejsce - Wojciech Prusko i Franciszek Żbikowski (klasa 1b) II miejsce - Mikołaj Milewski (klasa 0b) III miejsce - Zuzanna Łopacz (klasa 1a) Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przygotowanie fantastycznych prac.

      Iwona Truchan,  Anna Bagińska

     • TYDZIEŃ EDUKACJI GLOBALNEJ 15 – 19 listopada 2021 r.

     • Tegoroczne obchody Tygodnia Edukacji Globalnej były inne niż poprzednie. Przebiegały w czasie, gdy świat wstrzymuje oddech w obliczu pandemii. Tym bardziej ważne są hasła zapisane jako Cele Zrównoważonego Rozwoju.

      Uczniowie klas młodszych wzięli udział w zajęciach „Opowieści z zielonego parku”  prowadzonych przez Panią Agnieszkę Makarewicz – lidera Edukacji Globalnej. Celem zajęć było rozwijanie  świadomej  proekologicznej postawy, takiej jak codzienne  właściwe nawyki, np.  świadome minimalizowanie  produkcji odpadów w gospodarstwie domowym oraz ich  segregowanie, a także sposoby oszczędzania zasobów wody, mądry konsumpcjonizm. Dzieci wzięły udział w aktywizujących ćwiczeniach, a pracę podsumowało obejrzenie inscenizacji teatrzyku kamishibai.

      Uczniowie problemem związanym z wodą na świecie i wokół nas  zajmowali się cały tydzień. Zapoznali się ze sposobem funkcjonowania miejskich wodociągów, oczyszczalni ścieków, a przede wszystkim rozmawiali o wpływie naszych nawyków na gospodarkę wodą.

      Klasy starsze pracowały nad zapoznaniem się z problemem związanym z wybranym Celem Zrównoważonego Rozwoju poprzez dyskusje i zapoznanie z materiałami prezentowanymi przez wychowawców klas.

      Klasa 6 a przygotowała obszerną prezentację na temat edukacji globalnej, w której odkreśliła najważniejsze według uczniów problemy świata: segregacji śmieci i korzystania z odnawialnych źródeł energii.

      Serdecznie dziękuję uczniom zaangażowanym w dyskusję o świecie i jego problemach, a także nauczycielom wspomagającym wychowanków w pracy nad kształceniem świadomości uczniów oraz pani Agnieszce Makarewicz za ciekawe i inspirujące zajęcia.

      Katarzyna Werstak

     • Dziękujemy za Polskę

     • Pod takim hasłem 10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ze względu na przepisy dotyczące pandemii uroczysty apel odbył się w dwóch grupach- klasy 0-3 i 4-8. Uczniowie zaakcentowali uroczysty charakter obchodów strojem galowym i biało- czerwonymi kotylionami. Każda część akademii rozpoczęła się od odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie klas 3a i 3b pod opieką wychowawczyń         p. A.Suchockiej i p. K. Werstak przygotowali część artystyczną składającą się z wierszy i pieśni patriotycznych. W programie wzięła też udział klasa 1a, która zaprezentowała piosenkę pt. „Flaga”. Wystąpiły też laureatki Konkursu Pieśni Patriotycznej. Akademia miała bardzo uroczysty i patriotyczny charakter.

                                                                           Elżbieta Josiewicz

     • Kolejne zadanie w Lidze Sprawiedliwości

     • Foto: Anna Turowska

      W obecnym roku szkolnym postanowiliśmy wziąć udział w II edycji konkursu orgaznizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości pod nazwą „Liga Sprawiedliwości”.   Co tydzień otrzymujemy (Iwona Baran, Marcel Chmielewski, Jakub Kowalczyk, Julia Szymulewska i Wojciech Szałkowski – klasa VII b) nowe zadanie. Do tej pory (podobnie jak w ubiegłym roku) rozsupływaliśmy zadania z zakresu prawa. Sposób realizacji zadań, jest bardzo dowolny można pisać wiersze, robić gazetki, pisać opowiadania i wiele, wiele innych.

      W tym tygodniu otrzymaliśmy zadanie z zakresu samorządu terytorialnego. Postanowiliśmy pójść do Urzędu Gminy i Urzędu Starostwa Powiatowego, aby zdobyć potrzebne nam informacje.

      Przeprowadziliśmy wywiad z sekretarzem Gminy Olecko, panem Sławomirem Hatalskim i panią sekretarz Starostwa Powiatowego, panią Sylwią Ostrowską. Spotkaliśmy się z ogromna serdecznością i otwartością. Okazało się, że przeprowadzenie wywiadu nie jest takie proste, początkowo stres odebrał nam głos, ale zarówno Pani i Pan Sekretarze wykazali się niesamowita cierpliwością i wyrozumiałością.

      Jesteśmy wdzięczni za szczegółowe i przystępne przekazanie informacji. Już wiemy czym jest samorząd terytorialny, dlaczego jest tak ważny w sprawnym funkcjonowaniu państwa oraz jak powołuje się starostę, czy można go odwołać i ile maksymalnie kadencji może on pełnić swoją funkcję.

      Anna Kaczor

     • " Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” wspólnie z UNICEF

     • Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika świętują

      " Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka” wspólnie z UNICEF

      Olecko, 22.11.2021

      Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanych przez UNICEF Polska. 20 listopada to wyjątkowa data - rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, ze wszyscy powinniśmy zwracać szczeg61ną uwagę na dzieci i ich prawa.

      W 1989 roku Organizacja Narod6w Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami . Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

      Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka byty przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń  dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, kt6rych celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, kt6re jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspóIne inicjatywy, kt6rych celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, kt6rych prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przestaniem.

     • Szkoła pamięta

     •   W imieniu Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka serdecznie dziękuję za udział w akcji Szkoła pamięta. Miło mi poinformować, że w tegorocznej inicjatywie wzięło udział blisko 11 tysięcy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych. W załączeniu przekazuję pamiątkowy dyplom.
      Zachęcam Państwa do zapoznania się z komunikatem podsumowującym akcję. Znajdą go Państwo na naszej stronie internetowej   https://liblink.pl/padofmtMXa

      Z wyrazami szacunku
      Anna Ostrowska
      Rzecznik Prasowy
      Ministerstwo Edukacji i Nauki

     • Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców

     • W dniu 4.11.2021r. na hali MOSiR w Olecku odbyły się Mistrzostwa Powiatu Oleckiego SZS w Piłce Nożnej Dziewcząt i Chłopców - Igrzyska Dzieci rocznik 2009 -2011.Dziewczętom bez walki przypadło I miejsce, gdyż do rywalizacji nie stawiły się reprezentacje z innych szkół i otrzymały awans do rejonu. Chłopcy natomiast swoje II miejsce musieli wywalczyć w zaciekłym pojedynku z SP1 i SP4. Nasi sportowcy zostawili na boisku swoje serca i pot, ale będą mieli co wspominać! Gratulujemy!

      Alina Kalinowska

     • Wycieczka do Białowieży

     • W ramach Przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę” uczniowie klas 3 a, 3 b i 2 b zwiedzali Muzeum Przyrodnicze oraz Skansen Architektury Drewnianej Ludności Ruskiej Podlasia w Białowieży. Wyjazd wyjątkowy tym bardziej, że na terenie Białowieży obowiązuje stan wyjątkowy. Udało nam się jednak uzyskać pozwolenie na wjazd od komendanta Straży Granicznej, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni.

      Niezwykłe wystawy w Muzeum Przyrodniczym zachwyciły uczniów. Słychać było tylko stale: ooooo!, kiedy przechodziliśmy do kolejnych ekspozycji. Żubry, łosie, ptaki Puszczy Białowieskiej, a nawet mrówki i różne insekty (ogromne nad głowami!), a także możliwość zajrzenia do nory borsuka lub pod wodę do bobrowych żeremi były niezwykłym przeżyciem i ogromną dawką wiedzy.

      Po obiedzie w przepięknej i gościnnej restauracji „Stoczek” pojechaliśmy do Skansenu. Tutaj niezwykły przewodnik, pan Skiepko, opowiadał o tajnikach dawnego budownictwa, o zwyczajach, obrzędach i ciekawostkach związanych z życiem na wschodzie Polski.

      Niezwykły wyjazd, niezapomniany, wyjątkowy!

      Katarzyna Werstak

     • Misja: wiem więcej! Tym razem o zwierzętach w lesie

     • W ramach projektu „Dzieciaki ratują zwierzaki” klasa 3 b wzięła udział w cyklu zajęć na temat zwierząt polskich lasów. Uczniowie poznali zwyczaje i ciekawostki z życia wiewiórek i jeży, a efektem pracy były wiewiórki zamieszkujące recyklingowe drzewa na recyklingowych kartkach. Można powiedzieć, że to edukacja zoologiczna i ekologiczna w pigułce.

      Powstały przepiękne prace, a niezliczone pytania o poznawane zwierzęta świadczą o głodzie wiedzy naszych uczniów. Robimy wszystko, aby ten głód podsycać!

      Katarzyna Werstak

     • Zaprogramuj swoją przyszłość

     • CodeWeek to społeczna inicjatywa, w ramach której europejskie państwa rywalizują w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Zagadnienie nauki programowania z roku na rok przybiera na sile ze względu na rosnące potrzeby rynku pracy i walory edukacyjne, takie jak rozwój umiejętności analitycznego i logicznego myślenia. To świetna okazja, by zacząć zabawę z grami logicznymi, prostą grafiką komputerową, czy robotyką. W minionym tygodniu odbył się w naszej szkole Europejski Tydzień Kodowania (Code Week) (18-22.10.2021). W trakcie Code Week, odbywającego się pod hasłem „Zaprogramuj swoją przyszłość”  uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w lekcjach i  warsztatach związanych z programowaniem.

       

      Wiesław Bukpaś

     • Kolejny etap Misji: Wiem więcej!

     • Uczniowie klasy 3 b poznali elementy kultury Chin i Japonii. Dowiedzieli się, że papier w Chinach był znany od II w. n.e. Jednym z wyjątkowych elementów kultury Chin i Japonii jest sztuka orgiami. Dzięki spotkaniu z ideą orgiami dzieci mówiły o figurach geometrycznych, a także poznały legendę o karpiach koi. Ich prace – hełm samuraja i karpie koi ozdobią salę i będą przypominały o cierpliwości i wytrwałości w dążeniu do celu. Kolejnego dnia wielu uczniów przyniosło do szkoły samodzielnie wykonane prace. I to jest najważniejsze w naszej Misji: rozbudzenie ciekawości i potrzeby własnego rozwoju i pracy.

      Katarzyna Werstak

     • Nagrody Burmistrza z okazji DEN

     • Foto Z. Malinowski

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej pan Karol Sobczak przyznał nagrody Burmistrza Miasta Olecko za szczególne osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej. Wyróżnione osoby ze Szkoły Podstawowej Nr 2 im. M. Kopernika w Olecku to: pani Iwona Narkiewicz-Bielska – Dyrektor szkoły, pani Małgorzata Żabicka-Bojar i pani Katarzyna Werstak.

      Nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

      Społeczność SP Nr 2

     • Pierwszoklasiści ślubują

     • W październiku tradycyjnie odbywa się ślubowanie uczniów klas pierwszych. 12. października głównymi bohaterami tej ważnej uroczystości byli uczniowie klas 1a (wych. p. Ewa Kosińska) i 1b (wych. p. Eligia Tokajuk). Towarzyszyli im rodzice , koledzy i koleżanki z przedszkola oraz klas drugich i trzecich. W tym dniu w szkole obchodzony był także Dzień Edukacji Narodowej. Pierwsze słowa do zgromadzonych w sali osób skierowała P.Dyrektor Iwona Narkiewicz- Bielska, która m.in. podziękowała nauczycielom za zaangażowanie i wspieranie uczniów.

      Następnie pierwszaki przedstawiły część artystyczną-śpiewały piosenki i recytowały wiersze. Po występach uczniów nastąpiła ceremonia ślubowania i pasowania na ucznia Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Olecku. Dzieci otrzymały też ufundowane przez rodziców kuferki z pomocami szkolnymi. Będą one służyły im przez cały okres nauki w klasach 1-3.  

      Po zakończeniu uroczystości pierwszaki udały się do klas na spotkanie z wychowawcami.

       

      Elżbieta Josiewicz

     • Wiwat Profesores!

     • W Dniu Edukacji Narodowej uczniowie szczególnie dziękują swoim nauczycielom  za ich trud, serce oraz wkład w  wychowanie i nauczanie. 12. października odbyła się w naszej szkole akademia z okazji Dnia Nauczyciela. Po krótkich wystąpieniach P. dyrektor Iwony Narkiewicz- Bielskiej i przewodniczącej Rady Rodziców p. Magdaleny Masianis- Zabłockiej uczniowie kl. 7b, 7a, 4a i 6a zaprezentowali część artystyczną. Miłym akcentem było wręczenie nagród za konkurs, w którym uczniowie poszczególnych klas mieli za zadanie rozpoznać nauczycieli z ich zdjęć z dzieciństwa.

       Uroczystość prowadziły przedstawicielki samorządu - Weronika Weisbrod i Amelia Cybulska oraz p. Wojciech Jegliński.

      Elżbieta Josiewicz